آرشیو یک‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۰، شماره ۵۲۶۹
صفحه اول
۱
سرمقاله

ایران، شانگهای و متغیر ژئواکونومی

امید رحیمی (کارشناس مسائل اوراسیا)

 در خلال بیست و یکمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد، پس از 14 سال کشورهای عضو با تبدیل وضعیت ناظر ایران به عضویت دائم موافقت کردند. ایران از سال 2006 به عنوان عضو ناظر در این سازمان پذیرفته شده بود و پیش از این چند مرحله تلاش برای عضویت دائم در این سازمان بدون نتیجه مانده بود. نخستین تلاش های ایران در دوره دولت های نهم و دهم به دلیل اعمال تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد ناکام ماند.

بر اساس آیین نامه عضویت در شانگهای، کشوری که تحت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته باشد، نمی تواند عضوی از این سازمان شود. با این حال پس از توافق هسته ای (برجام) که به موجب صدور قطعنامه 2231 تمام تحریم های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران معلق شد، این مانع حقوقی به طور کامل برطرف شد. در این دوره با سفرهای شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین به تهران پس از سال 2016، به نظر می رسید فرآیند عضویت ایران در این سازمان قطعی شود، اما این بار اختلاف نظرهای سیاسی با تاجیکستان مانع از عضویت دائم ایران شد. به هر ترتیب اما تمام این موانع در آستانه آغاز به کار دولت سیزدهم برداشته شد و شرایط برای اضافه شدن نهمین عضو سازمان همکاری شانگهای پدید آمد.

در این میان باید به این نکته نیز توجه داشت که این موافقت با عضویت دائم ایران صرفا به منزله آغاز فرآیند عضویت دائم است و کماکان ایران از حقوق کامل یک عضو دائم برخوردار نیست. طی دو سال آینده یک فرآیند فشرده برای تهیه پیش نویس تفاهم نامه عضویت ایران در این سازمان باید از طریق تعاملات دوجانبه با دبیرکل و شورای هماهنگ کنندگان ملی تهیه شود.

همچنین پس از موافقت تمام اعضا با متن این تفاهم نامه در یک فرآیند دوجانبه و چندجانبه چانه زنی ها، یک دوره از راستی آزمایی عمل به تعهدات در آیین نامه عضویت پیش بینی شده و در این بازه نیز عضو جدید بدون حق رای در نشست ها شرکت می کند و البته یک دسترسی کامل به اسناد و داده های سازمان خواهد داشت. پس از تایید این راستی آزمایی است که به صورت رسمی یک کشور عضو دائم در سازمان همکاری شانگهای خواهد شد. بر اساس تجربه هند و پاکستان در سال 2017، به نظر می رسد این فرآیند برای ایران نیز حداقل 2 سال به طول بینجامد.

با این وجود بدون عضویت دائم نیز ایران دستاوردهای بسیار مهم و قابل ملاحظه ای با «آغاز فرآیند عضویت دائم» خواهد داشت که در سه حوزه سیاسی، امنیتی و اقتصادی قابل شرح است.در چارچوب مذاکرات حفظ و احیای برجام، ایران در شرایط جدید جایگاه ارتقا یافته ای در مذاکرات آتی در وین خواهد داشت. از این منظر، اعضای اروپایی و ایالات متحده آمریکا نگاه متمایزی نسبت به ایران داشته و روسیه و چین نیز در روند همگرایانه جدید می توانند با ضریب اطمینان بالاتری موضع گیری کنند.

از این منظر موکول کردن ازسرگیری مذاکرات جدید به بعد از نشست شانگهای یک استراتژی موفق و کارآمد تلقی می شود که می تواند امتیازهای بیشتری را در زمینه لغو تحریم ها برای ایران به ارمغان آورد. البته در این فرآیند نیز نسبت به هزینه های احتمالی در فرآیند چانه زنی روسیه و چین به ویژه در تعاملات این بازیگران با غرب نیز باید توجه داشت که در آینده ابعاد بیشتری از آن مشخص خواهد شد. در حوزه امنیتی اما با صرف نظر کردن از موضوعات کارکردی نظیر مبارزه با تروریسم، مقابله با قاچاق مواد مخدر و حتی تسهیل عضویت ایران در دیگر سازمان های منطقه ای نظیر کاریک (CARICC)، باید توجهی ویژه به موضوع افغانستان داشت. اکنون تمام همسایگان افغانستان به جز ترکمنستان که به دلیل بی طرفی امکان عضویت در شانگهای را ندارد، عضو این سازمان هستند.این امر تقویت پلت فرم مبتنی بر همسایگان افغانستان را که از ایده های ایران بوده است در چارچوب طرح «گروه تماس شانگهای» تقویت می کند.

به بیان دیگر، حضور ایران می تواند حتی ابعاد عملگرایانه تر و کارکردی تری را به پلت فرم شانگهای برای افغانستان اعطا کند. درعین حال تلاش های آمریکا برای حذف ایران از چارچوب های سیاسی مذاکره با طالبان ناکام مانده و تمام طرفین مرتبط با گروه های ذی نفع در عرصه سیاسی و امنیتی افغانستان می توانند یک فرآیند چانه زنی برای تقلیل تعارض منافع به دست آورند. توافق پاکستان و تاجیکستان برای ایجاد یک کریدور بشردوستانه به پنجشیر در خلال نشست شانگهای در دوشنبه نمونه ای موفق از این امر محسوب می شود.

در سطوح دوجانبه نیز اگرچه در اسناد منتشر شده سازمان همکاری شانگهای تمهیداتی مشخص (نظیر تعرفه های ترجیحی، ارتقای دسترسی ها و...) برای توسعه مبادلات دفاعی و نظامی پیش بینی نشده است، اما در سطح سیاسی می تواند تسهیل مبادلات نظامی و دفاعی ایران با این سازمان را در آینده فراهم آورد.

در حوزه اقتصادی اما مباحث بسیار مناقشه برانگیزتر است. با وجود آنکه شانگهای اساسا یک سازمان امنیتی و سیاسی است، نگاه های عمومی در ایران به گشایش های اقتصادی در آن بسیار پررنگ تر است. شانگهای از سال 2007 به بعد تلاش کرده تا ابعاد اقتصادی خود را پررنگ تر کند، اما کماکان فاصله زیادی با اتحادیه های اقتصادی نظیر اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا سازمان همکاری اقتصادی (اکو) دارد. نگاه شانگهای به حوزه اقتصاد عموما فاکتوری برای تقویت همگرایی سیاسی است.

از این منظر اگرچه ممکن است دستاورد خاصی در حوزه های تجاری و اقتصادی در چارچوب عضویت در شانگهای نصیب ایران نشود، اما از منظر اقتصاد سیاسی می تواند حائز منافعی باشد. این موضوع به ویژه در حوزه مقابله سیاسی با فرآیند اعمال و اثربخشی تحریم ها حائز اهمیت است. همچنین باتوجه به آنکه مبتکرین دو پروژه بزرگ ترانزیتی منطقه ای و بین المللی از جمله ابتکار کمربند و جاده (BRI) و کریدور بین المللی شمال-جنوب (INSTC) هم اکنون در شانگهای حضور دارند، تقویت نقش آفرینی ایران در دو پروژه با عضویت در شانگهای می تواند تقویت شده و هزینه های ناشی از رقابت دو پروژه نیز به نحوی کمرنگ تر شوند. لذا، به طورکلی عضویت در شانگهای به صورت سلبی مزیت مستقیم اقتصادی برای ایران ندارد اما منجر به ارتقای  جایگاه ژئواکونومیک ایران می شود.

در پایان مهم ترین موضوعی که در بازه کنونی باید مورد توجه قرار بگیرد، فرآیند چانه زنی های کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با ایران تا نهایی شدن عضویت دائم است. طبیعتا برخی از کشورهای عضو با بهره گیری از وضعیت ایران و درواقع نیاز تهران به موافقت و همراهی آنها در ادامه فرآیند عضویت، امتیازهایی را درخواست خواهند کرد که اگر ارائه این امتیازات به چارچوب های همگرایانه هدایت شود، نتایج ملموسی در سیاست همسایگی و منطقه ای ایران خواهد داشت. اما اگر در حوزه هایی به چالش یا تنش های سیاسی منجر شود، می تواند هزینه های مضاعفی را در خلال فرآیند عضویت دائم ایران در بر داشته باشد.