آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
اخبار کشور
۲

الجزیره: آمریکا در وضعیت پیچیده ای در قبال ایران گرفتار شده است

یک شبکه خبری منطقه ای در گزارشی با اشاره به چالش های آمریکا درخصوص پرونده هسته ای ایران نوشت: واشنگتن در وضعیت پیچیده ای در قبال ایران گرفتار شده است.

پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره در گزارشی به بررسی چالش ها و فرصت های پیش روی دولت آمریکا برای توافق با ایران پرداخت و نوشت: «ند پرایس، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری چند روز پیش خود گفته بود که واشنگتن به همراه شرکای خود در خاورمیانه به دنبال اتخاذ گام هایی در قبال تشدید تنش هایی است که ایران در منطقه بر می دارد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که ایران می تواند طی چند هفته به بمب هسته ای دست یابد به همین دلیل خواستار بازگشت دوجانبه به توافق هسته ای هستیم.»

این شبکه خبری در گزارش خود نوشت: «این اظهارات نشان دهنده اوضاع پیچیده برای واشنگتن است که پیامدهای گسترده ای بر شبکه همپیمانان این کشور از اسرائیل تا کشورهای خلیج (فارس) به همراه خواهد داشت. این پیامدها در هر دو حالت موفقیت بازگشت به توافق هسته ای با ایران یا شکست مسیر مذاکرات کنونی، وجود خواهد داشت.»

«جورجیو کاویرو» مدیر موسسه مطالعات کشورهای خلیج فارس در آمریکا به الجزیره گفت: «اگر توافق هسته ای احیا شود این کشورها درباره دستیابی ایران به منابع مالی بیشتر نگران خواهند شد چون ایران می تواند گروه های وابسته به خود را در تمام منطقه عربی تامین کند، اقدامی که باعث نگرانی اسرائیل و برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خواهد شد.» کاویرو اضافه کرد: «اگر مذاکرات کنونی در احیای توافق هسته ای سال 2015 شکست بخورد خطرات جدی درخصوص از کنترل خارج شدن ایران و نزدیک شدن روند سیاسی به لبه پرتگاه وجود خواهد داشت که این موضوع تهدیدات بسیار بزرگی برای کشورهای منطقه به همراه خواهد داشت.»

«دیوید ماک» معاون وزیر خارجه سابق آمریکا در امور خاورمیانه نیز در مصاحبه با الجزیره گفت: «بدون دست یابی به توافق درخصوص پرونده هسته ای ایران، تهران قابلیت های خود در زمینه تسلیحات اتمی را افزایش خواهد داد. علاوه بر آن، در صورتی که دولت بایدن نتواند رکود کنونی را بشکند، باید به سران ابوظبی، ریاض، کویت و بغداد برای افزایش صادرات نفت به بازارهای جهانی روی آوردیم.»

وی افزود: «توافق با ایران، سریع ترین راه برای متوقف کردن تهدید هسته ای و کنترل قیمت های نفت خام در جهان است که به چالش سیاسی بزرگی برای بایدن تبدیل شده است.»

الجزیره نوشت: «طی سال های اندک گذشته، اسرائیل سیاست حملات سایبری، کشتن هدفمند و خرابکاری را در پیش گرفته و هدف این اقدامات آهسته کردن برنامه هسته ای ایران بوده است اما تهران نیز در مقابل با حملات سایبری و تسریع در فعالیت های هسته ای خود پاسخ داده است.»

به گزارش فارس، این شبکه خبری عربی در ادامه گزارش خود نوشت: «رئیس برنامه ایران در اندیشکده امنیت ملی اسرائیل معتقد است بر اساس سناریویی که طی آن مذاکرات با شکست همراه شود ایران به تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته ای ادامه خواهد داد که این موضوع می تواند اوضاع را به جنگی فراگیر در منطقه بکشاند یا دست کم شاهد درگیری های بیشتری در لبنان، سوریه و عراق خواهیم بود که همین موضوع باعث افزایش تنش ها در منطقه خواهد شد.»

خطیب زاده: همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می کنیم

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیروز (دوشنبه) 30 خردادماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره مذاکرات وین هم گفت: ما همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می کنیم و این قطار همچنان از ریل خود خارج نشده و به رغم تمامی بدعهدی ها و اقداماتی که آمریکا انجام داده و ادامه همان مسیری را رفته که ترامپ رفته است.  سخنگوی وزارت خارجه افزود: همان طور که آقای بورل به عنوان هماهنگ کننده برجام بیان کرد، امیدواریم طرف آمریکایی هر چه زودتر به مسیری که نتیجه آن امضای توافق است، برگردد. ما برای یک توافق خوب، پایدار و موثر آماده هستیم و همه زمینه ها را برای رسیدن به آن آماده می دانیم.

توصیه به گروسی

وی درباره اظهارات رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره این که مذاکرات با ایران برای احیای برجام به بن بست رسیده و دلیل آن را بی پاسخ ماندن سوالات آژانس مطرح کرده و درباره روند همکاری ایران وآژانس هم گفت: توصیه همیشه ما به آقای گروسی این بوده که در چارچوب وظایف فنی خود اظهارنظر کند. آنچه بین ایران و آژانس به عنوان بیانیه مشترک در پنجم مارس توافق شد، پیگیری شد هم به صورت مکتوب و هم در جلسات مختلف و اگر آژانس همچنان سوال داشته باشد مسیر آن ادامه رفت و برگشت هاست و نه اقدامات رسانه ای. مسیر وین در این مدت طی شده و این قطار دیپلماسی کار خودش را انجام می دهد.

انتقال پیام به آمریکا  از طریق بورل و دو وزیر خارجه دیگر

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیشنهادات ایران به آمریکا قبل از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس و اینکه این پیشنهادات سر جای خودش است؟ نیز اظهار داشت: همان طور که آقای امیرعبداللهیان بیان کرد ما قبل از اجلاس حکام و صدور قطعنامه علیه ایران، مجددا تلاش کردیم مسیر توافق را هموار کنیم. در تمامی این مدت این ابتکارات جمهوری اسلامی ایران بوده که به رغم کارشکنی ها و تطویل و اتلاف انرژی که آمریکا از ما و بقیه تلف کرده، تلاش کردیم مسیر مذاکرات را جلو ببریم. وی ادامه داد: قبل از نشست شورای حکام هم ابتکاری را ایران ارائه کرد و بورل از آن استقبال کرد و از طریق بورل به گوش طرف مقابل رسانده شد و ما حتی برای این که مطمئن شویم در این مسیر غیرمستقیم ارسال پیام نکات و ابتکار ایران شنیده شده، برای اولین بار از طریق دو وزیر خارجه دیگر این ابتکار و پیشنهاد ایران منتقل شد. یک بازه زمانی طراحی و نقشه راهی داده شد، ولی آمریکا مجددا تصمیم گرفت که تطویل ایجاد کرده و توافق را عقب بیندازد و با این برداشت غلط و توهم که اهرم سازی می کند، به شورای حکام رفت که البته پاسخ ایران قاطع و متناسب بود.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: الان مسیر همان مسیر دیپلماسی است. یک برهه ای مسیر اشتباهی را رفتند و سوءمحاسبه داشتند و پاسخ آنها داده شد، مسیر گفت وگو را از طریق بورل پیگیری می کنیم. گفت وگویی که بورل با آقای امیرعبداللهیان داشت در ادامه همین مسیر است. وی همچنین گفت: اگر آمریکا بپذیرد که براساس تعهداتش ذیل برجام باید کلیه حلقه های تحریمی و فشار حداکثری علیه مردم ایران را کنار بگذارد و تلاش بیهوده نکند که اجزای فشار حداکثری را حفظ کند، می توانیم به سرعت و براساس ابتکار ایران توافق را نهایی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره پیشنهاد اخیر ایران به آمریکا اظهار داشت: در مورد اظهارات مبهم رسانه ای هیچ وقت موضع رسمی نمی گیریم. اسیر جنگ روانی و بازی نشوید. آنچه امروز در آن هستیم، مقصر آن آمریکاست. همین امروز اگر آمریکا از این توهم دست بردارد که جز مسیر گفت وگوهای هسته ای مسیر دیگری برای بازگشتش به برجام وجود ندارد، می شود به وین بازگشت. برخی اظهاراتی که می کنند که اختلافات ما با ایران فقط هسته ای نیست و درباره موشک و منطقه ای است، دم خروس شان را نشان می دهد و این که از روز اول به دنبال چه چیزی بودند. قطعا به نتیجه نخواهد رسید تنها و تنها در حوزه هسته ای و رفع تحریم ها باید سر میز مذاکره بیایند و بپذیرند که تمامی تحریم ها را یک جا بردارند تا بتوانیم توافق را امضا کنیم.

مسیر خنثی سازی تحریم ها را با قوت و جدیت پیگیری کردیم

سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: آنچه تمرکز داریم این است که واشنگتن مسبب وضعیتی است که در حوزه مذاکرات وین داریم، یعنی خروج یک جانبه از برجام. اگر آمریکا بپذیرد تمام تعهداتش را انجام دهد و ما به آن اطمینان در مورد تحریم ها و تضامین و انتفاع قطعی اقتصادی ایران برسیم، ما می توانیم به وین برویم.

هیچ موضوع دوجانبه و فرابرجامی را نمی توانند در مذاکرات استفاده کنند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که پیشنهاد ایران شامل درخواست های فرابرجامی بوده و اگر ایران آماده کنار گذاشتن خواسته های فراتر از برجام باشد، واشنگتن می تواند «بسیار سریع» به توافق بازگردد و اینکه اگر ایران درخواست های فرابرجامی را کنار نگذارد واشنگتن گزینه های دیگری را در اختیار خواهد داشت، گفت: این اصطلاح فرابرجامی اصطلاحی است که آمریکا از مقابله ایران با زیاده خواهی های آنها گفته و تکرار کرده است.

 از روز اول به آنها گفتیم هیچ موضوع دوجانبه و فرابرجامی را نمی توانند در مذاکرات استفاده کنند. از این اصطلاح فرابرجامی خوششان آمد و احساس کردند که حالا می توانند استفاده کنند. از نظر آنها تمامی میراث ترامپ فرابرجامی است و تنها باید یکی دو بند را براساس برداشت مضیق خود اجرا کنند.

وی گفت: ضمن احترام به تمامی ادوار مذاکراتی که انجام شده و اینکه قطعا نمی توان بسیاری از آنها را بیان کنیم. ما استدلال هایمان برای اینکه چگونه چرخه انتفاع اقتصادی ایران و مردم ایران کامل می شود را از روز اول به طرف مقابل گفتیم. بسیاری از موضوعاتی که می گفتند را به عنوان خط قرمز و لیست قرمز و زرد مطرح می کردند که معلوم بود راهبردشان چیست. ما از روز اول گفتیم آنچه در برجام و قطعنامه 2231 آمده و تعهداتی که آنها دارند براساس آن مذاکره می کنیم.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: اگر آمریکا پاسخ ایران را بدهد و بپذیرد که هیچ نقطه ای را که تعهد دارد از آن مستثنی نیست و باید انجام دهد و با سیاست داخلی آمریکا هم کاری نداریم، قطعا همین فردا می توانیم برویم و توافق را به نتیجه برسانیم.

ایران همواره به NPT پایبند بوده

بحث خروج از معاهده NPT که توسط برخی کارشناسان مطرح شده نیز سوال دیگری بود که از خطیب زاده پرسیده شد و وی در این باره گفت: اینکه در جامعه نخبگی و کارشناسان ما اظهارات مختلفی مطرح می شود همه می شنویم. ایران به عنوان یکی از امضاکنندگان اولیه پادمان و اعضای آژانس همواره به این معاهده پایبند بوده است و در این مسیر همکاری داشته است و اجازه دهید تمرکز کنیم در همین چارچوب روابط خود را ادامه دهیم.

آنچه بین ما و آمریکا باقی مانده اساسا به یک موضوع ختم نمی شود 

خبرنگاری با بیان اینکه گفته می شود یکی از ابتکارات اخیر ایران درباره خروج سپاه از FTO، خروج قرارگاه خاتم و برخی سازمان ها از فهرست تحریم بوده که خطیب زاده خاطرنشان کرد: باید به برخی از این منابع گفت که خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی. اول FTO را طرح و بعد آن را بزرگ و بعد درباره آن نظریه پردازی و بعد خارج و وارد می کنند. آنچه بین ما و آمریکا باقی مانده اساسا به یک موضوع ختم نمی شود و این برخی طرف ها هستند که مایلند برای اینکه ابعاد دیگر اختلافات و عدم اجرای تعهداتشان را بپوشانند، سعی می کنند یک موضوع را پررنگ کنند.

وی گفت: اتفاقا جمهوری اسلامی ایران در این موضوعات تنها انتفاع مردم ایران را در نظر دارد و تمام ابتکاراتی را که دادیم برای این است که مطمئن شویم آمریکا به تعهداتش عمل می کند و به هیچ وجه نمی شود اینها را به یک موضوع فروکاست.

روسیه: قطعنامه اخیر شورای حکام یک اشتباه محاسباتی راهبردی غیرعمد بود

رئیس هیات روسیه در مذاکرات وین، قطعنامه ضدایرانی سه کشور اروپایی عضو برجام و ایالات متحده آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را اشتباه محاسباتی دانست اما مدعی شد که طرف های غربی همچنان به دنبال جمع بندی گفت وگوها هستند.

میخائیل اولیانوف با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: قطعنامه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی که توسط تروئیکا و ایالات متحده ارائه شد، دلایل (کافی) را برای این باور فراهم می کند که آنها تلاش کردند مذاکرات وین در مورد برجام را از مسیر خارج کنند.

وی مدعی شد: اما به نظر من این یک اشتباه محاسباتی راهبردی غیرعمد بود و این کشورها همچنان به دنبال نهایی کردن موفقیت آمیز مذاکرات وین هستند.