آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران اقتصادی: کشاورزی
۹

بر اساس گفته مسئولان بازار شکر در کشور به تعادل رسیده است

با اصلاح ارز ترجیحی در کشور صورت گرفت : کاهش 300 هزار تنی تقاضای کاذب شکر در بازار

امین محمودی

بازار شکر طی سه سال اخیر با نوسانات زیادی روبه رو بوده است به طوری که هر ساله شاهد افزایش میزان مصرف این محصول در بازار کشور بودیم؛ یکی از اصلی ترین دلایل افزایش مصرف این کالای اساسی به تخصیص ارز 4200 تومانی به آن برمی گردد به طوری که آمارها حاکی از آن است که حجم زیادی از واردات و ارزبری کشورمان برای شکر مصرفی صنف و صنعت بوده است.

صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات، شکر مصرفی خود را با ارز 4200 تومانی دریافت می کردند و بیشتر محصولات خود را به دیگر کشورها صادر می کردند که همین امر سود سرشاری را از محل یارانه دولتی نصیب آنان می کرد این در حالی است که نه تنها قیمت این محصولات در بازار داخل کاهش نمی یافت بلکه هر از چندگاهی شاهد افزایش چند برابری این محصولات بودیم. با این حال پس از اصلاح ارز ترجیحی کارشناسان صنایع قند و شکر معتقدند هم اکنون میزان مصرف شکر در کشور به طرز قابل توجهی کاهش یافته و حداقل مصرف شکر 300 هزار تن کاهش خواهد یافت. سرانه مصرف شکر در دنیا 19.5 کیلوگرم است در حالی که براساس برآوردهای وزارت جهاد کشاورزی، سرانه مصرف شکر در ایران 29 کیلوگرم است.

مصرف کاذب شکر در کشور بشدت کاسته شده است

در همین خصوص حسن افراشته پور، عضو هیات مدیره قند ورامین در گفت وگو با «ایران» اظهار کرد: هم اکنون با کاهش شدید مصرف شکر در کشور مواجه هستیم که این امر ناشی از اصلاح ارز ترجیحی است.

وی افزود: این اقدام دولت سیزدهم سبب شده که مصرف شکر در کشور واقعی و از میزان مصرف شکر در بخش صنف و صنعت کاسته شود به همین دلیل انتظار می رود میزان مصرف این محصول در سال جاری به زیر 2 میلیون تن برسد. بنا به اظهارات افراشته پور، میانگین مصرف شکر سال گذشته حدود 2 میلیون و 400 هزار تن بوده است اما با توجه به افزایش نرخ شکر و کاهش سرانه مصرف پیش بینی می شود میزان مصرف شکر در بازار داخلی کاهشی شود. این فعال صنفی خاطرنشان کرد: تا روز جاری واردات شکر به میزان مطلوبی صورت گرفته به طوری که دو کشتی حامل شکر در بندر امام خمینی در حال تخلیه بار هستند، چندین فروند کشتی دیگر نیز از برزیل و هند به مقصد ایران در حال بارگیری شکر هستند به همین دلیل می توان گفت هیچ مشکلی در زمینه شکر در کشور نخواهیم داشت.

وی عنوان کرد: طبق قراردادهای منعقد شده بخش خصوصی تاکنون واردات 500 هزار تن شکر قطعی شده که انتظار می رود این میزان تا دو ماه دیگر در بازار توزیع شوند، از این میزان 100 هزار تن در گذشته در کشور توزیع شده و کشتی های در حال تخلیه در بندرامام خمینی نیز حاوی 70 هزار تن شکر هستند. افراشته پور با بیان اینکه در سال جاری باید حدود 800 هزار تن شکر وارد کشور شود، گفت: تولید داخلی کفاف نیازمان را نمی دهد از این رو چاره ای جز واردات نداریم. شرکت بازرگانی دولتی در سال جاری حدود 400 هزار تن شکر وارد کرده است و اگر واردات شکر  بخش خصوصی به این حجم اضافه شود، در نتیجه مشکلی در تامین شکر نخواهیم داشت.

تزریق شکرهای وارداتی، قیمت را متعادل کرد

غلامحسین بهمنی، دبیر انجمن تصفیه کنندگان شکر در گفت و گو با «ایران» در خصوص بازار شکر در کشور گفت: بازار شکر هم اکنون به تعادل رسیده است به طوری که با توجه به عرضه شکر داخلی و وارداتی محدودیتی در توزیع نداریم. بهمنی گفت: طی هفته های اخیر قیمت شکر افزایش یافت که با آغاز واردات و توزیع شکر وارداتی، بازار به تعادل رسیده و محدودیتی در عرضه وجود ندارد. به گفته وی، قیمت مصوب هر کیلو شکر در عمده فروشی 18 هزار تومان و خرده فروشی 20هزار تومان مصوب شده است. دبیر انجمن تصفیه کنندگان شکر گفت: در 6 ماهه نخست سال، ماهانه 240 تا 250 هزار تن شکر مورد نیاز است که به سبب آغاز فصل برداشت از شهریور تا اسفند، بخش عمده از طریق واردات تامین می شود. بنا به گفته دبیر انجمن تصفیه کنندگان شکر در سه ماهه تابستان 600 تا 700 هزارتن شکر مورد نیاز است که تاکنون 100 هزار تن آن وارد شده است، چون واردات شکر به طور منظم صورت می گیرد بین واردکنندگان رقابت شکل گرفته که این امر سبب کاهش قیمت مصرف کننده خواهد شد.

وی در پایان گفت: میزان مصرف شکر در کشور سالانه 2 میلیون و 400 هزار تن است که 1 میلیون و 500 هزار تن آن از محل تولید داخل تامین می شود.

توزیع 250 هزار تن شکر در بازار داخل

حجت براتعلی، مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز اعلام کرد: از ابتدای سال، 150 هزار تن شکر از محل واردات برای مصارف صنف و صنعت و خانوار توزیع شده است؛ 100 هزار تن شکر دیگر نیز در دست توزیع است که در مجموع 250 هزار تن شکر توسط شرکت بازرگانی دولتی توزیع می شود. وی افزود: وضعیت تولید شکر در سال گذشته مناسب بود و به میزان یک میلیون و 400 هزار تن در داخل کشور تولید و وارد چرخه مصرف شد اکنون نیز تولید شکر کشت بهاره چغندر قند به میزان 140 هزار تن وارد چرخه تولید کارخانه ها شده و بزودی وارد بازار می شود.  وی تصریح کرد: نیاز بازار شکر از محل تولیدات داخلی و واردات تامین می شود و در مواقعی که مشکلاتی در جریان تامین و توزیع باشد دولت برای تنظیم بازار دخالت می کند.