آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران زمین
۱۶

آلوده کنندگان آب کشاورزی تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

آب منطقه ای استان گیلان از کمبود 40 درصدی آب مورد نیاز مزارع برنج خبر داد : جیره بندی آب در شالیزارهای سرزمین باران

زهره افشار

گیلان برای تامین آب شالیزار های خود به حداقل 3 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد که به گفته مسئولان دراین زمینه حداقل 30 تا 40 درصد کمبود وجود دارد وآب تحویلی به شالیکاران با جیره بندی سختگیرانه تحویل داده می شود و این مساله به این نگرانی دامن زده که مبادا شالیکاران برای تامین آب مورد نیاز خود از هر آبی استفاده کنند.

«صالح محمدی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت و گو با «ایران»تصریح کرد: استان ما حدود 238 هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد که بزرگ ترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج به شمار می رود. گیلان رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است. وی افزود: هر ساله بیش از یک میلیون و 100 هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری استان گیلان برداشت می شود که از این مقدار 750 هزار تن برنج سفید استحصال می شود.

 به گفته وی گیلان دارای 314هزار هکتار اراضی کشاورزی است و 317 هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول  فعالیت هستند؛ برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده ترین محصولات کشاورزی گیلان است. گیلان همچنین یکی از تولیدکنندگان مهم طیور در کشور است.

از سوی دیگر شایعه آلودگی احتمالی برخی اراضی شالیکاری گیلان که با آب فاضلاب آبیاری می شود واکنش هایی  به دنبال داشت و موجب نگرانی مردم شد. ماجرا از این قرار بود که هفته گذشته فیلمی از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شد که نشان می دهد برخی اراضی شالیکاری گیلان با آب آلوده به فاضلاب آبیاری می شود. انتشار این فیلم و صحت و سقم آن موضوع پرسش ما از رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بود.

صالح محمدی در واکنش به انتشار فیلم آبیاری اراضی شالیکاری با فاضلاب تاکید کرد: متولی آب وزارت نیرو و آب منطقه ای است و جهاد کشاورزی در واقع مصرف کننده آب است و اگر گزارشی مبنی بر ورود آب های آلوده در شالیزارها داده شود حتما جهاد کشاورزی ورود کرده و با دستگاه های مرتبط هماهنگی های لازم را انجام می دهد. وی خاطرنشان کرد: شالیکاران برای آبیاری از منابع مختلف از جمله آب رودخانه، باران، چشمه و ایستگاه های پمپاژ استفاده می کنند و در مناظقی که رودخانه ها آلوده اند متولی ما نیستیم و محیط زیست و آب منطقه ای در این بخش وظیفه دارند و بهتر است آنها پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه 170 ایستگاه پمپاژ آب در گیلان از چاه ها و رودخانه ها آب پمپاژ کنند، اظهار داشت: آب آلوده ای از ایستگاه های پمپاژ وارد شالیزارهای استان نمی شود.

محمدی اظهار داشت: در استانداری گیلان جلساتی در حوزه آب برگزار می شود که یکی از مباحث آن همین موضوع است و در این ارتباط دستگاه ها باید پاسخ دهند و تمام تلاش این است که منبع آلودگی آب ها حذف شود تا شاهد این چنین مواردی نباشیم.

با آلوده کنندگان منابع آب کشاورزی برخورد قضایی می شود

در همین حال «رامین حسین زاده» رئیس اداره محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه که گفته می شود این فیلم مربوط به آن منطقه است به «ایران» گفت: در مورد فیلم نمی توانم تایید کنم که واقعا مربوط به آستانه است یا خیر، ولی در مجموع بار دیگر تاکید می کنیم، علیه آلوده کنندگان منابع آبی خصوصا سفیدرود و انهار توسط محیط زیست اقدام حقوقی و کیفری انجام شده است.

وی افزود: اینکه سراسر کشور دچار خشکسالی و کم آبی است موضوع کاملا درست است ولی باید توجه داشته باشید که جنس کم آبی در استان گیلان و مازندران با استان هایی مثل زنجان و قزوین و حتی تهران خیلی متفاوت است.در واقع خشکسالی استان گیلان آنقدر شدید نیست که از فاضلاب برای آبیاری مزارع استفاده بشود، البته ممکن است به صورت موردی در برخی جاها به دلیل نزدیکی به منابع فاضلاب این اتفاق افتاده باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر موردی مشاهده شود با اینکه موضوع مدیریت آبیاری کشاورزی جزو وظایف امور آب و جهاد کشاورزی است حتما پیگیری لازم از سوی محیط زیست معمول و گزارش های آن به مراجع قضایی ارسال می شود.همچنین در برخی موارد صنایع ممکن است باعث آلودگی منابع شده باشند که در هر دو حالت محیط زیست حسب وظیفه نظارتی پیگیری و اقدام کرده و نیز درمحاکم قضایی در دست پیگیری است.در ضمن با توجه به اینکه محیط زیست در این خصوص اقدام کرده، لازم است ادارات آبیاری و جهاد کشاورزی هم به عنوان متولیان اصلی کشاورزی و آبرسانی مستقیما ورود کنند.

وی تصریح کرد: راهکار حل معضل، ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب شهری است که متولی آن آب و فاضلاب(آبفا) است. پرونده های شکایت در این خصوص در مراجع قضایی باز است.

 سهمیه بندی آب در مزارع کشاورزی گیلان

در همین حال «وحید خرمی» مدیر عامل آب منطقه ای گیلان هم در گفت و گو با «ایران» توضیح داد: ما در استان گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیکاری داریم که سالانه نیاز به 3 میلیارد متر مکعب آب دارد.حال اگر در موارد نادری یک کشاورز از روی سهل انگاری یا کم توجهی فاضلاب را وارد مزرعه خود کند این درست نیست ما مساله را به همه نسبت دهیم یا بگوییم آب کشاورزی آلوده است.ما در دو نقطه نزدیک شهر رشت با چنین مشکلی روبه رو هستیم که در حال حل مشکل از طریق نصب پمپاژ جهت تصفیه آب هستیم که برای سال آینده حل می شود .همچنین در حال رایزنی با جهاد کشاورزی برای کشت جایگزین غیر خوراکی در این نقاط هستیم.البته رئیس جمهور در جریان پانزدهمین سفر استانی خود به گیلان از وضعیت 2 رودخانه شهر گذر گوهررود و زرجوب رشت بازدید کرد و با اشاره به مشکلات ناشی از آلودگی این 2 رودخانه بر ساماندهی و رفع منشا آلودگی آنها تاکید کردند. وی خاطرنشان کرد: ما در گیلان برای آبیاری اراضی شالیکاری حدود 30 تا 40 درصد کمبود داریم ،لذا امسال سهمیه بندی سختگیرانه و البته علمی را به کار گرفته ایم.

این برنامه حاصل 10 سال مطالعه علمی و کارشناسی است و در دو سال گذشته در یک تا نهایتا دوماه گرم سال اجرایی می شد، اما امسال به دلیل کمبود آب مجبور شده ایم در همه ماه ها آن را اجرایی کنیم،هر چند ممکن است در برخی نقاط به صورت نقطه ای محصول شالیکاری را به دلیل محدودیت آب از دست داده باشیم ،ولی خوشبختانه در مجموع خسارتی بابت این سهمیه بندی به محصول برنج استان وارد نشده و نخواهد شد.

وی تصریح کرد: ما برای تامین آب باغ های میوه از جمله کیوی با هیچ مشکلی مواجه نیستیم و کمبودی نداریم و آب مورد نیاز آنها سهمیه بندی نشده است.