آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
اقتصادی
۴

خبر

وزیر اقتصاد: بانک های خصوصی در طرح های عمرانی کشور کم کاری می کنند

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی از موارد مشاهده شده در سفرهای استانی، کم کاری بانک های خصوصی در طرح های عمرانی است که باید این موضوع حل شود.

به گزارش خبرگزاری ها، احسان خاندوزی در همایش «حکمرانی مردمی در گفتمان عدالت و جمهوریت» که دیروز در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، درباره نظارت وزارت اقتصاد بر بانک های خصوصی، تصریح کرد: وزارت اقتصاد هیچ نقشی در نظارت بانک های خصوصی ندارد و تهیه مقررات و اعمال نظارت بر بانک های خصوصی برعهده بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است. مسئولیت مستقیم وزارت اقتصاد در حوزه بانک های دولتی یا تخصصی مانند کشاورزی، صنعت معدن و مسکن است.

وی با تاکید بر اینکه در سال های گذشته به شدت در حوزه نظارت بر بانک های خصوصی کوتاهی کردیم، افزود: در سفرهای استانی هم یکی از شکایات فعالان اقتصادی عدم تخصیص متوازن تسهیلات به طرح های عمرانی از سوی بانک هاست که نشان می دهد در توزیع منطقه ای دسترسی متوازن به تسهیلات بانکی نداریم که باید ایجاد شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به تلاطمات اقتصادی دهه 80 ادامه داد: درسی که باید از دهه 90 بگیریم این است که دیگر به سفره مردم هزینه ای تحمیل نشود. در آن دهه فرصت رشدهای بالای اقتصادی و تورم پایین را از دست دادیم و در حال حاضر با تورم های بالا و رشد اقتصادی پایین تحت تاثیر سیاست های دهه 90 مواجه هستیم. 

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه اگر قرار بر تکرار سبک و سیاق قبلی بود با اقتصاد نفتی آسیب پذیر غیرمقاوم مواجه بودیم، گفت: در شش ماهه نخست سال نیازمند ایجاد ثبات در اقتصاد کلان بودیم تا بی ثباتی ها و تورم کنترل شود که این اتفاق رخ داد؛ تا پایان اسفند سال گذشته، ایجاد ثبات اقتصادی در دستور کار بود.

خاندوزی به حذف ارز ترجیحی در آغاز سال جدید اشاره و تصریح کرد: این اقدام در راستای حذف همان تصور پیشین از مناسبات بود که تغییر دادیم. برخی از افرادی که در سال های ارز ترجیحی فربه شده بودند به یکی از وزرا گفته بودند محال است بتوانید ارز ترجیحی را بردارید. حتی اگر عمل هم بکنید موفق نمی شوید و مجددا به روش قبلی برمی گردید.

وی افزود: برای ما مهم نیست که این جریان که نظام منافع آنها با حذف ارز ترجیحی به خطر افتاده، مقاومت کند بلکه مهم این است که فضای نخبگانی با آن همراه شود. من قبول دارم که در اجرای این طرح اشکالات مدیریتی و هم کاستی های رسانه ای در تبیین آن داریم، اما اصل طرح که تغییر است و اتفاقا اکثریت جامعه که مخالف انحصارهای دولتی و خصوصی هستند، با آن همراهی می کنند.

وزیر اقتصاد درباره مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد بیان کرد: طبق قانون اساسی دولت نمی تواند پایه مالیاتی جدید ایجاد کند بلکه باید در مجلس به تصویب برسد. در دولت قبلی وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصادی اعلام کرد که با مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) مخالف است اما در این دولت اعلام کردیم که این طرح هرچه سریع تر به صحن بیاید.

به گفته خاندوزی، فشار واسطه گری هایی که در بازار مسکن یا بازار ارز و طلا شاهدیم به دلیل نبود مالیات بر عایدی سرمایه است. از رئیس مجلس خواسته ام هرچه سریع تر این طرح به مجلس بیاید و تصویب شود. به محض تصویب دولت بلافاصله آن را اجرایی خواهد کرد.

در 4 ماهه 2022 رخ داد: رشد 37 درصدی واردات اروپا از ایران بدون برجام و FATF

در حالی که توافق کذایی برجام بی خاصیت شده و ایران هم زیر بار باج خواهی FATF نرفته است پایگاه خبری یورو استات اعلام کرد واردات اروپا از ایران در چهار ماه نخست سال میلادی جدید 37 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی پایگاه خبری یورو استات نشان می دهد تجارت ایران و 27 عضو اتحادیه اروپا با رشد 15 درصدی در 4 ماهه نخست 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه های ژانویه تا آوریل سال 2021 بالغ بر 1 میلیارد و 450 میلیون یورو اعلام شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به 1 میلیارد و 672 میلیون یورو افزایش یافته است.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در چهار ماهه نخست 2022 با رشد 37 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 362 میلیون یورو رسیده است. در ماه های ژانویه تا آوریل سال قبل 263 میلیون یورو کالای ایرانی توسط کشورهای اروپایی وارد شده بود.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه های ژانویه تا آوریل امسال نیز 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و به 1 میلیارد و 310 میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در 4 ماهه سال قبل 1 میلیارد و 187 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش آلمان بزرگ ترین شریک تجاری ایران در میان کشورهای اروپایی در 4 ماهه امسال بوده است و 38 درصد از کل تجارت ایران و اتحادیه اروپا در این مدت با آلمان بوده است.

مبادلات تجاری ایران و آلمان در 4 ماهه سال جاری میلادی  10 درصد افزایش یافته و به 640 میلیون یورو رسیده است، تجارت دو کشور در ماه های ژانویه تا آوریل سال قبل 583 میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات آلمان از ایران در 4 ماهه امسال 16 درصد افزایش یافته و به 109 میلیون یورو رسیده است. صادرات آلمان به ایران نیز در این مدت 9 درصد افزایش یافته و به 531 میلیون یورو رسیده است. آلمان در  4 ماهه سال 2021 بالغ بر 94 میلیون یورو کالا از ایران وارد و 489 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

گفتنی است رشد تجاری بین ایران و اروپا در چهار ماه ابتدای سال میلادی 2022 بدون برجام و FATF رخ داده است.