آرشیو سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰، شماره ۵۳۳۳
ورزش
۳۱

روشنایی امید، بالاخره یک روز از راه می رسد

زیباترین گریه سال

دنیای اقتصاد : یکی از زیباترین لحظات سال ورزش ایران، در جایی رقم خورد که کمتر نگاهی به آن دوخته شده بود. شاید عده زیادی از هواداران ورزش باخبر نباشند که همین حالا مسابقات هندبال قهرمانی جهان در بخش زنان به میزبانی کشور اسپانیا در حال برگزاری است. تیم ملی ایران هم برای نخستین بار به این بازی ها رسیده و تا کنون دو مسابقه را در مرحله گروهی پشت سر گذاشته است. ملی پوشان کشورمان بازی اول را با نتیجه 39 بر 11 به رومانی واگذار کردند و یکشنبه شب در مسابقه دوم با نتیجه 41 بر 9 برابر نروژ شکست خوردند. این نتایج باخت های سنگینی هستند، اما باید در نظر گرفت که تیم ملی بانوان ایران برای نخستین بار، با کمترین امکانات به مسابقات جهانی رسیده و به علاوه رقبای قدرتمندی هم دارد. همین تیم نروژ قهرمانی در دو دوره المپیک، قهرمانی سه دوره مسابقات جهانی و قهرمانی هشت دوره مسابقات قهرمانی اروپا را در کارنامه دارد. دیگر تیم هم گروه کشورمان هم قزاقستان است که امشب از ساعت 23 به وقت تهران رودرروی بانوان ایرانی قرار خواهد گرفت. این بازی برای تیم کشورمان سرنوشت ساز است، چرا که سه تیم اول هر گروه به دور بعد می رسند و هندبالیست های ایرانی در صورت پیروزی بر قزاقستان می توانند طعم شیرین صعود را بچشند.

دو بازی ابتدایی تیم کشورمان در اسپانیا اما یک چهره ویژه هم داشته است. فاطمه خلیلی دروازه بان تیم هندبال ایران در بازی با رومانی عملکرد بسیار خوبی داشت و مهارهای پرشمار او مورد ستایش سایت فدراسیون جهانی هم قرار گرفت. بعد از آن بازی حتی ویدئویی از یک سیو زیبای خلیلی در فضای مجازی وایرال شد و به شکل ویژه مورد توجه قرار گرفت. خلیلی در دیدار با نروژ هم به عملکرد خوبش ادامه داد و با وجود دریافت گل های زیاد، بارها مقابل حملات بهترین تیم هندبال جهان ایستادگی کرد. لحظات شگفت انگیز این شب اما در پایان مسابقه دو تیم رقم خورد؛ زمانی که بازیکنان به صف منتظر بودند تا مسوولان برگزاری بازی، نام بهترین بازیکن زمین را اعلام کنند. در شرایطی که همه نگاه ها به برنده قاطع میدان دوخته شده بود، ناگهان نام فاطمه خلیلی به عنوان بهترین بازیکن اعلام شد. به این ترتیب صحنه بسیار نادری خلق شد که از اعجازهای ورزش است؛ جایی که گلر ایران به شدت احساساتی شد، اشک ریخت و همه را متاثر کرد. در این میان بازیکنان نروژی هم که شاید هر کدام چند گل به فاطمه زده بودند، به شدت او را مورد تشویق قرار دادند و نهایت کنار بانوی شایسته کشورمان عکسی به یادگار انداختند.

فیلم لحظات به یادماندنی تقدیر از فاطمه خلیلی در پایان بازی با نروژ، حالا بسیار پربیننده شده است. این توجه، شاید پاداش سختکوشی های زنی باشد که با همه کمبودها توانسته در کنار یاران زحمتکش خود به صدر اخبار برسد. امثال فاطمه نشان می دهند اگر بجنگی، به هدفت مومن باشی و سختی را به جان بخری، بالاخره یک روز یک جا دیده خواهی شد. شاید روزهای تاریک زیادی در تنهایی پشت سر گذاشته شود، اما روشنایی امید، بالاخره روزی از راه خواهد رسید. خسته نباشید به فاطمه خلیلی و یارانش. شما هرگز با این اعداد و ارقام سنجیده نخواهید شد. تلاش تان مایه مباهات است.