آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
اخبار کشور
۳

خطیب زاده: بدهی عراق به وزارت نیروی ایران وصول شده است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان خبر داد: بدهی وزارت برق عراق به وزارت نیروی ایران از طریق بانک تی.بی.آی وصول شده و مورد تایید است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیروز (دوشنبه) 30 خرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره بدهی عراق و پول های بلوکه شده ایران در این کشور نیز خاطرنشان کرد: یک مدل تکراری وجود دارد که هر خبر خوبی را برخی دوست دارند تبدیل به امر استثنایی کرده و تلخی در آن اضافه و تشکیک در آن ایجاد کنند. به رغم تمامی فشارها، تلاش کردیم بدهی های خود را از منابع مختلف نقد و وصول کنیم. در این مورد بله، بدهی وزارت برق عراق به وزارت نیروی ایران از طریق بانک تی.بی.آی وصول شده و اجازه دهید کم و کیف آن را بانک مرکزی توضیح دهد و این مورد تایید است و از دولت عراق در این زمینه تشکر می کنم.

امیدواریم در عمل شاهد آزادسازی محموله نفت ایران باشیم 

خطیب زاده درباره آخرین وضعیت دو نفتکش یونانی توقیف شده در ایران و وضعیت محموله نفت توقیف شده ایران در یونان هم افزود: مراحل قضایی نفتکش های یونانی در محل طی می شود. دولت یونان از طریق وکلای خود تلاش کرده مستندات را آماده کند برای این که فرآیند آزادسازی کشتی ها انجام شود. ما به دولت یونان توصیه کردیم که از ظرفیت های قانونی ایران استفاده لازم را کنند و اطمینان دارم مسیر خودش را در مسیر قانونی و قضایی طی کند. امیدواریم در عمل شاهد آزادسازی محموله نفت متعلق به ایران باشیم و مطمئنم مسیری که خواهیم رفت حفظ روابط دوجانبه و مصون بودن از عامل سومی است که آمریکا در تمامی آنها نقش پررنگی دارد.

سفر لاوروف به تهران در آخر هفته

این دیپلمات ارشد ایرانی به تحولات دیپلماتیک طی دو هفته اخیر نیز اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران مجددا جایگاه خودش را به عنوان هاب ترانزیتی منطقه به دست می آورد. اولین انتقال محموله قزاقستان از طریق ریل و از مسیر ایران با قرار گرفتن ترکمنستان و ترکیه در مسیر این خط ریلی، عملیاتی شده و کانتینر کالاها از قزاقستان می توانند از مسیر ریلی منتقل شود. از طرف دیگر در کریدور شمال- جنوب با برخی اقدامات انجام شده، اولین محموله ها به صورت کانتینری و ترکیبی از طریق دریا منتقل شده است. مسیر شمال- جنوب و مسیر شرق- غرب و مسیرهای جاده ای دیگر در حال فعال سازی است و یا فعال شده اند.

وی گفت: این موارد در سفرهایی که انجام می شود، برخی به امضای قرارداد منجر می شود و برخی در دست پیگیری است. در سفر رئیس جمهور قزاقستان متعاقب سفر رئیس جمهور ترکمنستان و همچنین رئیس جمهور تاجیکستان تلاش کردیم حلقه اتصالات منطقه ای را تکمیل کنیم، چه در حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اکو و شانگهای. الان هدفگذاری برای ارتقای روابط با قزاقستان از نیم میلیارد دلار کنونی به سه میلیارد دلار است که افزایش قابل توجهی است و پویایی را در حوزه دیپلماسی اقتصادی و منطقه ای می طلبد و این موارد ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین از سفر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تهران در آخر هفته خبر داد و گفت: آخر هفته میزبان آقای لاوروف خواهیم بود تا بتوانیم همکاری ها را با منطقه اوراسیا و قفقاز گسترش دهیم.

حجم روابط تجاری ایران با همسایگان در برخی حوزه ها چهار برابر شده

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مهم ترین اقدامات دستگاه دیپلماسی در یک سال گذشته نیز اظهار داشت: وزارت خارجه چه در حوزه رفع تحریم ها که به مذاکرات وین معروف است چندین دور مذاکره و چندین ماه تلاش صورت گرفت البته ایران تصمیم گرفته بود در مسیر رفع تحریم ها حتما به یک توافق خوب و پایدار برسد. آمریکا این اتلاف وقت و تطویل را انجام داده است. البته وزارت خارجه مجری تصمیمات شورای عالی امنیت ملی و نهادهای بالادستی در حوزه رفع تحریم ها بوده است. آنچه وزارت خارجه انجام داد این بود که وظایف دیگر وزارت خارجه را معطل مذاکرات هسته ای نکرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: آقای امیرعبداللهیان بارها درباره اولویت های دستگاه دیپلماسی صحبت کرد و مهم ترین آنها همسایه محوری بود. یک سال گذشته بازتاب دهنده این سیاست در عمل بود. بیشترین رفت و آمدها و بیشترین تحرکات با همسایگان بوده است که همسایگان و ایران در محیط آرام تری همکاری خود را انجام دهند و این برخلاف اقداماتی بوده که برخی کنشگران فرامنطقه ای تلاش کردند این منطقه را ناآرام کنند.

خطیب زاده بیان کرد: حجم روابط تجاری ایران با همسایگان در برخی حوزه ها بعضا چهار برابر شده است. با آفریقا روابط اقتصادی ما در برخی حوزه ها به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است. البته سیاست متوازن را فراموش نکردیم که با کشورهای شرق و غرب یکسان این مسیر را طی کنیم. در حوزه ایرانیان بعد از چندین سال شورای عالی ایرانیان به ریاست رئیس جمهور برگزار و مصوبات خوبی داشت و دبیرخانه فعالی در وزارت خارجه فعال شد و کار ایرانیان با سامانه پرسمان و سامانه میخک نظم و نسق متفاوتی را گرفت. 

وی ادامه داد: در حوزه همکاری هایی که باید با دستگاه ها و نهادهای داخلی انجام می دادیم تلاش کردیم روان سازی را در این حوزه ها داشته باشیم. اهدافی که پیگیری می شود بیشتر از آن چیزی است که گفتم. اگر امروز روز سومی است که فوتی کرونا نداریم به این خاطر است که دستگاه سیاست خارجی چه در حوزه تامین و چه در حوزه تولید واکسن و سلامت اقداماتی را صورت داد. چه در حوزه هایی که موفق بودیم و چه حوزه هایی که کمتر موفق بودیم، فرزندان این ملت لحظه ای را تلف نکردند برای این که بتوانند به این مردم بزرگ و ولی نعمتان خدمت کنند. 

مرتکبان، عاملان، مباشران و آمران ترور شهید سلیمانی قطعا مورد تعقیب هستند

سخنگوی وزارت خارجه درباره ترور سپهبد شهید سلیمانی و مستنداتی که ایران به عراق ارائه کرد و اظهارات اخیر پمپئو در این باره و انتظار ایران از عراق نیز گفت: آنچه در خاک عراق رخ داد جنایت آشکار بود و مرتکبان، عاملان، مباشران و آمران قطعا مورد تعقیب هستند و تصمیم قطعی ایران است که به پیشگاه عدالت آورده شوند. ما در این راستا با دوستان در عراق از طریق های رسمی با همکاری های اطلاعاتی و نزدیک انجام دادیم و قوه قضائیه به عنوان مسئول پرونده پیگیری های لازم را انجام می دهند و این پیگیری ها ادامه می یابد. این که برخی اظهارات توسط جرثومه های فساد و سرکرده های دروغ و تزویر و ریا گفته می شود همه از سهم خواهی هایی است که به تعبیر خودشان می خواهند برای سیاست داخلی داشته باشند ولی به واقع باید تا ابد در ترس زندگی کنند.