آرشیو یک‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰، شماره ۴۱۱۱
سیاست
۲
گزارش

دادگاه وکلای بازداشتی برپا می شود

شرق: دادگاه وکلای بازداشتی بالاخره برگزار خواهد شد و بابک پاک نیا وکیل، در توییتی نوشته است که تاریخ دادگاه آرش کیخسروی، مهدی محمودیان و مصطفی نیلی در بیست ویکم مهرماه تعیین شده است. اواخر مرداد بود که خبر بازداشت وکلای دادگستری و کنشگران مدنی منتشر شد. 

مصطفی نیلی، لیلا حیدری، محمدرضا فقیهی و آرش کیخسروی، از وکلا و مریم افرافراز و مهدی محمودیان، از فعالان مدنی و سیاسی هستند که بازداشت شده اند. تاکنون فقط سه نفر از بازداشت شدگان همچنان در زندان هستند و سایرین آزاد شده اند. این سه نفر نیز بعد از یک ماه انفرادی به بند عمومی منتقل شده اند؛ هرچند با توجه به رویکرد جدید دستگاه عدلیه مبنی بر کاهش قرارهای بازداشت پیش بینی می شد شاهد تبدیل قرار این افراد و آزادی آنها باشیم که هنوز این اتفاق رخ نداده است. 

خداییان، سخنگوی قوه قضائیه چندی پیش در پاسخ به سوال «شرق» درباره آخرین وضعیت پرونده وکلای بازداشتی، اتهامات و اینکه ارگان بازداشت کننده آنها کدام نهاد بوده است؟ گفت: با گزارش ضابطان، پرونده ای در دادسرای تهران تشکیل شده است و حدود 9 نفر در این زمینه به مرجع قضائی معرفی شدند و چهار نفر همان روز اول آزاد شدند. 

او افزود: پنج نفر با قرار تامین بازداشت شدند و دو نفر از آنها تاکنون با پذیرش قرار تامین آزاد شدند. اتهامات آنها اخلال در نظم و برخی از جرائم علیه امنیت بود و پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و اگر تحقیقات کامل شد اطلاع رسانی صورت می گیرد. اکنون که پرونده به دادگاه ارسال و جلسه رسیدگی هم تعیین وقت شده است، در گفت وگویی با محمدهادی عرفانیان، درباره دلیل بازداشت پرسیدیم. 

این وکیل دادگستری که در شب بازداشت در کنار وکلا حضور داشته، به «شرق» گفت: ما هفت وکیل بودیم که درباره احتمال وجود قصور و تقصیر در مدیریت بحران کرونا و افزایش آمار مرگ ومیر هم وطنان مان و مسئولیتی که متوجه افراد و سازمان های مختلف بود، تبادل نظر می کردیم.

ما تلاش داشتیم بدانیم راه قانونی بررسی و برخورد با تخلفات یا قصور رخ داده چگونه خواهد بود، جلسات ما در فضای مجازی هم در حد تبادل نظر و پرسش و بحث حقوقی بود.

او ادامه داد: برای جمع بندی ابعاد مختلف حقوقی نحوه قصور یا تقصیر رخ داده و اینکه با کدام مواد قانونی و چه مستنداتی می توان اقدام قضائی کرد، یک جلسه حضوری داشتیم. ما حتی اقدامی مبنی بر تنظیم دادخواست هم انجام نداده بودیم و فقط به تبادل نظر حقوقی پرداخته بودیم.

عرفانیان خاطرنشان کرد: البته همان شب چهار نفر از افراد بازداشتی از جمله خود بنده آزاد شدیم. در نهایت هم فقط سه نفر تاکنون در بازداشت موقت مانده اند و به تازگی به بند عمومی منتقل شده اند.

عرفانیان ادامه داد: تا کنون هم اخبار و اطلاعات مختلفی درباره انواع قصور و تقصیر در افزایش موج همه گیری کرونا و مرگ و میر هم وطنانمان منتشر شده که دادستان به عنوان مدعی العموم باید به این مسئله ورود کند و به ابهام زدایی بپردازد. او افزود: در حقیقت ما هم کاری جز کمک از دستگاه قضا برای تحقق عدالت قرار نبود انجام دهیم که اگر هم شکلایت خود را ثبت می کردیم، از مرجع قضائی تظلم خواهی کرده بودیم که رفتاری عین قانون است. 

این وکیل توضیح داد: تصمیم ما اگر به بوته عمل هم می رسید، عملی خلاف شرع و قانون و امنیت ملی نبود؛ بلکه قرار گرفتن در مسیری قانونی برای ابهام زدایی از اخبار مرتبط با افزایش فوت کرونایی ها بود. مرجع قضائی هم صالح رسیدگی بود که ملجا و پناه همه کسانی است که به دنبال عدالت هستند، ما که قرار نبود خود قانونی را اجرا کنیم. 

این وکیل توضیح داد: با ارسال پرونده به دادگاه وکلای تعیینی می توانند با مطالعه پرونده در دادگاه به دفاع از موکلان خود بپردازند؛ زیرا به علت امنیتی بودن پرونده، امکان حضور وکلای تعیینی طبق تبصره ماده 48 فراهم نبود؛ بنابراین فعلا وکلا از عناوین دقیق اتهامی و مستندات پرونده اطلاعی ندارند و فقط وکلای بازداشتی خود در جریان عناوین اتهامی هستند.

 عرفانیان گفت: نگاه قضات به علت استقلال رای و نظری که دارند، معمولا از ظابطان متفاوت است و با بررسی همه مدارک و مستندات و البته دریافت دفاع متهمان و وکلای شان، حکم را صادر می کنند؛ به همین دلیل به نتیجه مثبت دادگاه امید داریم. در ادامه او ابراز امیدواری کرد با تغییر قرار، این وکلا به زودی آزاد شوند.