آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
خبر
۲

دیپلمات

رئیسی به عشق آباد دعوت شد

ایرنا : وزیر خارجه ترکمنستان به طور رسمی بر دعوت رئیس جمهور کشورش از رئیس جمهور ایران برای حضور در اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر در عشق آباد تاکید کرد. امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان در مورد اجرایی کردن توافقات دوجانبه و برخی موضوعات منطقه ای به ویژه اجلاس آتی سران کشورهای حاشیه دریای خزر در عشق آباد گفت وگو و تبادل نظر کرد. وی در این گفت وگو با اشاره به دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در تهران، این بازدید را نقطه عطفی در مناسبات دو کشور خواند که تاثیر بسزایی در توسعه روابط دوستانه میان دو همسایه دارد. امیرعبداللهیان همچنین حمایت ایران از میزبانی عشق آباد جهت برگزاری اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر را اعلام کرد. وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز ضمن تشکر از تلاش ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در میزبانی از رئیس جمهور ترکمنستان در سفر اخیر وی به تهران، این بازدید را سرآغاز فصل نوینی از روابط دو کشور دانست.

بایدن می خواهد ایران را خشنود کند

فارس : مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در گفت وگو با برنامه «آینده صبح یکشنبه» شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» مدعی شد که مذاکرات دولت بایدن با جمهوری اسلامی ایران درباره برجام، ثبات منطقه غرب آسیا را بر باد خواهد داد و همه را در معرض خطر قرار می دهد.

وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا که اخیرا با حضور در برنامه های تلویزیونی علیه جمهوری اسلامی ایران نفرت پراکنی می کند، گفت بایدن با تلاش برای دستیابی به توافق هسته ای جدید با ایران که بزرگ ترین تهدید در منطقه به حساب می آید، ثبات در منطقه غرب آسیا را نادیده گرفته است. پمپئو با انتقاد از توافق هسته ای ایران ادامه داد که دولت بایدن همان موقع «گند زد» که تصمیم به عقب نشینی از توافقات آبراهام و بازگشت به توافق هسته ای «احمقانه» ایران گرفت که این باعث بالاتر رفتن قیمت های انرژی در آمریکا و «سخت تر شدن زندگی برای تمامی مردم آمریکا شد.» وی در این خصوص گفت: «ثباتی که ما در طول دوران چهارساله خود به وجود آوردیم هم اکنون بر باد رفته است. آنها همه ما را در معرض خطر قرار داده اند.» پمپئو تاکید کرد در حالی که دولت بایدن امیدوار است تا ایران را خشنود کند، احتمال این وجود دارد که ایران تنگه هرمز را مسدود کند و موجب بالاتر رفتن بیشتر قیمت های انرژی شود. پمپئو در ادامه تصریح کرد که تلاش های دولت بایدن برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران ممکن است بر روابط بین ایالات متحده و سایر کشورهای منطقه نیز تاثیر بگذارد.

نه تکذیب و نه تایید استعفای باقری

ایسنا : سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری در پاسخ به سوالی در ارتباط با شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر استعفای علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در جریان مذاکرات وین اظهار کرد: کلیه کارها و اقدامات در درون وزارت خارجه در حال انجام است و مذاکره کنندگان ما بی توجه به برخی از شایعات که با هدف ساخته می شود کار خود را می کنند. سعید خطیب زاده در پاسخ به این سوال که برخی معتقد هستند که با توجه به توییت های اخیر علی باقری به نظر می رسد یک نوع اختلاف در دولت در ارتباط با موضوع مذاکرات وجود دارد و یک صدای واحد شنیده نمی شود، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی همواره یک صدای واحد داشته و با یک صدا صحبت کرده است.