آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
اقتصادی
۴

استانداری اعلام کرد: آغاز اجرای طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان در استان تهران

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران از اجرای مرحله نخست طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان در استان تهران از روز دوشنبه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، حشمت الله عسگری با اشاره به تغییر نکردن قیمت نان در طول اجرای این طرح اظهار داشت: قیمت نان همان نرخ مصوب سال 1400 است و هرگونه افزایش خارج از مصوبه، غیرقانونی است و با متخلفان برخورد خواهد شد. وی افزود: در مرحله نخست اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در سطح نانوایی های استان، 6800 دستگاه کارتخوان آماده شده و تحویل داده خواهد شد. معاون اقتصادی استاندار تهران با اشاره به ضرورت اجرای این طرح عنوان کرد: اجرای این طرح در سطح کشور باعث کاهش هدررفت سالانه بیش از حدود چهار میلیون تن نان می شود و از طرف دیگر با توجه به یارانه ای بودن آرد مورد استفاده نانوایی ها از قاچاق آن در سطح گسترده ای جلوگیری خواهد شد.

عسگری اجرای این طرح را عامل مهمی در مدیریت مصرف و برنامه ریزی برای جلوگیری از سوء مصرف این کالای راهبردی دانست.

وی همچنین از دستگاه های اجرایی و نظارتی ذی ربط خواست با تشدید فعالیت گشت های بازرسی، نظارت لازم را در زمینه های بهداشتی و قیمت نان به عمل آورند و مانع از هرگونه سوءاستفاده و تخلف شوند.

اجرای آزمایشی طرح هوشمندسازی خرید نان که از نیمه اردیبهشت در زنجان آغاز شد، در ادامه در 10 استان دیگر هم به صورت آزمایشی اجرا شد.

جزئیات بیشتری از طرح هوشمندسازی یارانه نان

در این طرح مردم با قیمت فعلی نان خود را از نانوایی ها تهیه می کنند و کارت می کشند و در ادامه یارانه نان بر حسب میزان فروش هر شب به نانوایان پرداخت می شود. در این طرح نانوایی ها دیگر آرد یارانه ای دریافت نمی کنند بلکه بر مبنای فروش نان، یارانه به آنها تعلق می گیرند.

به گفته مسئولان، دولت قصد دارد یارانه نان را از طریق دستگاه های کارتخوان در نانوایی ها به مصرف کنندگان اعطا کند، بنابراین قیمت آرد در زنجیره گندم تا نان آزاد می شود، اما نان گران نمی شود و این بدان معنا است که هم جلوی قاچاق گرفته می شود و هم مردم با گرانی نان مواجه نمی شوند.

براین اساس،2 دستگاه کارتخوان در نانوایی ها تعبیه می شود که یکی به صورت آنلاین برخط بود و دیگری نیز به صورت آفلاین فعال خواهد بود. دستگاه کارتخوان آنلاین که به صورت برخط فعال است و دستگاه آفلاین نیز برای مواقعی است که واحد نانوایی با قطعی های احتمالی برق و اینترنت مواجه شده باشد. ظاهرا محدودیتی در تعداد فروش نان وجود ندارد اما فروش تنها با استفاده از کارت بانکی سرپرست خانوار امکان پذیر خواهد بود.

در این روش نانوا، آرد را با قیمت واقعی دریافت کرده و به ازای تعداد نان های فروخته شده یارانه دریافت خواهد کرد.