آرشیو یک‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰، شماره ۴۰۷۶
جهان
۵

گفت و گو با پیرمحمد ملازهی درباره سقوط حکومت افغانستان و تشکیل «امارت اسلامی» طالبان

رقابت رقبا در قلمروی طالبان

گفتگو: آرش فرح زاد

افغانستان در کمتر از 10 روز به دوران تاریکی بازگشت که 20 سال پیش از آن خارج شده بود و در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داشت. خروج نظامیان آمریکایی و عدم ایستادگی نظامیان افغانستان باعث شد تا شهرهای این کشور یکی پس از دیگری سقوط کند و قبل از آنکه طالبان به دروازه های کابل برسند، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان فرار را بر قرار ترجیح داد تا پایتخت هم بدون درگیری به دست طالبانی بیفتد که تصورش را هم نمی کردند به این سادگی پس از 20 سال دوباره بر افغانستان حاکم شوند. در پی سقوط حکومت افغانستان گفت وگویی مفصل با «پیرمحمد ملازهی» کارشناس تحولات افغانستان و شبه قاره، انجام دادیم و دلایل این فروپاشی سریع، ادعای تغییر طالبان نسبت به گذشته و نیز احتمال آزادی عمل بیشتر گروه های تروریستی در افغانستان را با ایشان مطرح کردیم.
با آغاز خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، طالبان بدون ایجاد درگیری قابل توجهی توانست تقریبا تمام خاک افغانستان را اشغال کند. این پیشروی به اندازه ای سریع بود که برخی سرویس های اطلاعاتی غرب را هم شگفت زده کرد. این موفقیت غیرمنتظره شبه نظامیان طالبان و کنترل مجدد آنها بر افغانستان پس از حدود 20 سال تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟

پیشروی سریع و بدون مقاومت طالبان در افغانستان دلایل زیادی دارد که به آنها اشاره می کنم.

اول، معامله پشت پرده. اینکه در بسیاری مناطق نیروهای دولتی افغانستان مقاومت نکردند به دلیل دستوراتی بود که از فرماندهی و مقام های بالاتر دریافت می کردند. استراتژی اعلام شده این بود که نیروها را به جای مناطق دورافتاده و کمتر قابل دفاع و پراکنده در مناطق متمرکزتر و قابل دفاع تر مستقر کنند تا در مناطق مهم در برابر طالبان ایستادگی کنند. لذا در مرحله اول ولسوالی های کوچک تر را تخلیه کردند. این را استراتژی دفاعی و عقب نشینی تاکتیکی نامیدند. اما در همان مرحله اول جنگ و تهاجم طالبان این استراتژی از طرف بسیاری از فرماندهان محلی که مایل به دفاع بودند زیر سوال رفت و اشتباه تلقی شد ولی فرماندهان رده بالا بر اجرای آن اصرار داشتند. حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان مسئول و در واقع متهم اصلی اجرای این استراتژی فاجعه بار بود. در نتیجه اجرای این استراتژی دو اتفاق رخ داد: اول، روحیه سربازان را به شدت تضعیف کرد و آنها را به این نتیجه رساند که اراده ای برای دفاع در برابر طالبان در سطوح بالای حکومت افغانستان وجود ندارد. دوم، به طالبان انگیزه بیشتری داد و فرماندهان این جریان افراطی در نگاهی ایدئولوژیک به زیردستان خود تلقین می کردند که از حمایت امدادی غیبی برخوردارند و پیروزی شان قطعی است. هرچه جنگ گسترش می یافت و مناطق بیشتری در جریان اجرای استراتژی دولت به تصرف طالبان درمی آمد، اعتقاد آنها به پیروزی بیشتر می شد و به همان نسبت ارتش روحیه خود را از دست می داد. اکنون پس از فرار اشرف غنی رئیس جمهوری و محب مشاور امنیت ملی او، تردیدها نسبت به وجود ستون پنجم و خیانت تعدادی از مقام ها درون کاخ ریاست جمهوری افزایش یافته که قابلیت طرح و بررسی دارد.

دوم، دیپلماسی دلار. در بسیاری از ولایت ها در مرحله دوم پیشروی طالبان و پس از روشن شدن شکست پروژه عقب نشینی تاکتیکی، در مراکز ولایات معامله دلاری صورت گرفت. ولسوال ها و فرماندهان با دریافت پول و تضمین از طالبان، مناطق را با سلاح و امکانات تسلیم کردند. آنها در مناطقی حتی هلیکوپترها را جا گذاشتند و سلاح های زیادی در جعبه های آکبند بود که در اختیار نظامیان قرار نداده بودند و به دست افراطیون طالب افتاد.

سوم، انگیزه جهادی طالبان و باور جزمی در آنها که وارد جهاد فی سبیل الله شده اند، آمریکا و ناتو را شکست داده و مجبور به توافق خروج کرده اند و اکنون نوبت دولت دست نشانده آمریکاست. این باور کمک کرد که بدنه طالبان واقعا پیروزی را در دسترس بیابد و براساس ایدئولوژی رهبرانشان به نصرت الهی ایمان داشته باشد.

چهارم، معامله طالبان با سران اقوام و روحانیت در ولایات و واسطه قراردادن آنها برای قانع کردن نظامیان که جنگ نکنند، با این استدلال که مانع از برادرکشی شوند. امامان مساجد و ریش سفیدان اقوام هم در این خصوص نقش مهمی ایفا کردند.

پنجم، استراتژی دقیق طراحی شده برای جنگ از طرف فرماندهان نظامی ارتش پاکستان. این فرماندهان نظامی در لباس داوطلب پشتون از مناطق پشتون نشین پاکستان در افغانستان حضور داشتند و ظاهر آنها با طالب فرق نداشت. تنها تفاوت ظاهری و قابل توجه آنها پوتین های نظامی بود که به پا داشتند در حالی که دیگران یا پابرهنه هستند یا سرپایی و کفش های ارزان قیمت به پا می کنند.

ششم، تدوین استراتژی دقیق در تصرف مرزها و گمرکات کشور و جاده های ارتباطی و قطع شریان های ارتباطی کشور و پس از آن تسخیر مراکز ولایات کلیدی مثل هرات، قندهار و مزارشریف.

هفتم، تاکتیک کشاندن جنگ به مناطق شمالی و غیرپشتون و خنثی کردن هرگونه مقاومت در قومیت های غیرپشتون. اسماعیل خان در هرات، ژنرال دوستم در مزارشریف و عطا محمد نور در بلخ قربانی همین تاکتیک هوشمندانه شدند. این استراتژی قطعا حساب شده بود و از شکل گیری مقاومت مردمی جلوگیری کرد. چنین فکر و طرحی خارج از درک طالب است و طراحان حرفه ای نظامی دارد و قطعا نظامیان پاکستانی این استراتژی را طراحی کرده اند.

هشتم، عدم تمایل دولت به تجهیز خیزش مردمی و قراردادن آن در کنار ارتش به بهانه های مختلف. خیزش مردمی بدون آموزش و سلاح کافی نمی توانست موثر باشد. تلاش ها در آخرین مراحل که ارتش و خیزش مردمی در یک جبهه و فرماندهی واحد قرار گیرند دیرهنگام و در روزهای پایانی در شمال افغانستان شکل گرفت که بی فایده بود و طالبان با سرعت مراکز ولایات را تصرف کرد و خیزش مردمی در عمل خنثی شد. اسماعیل خان تسلیم شد و ژنرال دوستم به ازبکستان پناه برد و احتمالا عطا محمد نور به پنجشیر رفته و با پسر احمد شاه مسعود و امراله صالح معاون اشرف غنی که خود را رئیس جمهوری موقت خوانده، در فکر دفاع از تنها ولایت تصرف نشده طالبان است. ولی واقعیت این است که بیشتر این جبهه بندی ها ابزار چانه زنی برای سهم گیری از دولت بعدی است. چراکه هیئت افغانستان در اسلام آباد به ریاست یونس قانونی معاون سابق رئیس جمهوری و رئیس سابق پارلمان افغانستان مشغول مذاکره با دولت اسلام آباد و ژنرال های ارتش پاکستان تا قبل از روشن شدن ساختار دولت جدید تحت تسلط طالبان است.

نهم، اختلافات دو تیم اشرف غنی و عبدالله عبدالله و عدم انسجام درونی دولت مرکزی و جنگ قدرت بر سر سهم بری قومی از قدرت که هرگز حل نشد.

دهم، فساد گسترده در حکومتگران و علنی شدن آن که باعث شد پایگاه اجتماعی ضعیف دولت به شدت تخریب شود و مشخص شد که دولت غنی هیچ اراده ای برای کنترل فساد نداشت.

یازدهم، پایگاه ضعیف دولت که با کمتر از یک میلیون رای در انتخاباتی مشکوک و با زدوبندهایی روی کار آمد و شدت اختلاف غنی و عبدالله که تا سطح ادعای پیروزی هر دو طرف و تهدید به تشکیل دو دولت موازی در آخرین انتخابات ریاست جمهوری پیش رفته بود و بعد مصالحه شد.

دوازدهم، خروج غیرمسئولانه ارتش آمریکا و ناتو از افغانستان و پشت کردن جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به مردم بی دفاع افغانستان.

مجموع این عوامل باعث پیشروی سریع طالبان و انفعال ارتش بود ولی واقعیتی مهم تر از همه اینها، معامله بین آمریکا و طالبان در دوحه است. آمریکای بایدن با مشورت زلمای خلیل زاد فرستاده ویژه امور افغانستان، از جریان لیبرال غرب گرا که از سال 2001 در کابل قدرت گرفت عبور کرد و این کشور را با پاکستان، عربستان سعودی و طالبان معامله کرد. هدف معامله هم فراتر از افغانستان و در ارتباط با دعوی اصلی بر سر هژمون جهانی در قرن بیست و یکم است. جریان لیبرال دموکرات قدرت بسیج توده ای ندارد اما این قدرت در مذهب و طالبان نمایان است. آمریکا و ناتو از یک طرف و چین و روسیه از طرف دیگر درصدد یارگیری در این جریان هستند. طالبان، القاعده و داعش نامزدان اصلی برهم زننده بازی به سود یک طرف و زیان دیگری هستند. تصادفی نیست که چین و روسیه امروز مهم ترین حامیان حکومت طالبان شده اند و برای برقراری ارتباط آمادگی نشان می دهند. هر دو طیف قدرت جهانی، امیدوارند که نوک پیکان قدرت طالبان امارت ساز و خلافت گرا را متوجه رقیب کنند. بازی پیچیده ای فراتر از افغانستان است و به پروژه «یک کمربند یک جاده» و زیرمجموعه های آن و نقشه راه 25ساله ایران و چین هم باز می گردد. بازی بزرگ در افغانستان تازه شروع شده است.

به ژنرال دوستم و اسماعیل خان اشاره کردید. این چهره های صاحب نفوذ و تعدادی دیگر از مقام های افغانستان پس از سقوط کابل از خیانت دولت اشرف غنی و معامله پشت پرده برای تسلط طالبان بر افغانستان صحبت کردند. این اظهارات به چه تحولات یا مسائلی اشاره دارد؟

اشاره به معامله ای دارد که بین آمریکا، طالبان، پاکستان، عربستان سعودی و بخشی از دولت افغانستان در دوحه قطر صورت گرفت و زمینه را برای پیروزی سهل و بدون جنگ واقعی طالبان فراهم کرد. اشرف غنی در دو مقطع مشکوک به خیانت است. مقطع اول که طبق توافق دوحه قرار بود دولت کنار برود و یک دولت موقت به مدت 18 ماه شکل بگیرد که اعضای آن ترکیبی متعادل تر از طالبان و دولت مرکزی افغانستان باشد اما غنی زیر بار نرفت. مقطع دوم زمانی بود که باید در کابل می ماند اما فرار کرد و کابل را دودستی تقدیم طالبان کرد. این هر دو مرحله مشکوک است.

 حتی غیر از ژنرال دوستم، فرماندهان ارتش هم می گویند که قرار بر دفاع تا آخرین نفس بوده و اشرف غنی قبل از فرار روی دفاع تا آخرین نفس اصرار داشته و ارتش و مردم را فریب داده است.

در روزهای اخیر باز هم مانند تمام سال های گذشته از پاکستان و از جمله سازمان اطلاعات ارتش این کشور به عنوان مهم ترین حامیان طالبان در پیشروی آسان در افغانستان نام برده شد. نقش پاکستان در قدرت گیری مجدد طالبان تا چه اندازه بود؟ به نظر می رسد پاکستان هم دیگر ترسی از مداخله آشکار در افغانستان ندارد.

پاکستان و سازمان اطلاعات ارتش این کشور مانند همیشه در قدرت گرفتن طالبان نقش اصلی را ایفا کرده است. طراحی و فرماندهی کاملا دست پاکستانی ها بوده است. نیروهای عملیاتی غیر از ملیت افغان از جمله پشتون های پاکستانی در کنار طالبان جنگیده اند. لشکر طیبه، گروهک جیش محمد و حزب المجاهدین کشمیری ازبک ها، چچن ها، اویغورها و بلوچ های ایرانی وابسته به جیش العدل و بلوچ های پاکستانی همه در حمایت از طالبان و با حمایت ارتش پاکستان وارد میدان شده اند. این بار پاکستان پرده پوشی را کنار گذاشته و به طور علنی وارد میدان شده است.

نکته سوال برانگیز دیگر این بود که در روزهای قبل از سلطه طالبان بر کابل، نهادهای اطلاعاتی غرب تخمین می زدند که این گروه تروریستی در 60 تا 90 روز می تواند پایتخت افغانستان را اشغال کند؛ در حالی که افغانستان به سرعت و در مدت چند روز به دست طالبان افتاد. البته در روزهای اخیر خبرهایی منتشر شده که نظامیان آمریکایی در تازه ترین تحلیل خود به بایدن هشدار داده بودند که در صورت خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، ارتش و دولت افغانستان به سرعت سقوط خواهد کرد. این تناقض عجیب در گزارش ها و محاسبه اشتباه ناشی از چه بود؟ تحلیل نادرست اطلاعاتی از توان طالبان یا انفعال و بی تفاوتی غیر قابل انتظار اشرف غنی و نظامیان افغانستان؟

به گمانم هر دو این عوامل موثر بودند. برآورد اطلاعاتی آمریکایی ها روی محاسباتی بود که بر اساس مقاومت ارتش و دولت افغانستان در برابر طالبان می کردند و انتظار داشتند که این مقاومت از طرف مردم حمایت شود؛ اما با فرار نابهنگام اشرف غنی همه چیز یکباره تغییر کرد و طالبان دیدند ارتش هم به طور جدی وارد جنگ نمی شود. فرصت اقدام خارج از برنامه و پیش بینی های اولیه در اختیار طالبان بود و آنها دلیلی برای توقف پشت دروازه های کابل نمی دیدند و هوشیارانه و با قاطعیت تصمیم گرفتند که وارد کابل شوند. ورود طالبان به کابل خارج از توافق دوحه بود؛ بنابراین هر دو عامل باعث نادرستی برآوردهای اولیه شد. خود طالبان اذعان دارند که پیروزی سریع تر از انتظارات آنها بوده و آن را به امداد الهی نسبت داده اند؛ امری که توجیه شرعی آن راحت تر و برای ذهن طالب قابل فهم تر است.

دموکرات ها و رسانه های حامی آنها اصرار دارند که بایدن همان توافق ترامپ با طالبان را اجرا کرد و اگر انتقادی باشد، متوجه ترامپ است. آیا با ورود بایدن به کاخ سفید تغییری در توافق ترامپ با طالبان ایجاد شد؟ اگر ترامپ هم مانده بود، به همین شکل و در این شرایط افغانستان را ترک می کرد؟

بحث کلی خروج آمریکا از افغانستان مورد توافق هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه بود. برنامه ترامپ خروج تا اول ماه می بود و بایدن آن را تا 11 سپتامبر تمدید کرد که با اعتراض طالبان روبه رو شد و آن را نقض توافق دوحه دانستند؛ بنابراین اگر ترامپ در قدرت باقی می ماند، آمریکایی ها احتمالا زودتر می رفتند؛ اما با تفاوت هایی آشکار در مقایسه با وضعیت فعلی. در دوره ترامپ تمرکز بحث ها در دوحه بر مذاکره بین الافغان بین طالبان و دولت مرکزی و استقرار دولت فعلی تا زمان برگزاری انتخابات بود. حضور طالبان در قدرت مشروط بر نتیجه انتخابات بود و این گروه متعهد شده بودند تا با مذاکره با دولت و سپس پذیرش نتیجه انتخابات وارد قدرت شوند. ایالات متحده در دوره ترامپ موضعی سرسختانه علیه طالبان داشت و قیدو بندهای فراوانی برای آنها تعیین کرده بود، اما با ورود بایدن به کاخ سفید با وجود توافق دوحه، همه چیز تغییر کرد و نگاه ساده انگارانه ای بر کاخ سفید نسبت به افغانستان حاکم شد و شرط و شروط دولت قبلی جدی گرفته نشد. طالبان آزادی عملی یافتند که در ماه های اخیر شاهد آن بودیم. فقط در یک مورد نحوه خروج پنهانی و تخلیه پایگاه بگرام تحقیرآمیز بود. تخلیه مهم ترین پایگاه آمریکا در افغانستان نیمه شب با خاموش کردن چراغ ها و کاملا سری و غافلگیرانه صورت گرفت و صبح روز بعد ارتش و دولت افغانستان با خبر شدند و آن هم وقتی بود که آمریکایی ها با فرمانده نظامی منطقه تماس گرفتند که پایگاه را تحویل بگیرد تا تجهیزات آن غارت نشود. درواقع آمریکایی ها شبانه از بگرام فرار کرده بودند.

این ساده انگاری روسای جمهوری دموکرات همیشه به سود جریان های افراطی مثل طالبان است. اولین دوره حکومت طالبان در دوره بیل کلینتون رقم خورد. باراک اوباما اولین زمزمه ها برای خروج آمریکا از افغانستان و نرمش در برابر طالبان را مطرح کرد و بایدن نیز بدون درنظرگرفتن وضعیت افغانستان، میدان را به این شکل برای طالبان خالی کرد. در حالی که بوش پسر، حکومت طالبان را ساقط کرد و در دوره ترامپ هم طالبان تحت فشار سیاسی و نظامی ایالات متحده قرار داشتند. این تفاوت رویکرد روسای جمهوری دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا چه تاثیری بر افغانستان و طالبان دارد؟

تفاوت رویکرد دموکرات ها و جمهوری خواهان درباره طالبان درست است. حزب دموکرات به طور سنتی به جریان اسلام گرایی در جهان اسلام نگاه حمایتی دارد و حزب جمهوری خواه نسبت به آن بدبین است. همین سیاست تبلور عینی اش را در افغانستان پیدا کرده است. اسلام گراها در دوره دموکرات ها نه تنها در افغانستان بلکه در تمام خاورمیانه تقویت شده اند. جمهوری خواهان معمولا از نظام های متمرکز حمایت می کنند. مناسبات ترامپ با سلطنت های اعراب در همین زمینه است و طرح بحث حقوق بشر از طرف دموکرات ها بخشی از همین جهت گیری های حزبی داخل آمریکا محسوب می شود؛ ولی هدف هر دو حفظ هژمونی آمریکا بر جهان اسلام در رقابت با روسیه و اخیرا چین است. تاثیر اصلی این رویکرد آمریکا در افغانستان باز کردن فضا برای طالبان و جریان رادیکال خلافت گرا در اهل سنت است تا در آینده در قالب داعش و القاعده علیه رقبای آمریکا از طریق جریان های قومی وابسته وارد عمل شوند. حمایت چین و روسیه از طالبان می تواند پاتک آنها در مقابل آمریکا باشد. البته هنوز زود است و باید منتظر تحولات سال های آتی بود تا درک کرد چه اتفاقی و چرا به این شکل در افغانستان افتاده است.

در روزهای اخیر و پس از سلطه طالبان در افغانستان، هم خود طالبان و هم برخی رسانه ها قصد نشان دادن چهره ای میانه رو و تعدیل شده از این گروه تندرو را دارند. این در حالی است که با گذشت زمان، طالبان خواستار اعمال خشونت و اجرای بدون کم وکاست شریعت ازجمله در مورد زنان، فعالان حقوق بشر و قومیت های مختلف می شوند. اساسا وجود چندصدایی در طالبان و نفوذ شورای کویته و شبکه حقانی در میان رهبران طالبان در چه وضعیتی قرار دارد و این چندصدایی را تایید می کنید؟

چندصدایی را در سطوح بالای طالبان نباید چندان جدی گرفت. طالبان به لحاظ ایدئولوژیک تغییر نکرده است اما به لحاظ سیاسی نسبت به گذشته پخته تر عمل می کند و به صورت تاکتیکی قصد نشان دادن چهره متفاوتی و قابل قبول تری از خود است تا مورد شناسایی بین المللی قرار گیرد و مانند گذشته منزوی نشود. گذشته از این، احتیاج به حمایت مالی برای حفظ قدرت و اداره کشور دارد و بخش زیادی از دارایی های افغانستان در خارج از این کشور ضبط شده و آزادشدن آن به رویکرد طالبان بستگی دارد. آنها سیاست هوشیارانه ای با درس گرفتن از گذشته در پیش گرفته اند ولی تضمینی نیست وقتی کاملا بر امور مسلط شدند و حکومت یا امارت اسلامی مورد نظر خود را تشکیل دهند، همین طور باقی بماند. حکومت بر مبنای شریعت آن طور که از اسلام برداشت می کنند، پس از تثبیت قدرت منتفی نیست؛ مگر آنکه شرایطی به وجود آید که نوعی توازن در قدرت شکل بگیرد و طالبان نتواند قدرت را در انحصار خود و قومیت پشتون دربیاورد و سهمی هم به سایر قومیت های مدعی بدهد. شبکه حقانی بخش تندروی طالبان محسوب می شود و در سطح رهبری آن بسیار بانفوذ است. نمی توان قدرت این شبکه تروریستی را تحت تاثیر چند اظهارنظر یا موضع نسبتا ملایم مقام های رده پایین تر در برابر رسانه ها قرار داد.

طالب دو چهره از خود دارد. اول طالبان ایدئولوژیک که ترکیبی از سه مکتب است: مکتب سلفیت دیوبندی شبه قاره هندی، مکتب سلفیت وهابیت خاورمیانه ای وابسته به عربستان و امارات و پشتون والی یا حامی سنت ها و ارزش های قوم پشتون. طالب وارث بخش سخت افزاری این هر سه جریان سنت گرا است. بنابراین تصور اینکه به لحاظ ایدئولوژیک تغییر کرده باشد، نادرست و در بخش هایی احتمالا خودفریبی است. دوم طالبان سیاسی؛ این درست است که در این بخش تغییر تاکتیکی کرده است و چهره ای که سخنگوی طالبان در اولین مصاحبه علنی رسانه ای نشان داد، همین چهره از طالب است. طالب این بار پخته تر، سیاسی تر، آگاه تر و با نسل جوان تر آمده و قصد حکومت بلندمدت دارد و به ناچار این چهره خود را برجسته کرده است.

با فرار اشرف غنی از افغانستان، چهره هایی مثل حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق، عبدالله عبدالله و گلبدین حکمتیار از رهبران اسلام گرای افغانستان شورای هماهنگی تشکل داند تا به گفته خودشان مانع از بروز خشونت در روند انتقال قدرت شوند. با توجه به اینکه طالبان ادعا کرده که می خواهد در حکومت بعدی از تمام نیروهای سیاسی افغانستان استفاده کند، وزن این شورا به اندازه ای هست که تاثیری در تحولات بعدی افغانستان داشته باشد؟

شورای هماهنگی با شرکت حکمتیار تقریبا منتفی است. حکمتیار خودش را از این شورا کنار کشیده است. انس حقانی یکی از رهبران ارشد طالبان و از مذاکره کنندگان در دوحه، با عبدالله و کرزی و حکمیتار دیدارهایی جداگانه داشت اما خبر موثقی از این دیدارها منتشر نشد. ظاهرا حقانی به عبدالله و کرزی اطمینان داده است که در امان هستند ولی اینکه خط فکری سازنده نظام قبلی چه جایگاهی در امارت اسلامی طالبان خواهد داشت، بسیار مبهم و سوال برانگیز است. به عبارت دیگر باید دید طالبان تا چه اندازه حاضر به پذیرش قانون اساسی برآمده توزیع قدرت و آنچه از آن به نام دستاوردهای 20 سال حاکمیت لیبرالی مانند حقوق قومیت ها، زنان و مذاهب، حقوق مدنی، آزادی های مدنی و آزادی رسانه یاد می شود، است. وعده های کلی ای که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در اولین نشست مطبوعاتی خود با قید در چارچوب شریعت بیان کرد، کاملا در تضاد با حاکمیت 20 سال اخیر است. بنابراین شورای سه نفره عبدالله، کرزی و حکمتیار تقریبا منتفی است. به گمان من بحث اصلی را هیئت افغان به ریاست یونس قانونی در اسلام آباد به پیش می برد و با ژنرال های ارتش پاکستان و دولت عمران خان، نخست وزیر این کشور وارد چانه زنی شده است. در این فاصله، اعلام حضور امرالله صالح که خود را جانشین اشرف غنی اعلام کرد و احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود که صحبت از مقاومت در مقابل طالبان در دره پنجشیر می کند که فعلا و در شرایط حاضر چندان جدی نیست، بیشتر با هدف کسب سهم از قدرت انجام می گیرد. اما تظاهرات جلال آباد را باید جدی تر دید. تظاهرات با پرچم افغانستان در بزرگ ترین شهر پشتون نشین نشان می دهد که هنوز بازی قدرت تمام شده نیست. طالب با هدایت پاکستان است که می تواند حداقل در این مرحله تا تثبیت قدرت تن به نوعی پذیرش دیگران بدهد و دست از انحصار قدرت بر دارد. این راه حل در کابل و از طریق کرزی و عبدالله و حکمتیار قابل دستیابی نیست .

این نگرانی وجود دارد که طالبان با تسلط کامل بر افغانستان، دوباره به پناهگاه گروه های تروریستی مانند القاعده و حتی داعش تبدیل شود و منافع غرب مجددا مورد تهدید قرار گیرد. این نگرانی تا چه اندازه صحت دارد؟

برای فهم واقع بینانه تر حضور القاعده و داعش در افغانستان و اینکه آیا این جریان های رادیکال خلافت گرا در حکومت طالبان در افغانستان مجددا می توانند علیه غرب وارد عمل شوند یا نه، باید به توافق دوحه بین خلیل زاد و ملا برادر، نفر دوم طالبان برگردیم. در دوره ترامپ و زمانی که قرار بود طالبان صرفا در قدرت مشارکت کنترل شده ای داشته باشد، این تسهیل شرایط بازگشت طالبان با یک سری تعهدات دوجانبه صورت گرفت. از مفاد اعلام شده این بود که در ازای خروج نظامیان آمریکا و ناتو و بازگشت طالبان به ساختار قدرت، آنها پذیرفتند که اجازه ندهند افغانستان مجددا پایگاهی برای گروه های تروریستی که منافع آمریکا و غرب را به خطر می اندازند، شود. ولی گفته نشده که آنها نمی توانند علیه دشمنان یا رقبای آمریکا و غرب وارد عمل شوند. به نظرم اصل موضوع در همین جاست. داعش و القاعده به لحاظ ایدئولوژیک شباهت های جدی با طالبان دارند و نیروهای هر دو گروه در کنار طالبان جنگیده اند. آیا نمی شود تصور کرد که آمریکا موافق این است که این جریان ها که خلافت خاورمیانه ای خود را به دلیل اقدام ایران و روسیه در سوریه از دست دادند، برای احیای خلافت شرقی و خراسان، به افغانستان منتقل شده اند علیه رقبایش وارد عمل شوند؟ به گمان من چنین احتمالی را روس ها جدی گرفته اند و در دو جهت کار می کنند.

اول، آمادگی نظامی در آسیای مرکزی با برگزاری مانورهای نظامی روسیه، تاجیکستان، ازبکستان و چین بخشی از همین تدابیر است. دوم، تلاش برای نزدیکی با طالبان و خنثی کردن طرح های آمریکا. احتمالا طالبان را قبل از کشورهای غربی، روسیه، چین، ایران و پاکستان به رسمیت خواهند شناخت تا از امنیت و منافع ملی خود حراست کنند. طالب از ظرفیت دوگانه ایدئولوژیک و سیاسی برخوردار است. ظرفیت ایدئولوژیکش آن را با داعش و القاعده پیوند می دهد و می تواند علیه رقبای آمریکا عمل کند و ظرفیت سیاسی اش به کار روسیه، چین و ایران می آید. پیچیدگی بازی بزرگ جدید در منطقه در همین واقعیت نهفته است. هر بازی برندگان و بازندگانی دارد. باید صبر کرد و دید که آمریکا در افغانستان می بازد یا رقبایش. طالب هم در این میان بازی خود را می کند. البته نکته ای را نباید از نظر دور داشت و آن هم اینکه احتمال تقسیم افغانستان به دو بخش شمالی و جنوبی صفر نیست. در چنین سناریویی، روسیه در بخش شمالی به دنبال جای پایی محکم می گردد و در بخش جنوبی هم ایالات متحده و چین با هم رقابت می کنند.

در شرایط فعلی باید انتظار روی کار آمدن چه حکومتی را در افغانستان داشته باشیم؟ منظور طالبان از امارت اسلامی چیست و چنین حکومتی چه مختصاتی دارد؟

برای پیش بینی واقع بینانه ساختار قدرت در افغانستان هنوز زود است، اما طالب اگر از ظرفیت ایدئولوژیکش استفاده کند، امارت اسلامی با قرائت خود از شریعت اسلام را بازسازی خواهد کرد، ولی اگر از ظرفیت سیاسی اش بهره گیرد ساختار قدرت چیزی شبیه ایران جمهوری اسلامی قابل انتظار است. ولی این مدل هم موقتی است و بنیادگراهای طالب در فرصت مناسب به ایدئولوژی انحصارطلب مراجعه خواهند کرد. اگر در شرایط کنونی نیاز به شناسایی بین المللی و راه اندازی حکومت، پول و حمایت منطقه ای و بین المللی داشته باشند، شکل ملایم تری از خود نشان می دهند. به گمان من این ظاهر ملایم و میانه رو موقتی و تاکتیکی است. آنچه احتمالا در دوحه روی آن توافق شده چیزی شبیه جمهوری اسلامی با حفظ اقتدار ایدئولوژی طالبانی است، ولی در بلندمدت امارت اسلامی مقبول ترین ساختار قدرت طالبان است که با ساخت ذهنی شان نیز همخوانی دارد.

با توجه به نبود نیروی تخصصی و تکنوکرات در میان طالبان، چه اشخاصی مهم ترین رده های حکومتی از جمله سمت رئیس جمهور یا دیگر رده های بالا را در اختیار خواهند گرفت؟ درواقع ساختار قدرت در طالبان پس از برقراری حکومت مورد نظر خود در افغانستان به چه شکل خواهد بود؟

به گمان من ساختار قدرت طالبان دوگانه «رهبر» و «رئیس جمهور و کابینه» خواهد بود. طالب هنوز از چهره های اصلی اش رونمایی نکرده است، جز چند نفر افراد معدود مانند ملابرادر، ذبیح الله مجاهد، سهیل شاهین، انس حقانی، ملا هیبت اله آخوندزاده، رهبر معنوی طالبان و امثال این ها. باید منتظر روزهای آتی و احتمالا انتقال رهبران از کویته به کابل بود تا دولت آینده را تشکیل دهند. طالبان برای اداره کشور به نیروی تخصصی نیاز دارد و از تکنوکرات های نظام سابق استفاده می کند اما در سطح کارگزار حکومتی، نه در سطح تصمیم ساز و تصمیم گیر. در این سطح احتمالا انتخاب اصلی از قومیت پشتون است ولی از قومیت های دیگر هم استفاده می کند. سهیم سازی سایرین در قدرت در چارچوب حساب شده محتمل است، ولی پست های کلیدی را طالب به خودی های مطمئن اختصاص خواهد داد. با این حال باید صبر کرد و دید که ظرفیت ایدئولوژیک یا طرفیت سیاسی طالبان وجه غالب در ساختار جدید قدرت را پیدا خواهد کرد. در این مرحله باید انتظار ترکیبی از این دو ظرفیت را داشت اما پیش بینی دشوار است و ممکن است طالبان کاملا عکس آنچه انتظار می رود عمل کند.