آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران اقتصادی: راه و شهرسازی
۱۱

اخبار

تامین زمین نهضت ملی مسکن تا آخر مرداد

معاون وزیر راه وشهرسازی با اعلام اینکه زمین برای ساخت 2میلیون و 800هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تامین شد، گفت: تامین اراضی 4میلیون واحد مسکونی باید حداکثر تا پایان مرداد به اتمام برسد. به گزارش وزارت راه وشهرسازی، نشست بررسی روند پیشرفت پروژه های طرح نهضت ملی مسکن به ریاست رستم قاسمی، وزیر راه وشهرسازی برگزار شد. بر اساس تازه ترین آمار ارائه شده در جلسه شورای مسکن به ریاست وزیر راه وشهرسازی حدود 5میلیون و 400هزار نفر متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که مراحل نهایی پالایش را در ادارات کل راه وشهرسازی استان ها و همچنین شهرهای جدید می گذرانند. بنا بر اعلام «محمود محمودزاده» معاون مسکن و ساختمان، متقاضیانی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند تعداد 3میلیون و 400هزار نفر حائز سه شرط «تاهل، عدم بهره مندی از تسهیلات دولتی و عدم مالکیت» بوده اند. وی گفت: تاکنون حدود یک میلیون و 300هزار واحد توسط ادارات کل راه وشهرسازی و با نظارت سازمان ملی زمین و مسکن و حدود 191هزار واحد نیز توسط شهرهای جدید تامین زمین شده است و این رقم با انجام الحاق ها و تغییر کاربری ها به حدود دو میلیون و 800هزار واحد می رسد. معاون مسکن و ساختمان یادآور شد: بنا بر دستور وزیر راه وشهرسازی و توافقاتی که انجام شده است، تامین اراضی تمامی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به تعداد 4میلیون واحد مسکونی که در برخی از استان ها مشکلاتی داشته باید حداکثر تا پایان مردادماه به اتمام برسد و نتایج نهایی شود.

 تحویل 60هزار واحد مسکن مهر تا پایان سال

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اعلام تکمیل 60هزار واحد مسکن مهر نیمه کاره تا پایان سال گفت: با دستور رئیس جمهور مبنی بر رفع مشکلات مسکن مهر، تمامی قراردادهای پیمانکاری مسکن مهر بازنگری و با ضرایب جبرانی، تعدیل و کارگاه های مسکن مهر بعد از یک دوره توقف، مجددا فعال شد. «علیرضا جعفری» اظهار کرد: از متقاضیان مسکن مهر که بعد از بیش از 10سال هنوز نتوانسته اند خانه های خود را تحویل بگیرند، عذرخواهی و اعلام می کنم که در آستانه یک سالگی دولت سیزدهم با دستور رئیس جمهور مبنی بر تعیین تکلیف و رفع مشکلات مسکن مهر، تمامی قراردادهای پیمانکاری مسکن مهر با ضرایب جدید تعدیل شد. وی توضیح داد: 400هزار واحد مسکن مهر تکلیف شهرهای جدید بود که از این میزان تقریبا حدود 60هزار واحد تحویل داده نشده باقی مانده که به دلیل وجود نواقص در پروژه ها متقاضیان نتوانستند از آن استفاده کنند. به گفته معاون وزیر راه وشهرسازی در راستای رفع نواقص واحدهای مسکن مهر با تشکیل یک کمیته اختصاصی، حل تمام موضوعات مربوط به «امور پیمانکاری» و «تامین منابع» مورد نیاز پروژه ها در دستور کار قرار گرفت.

جزئیات جدید از خط راه آهن قزاقستان - ایران - ترکیه

مدیرعامل راه آهن گفت: حجم ترانزیتی خط راه آهن راهبردی قزاقستان - ایران - ترکیه حدود پنج میلیون تن بار است. میعاد صالحی ادامه داد: پارسال رکورد یک میلیون و 913هزار تن که رکورد تاریخ راه آهن کشور بود در حوزه ترانزیت ریلی را ثبت کردیم و اکنون این عدد نزدیک به دو ونیم برابر آن رکورد است و یک گام بلند برای ایجاد یک کریدور از مسیر ایران است.