آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران اقتصادی: صنعت و تجارت
۱۲

گزارش «ایران» از چرایی طرح استیضاح وزیر صمت توسط برخی از نمایندگان مجلس /کم کاری 8 ساله دولت قبل به پای دولت جدید نوشته شد!

اعلام وصول استیضاح غیرقانونی بود

طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام وصول شد. این خبر عصر روز یکشنبه از سوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس، رسانه ای شد. هفته گذشته یعنی 24 خرداد نیز نمایندگان مجلس به سیدرضا فاطمی امین پس از آنکه از پاسخ های او قانع نشدند، کارت زرد دادند و اظهار کردند که در مدت 5 ماه بایستی مشکلات این حوزه بخصوص خودرو حل می شد.

سیدنظام الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، کمیسیون تخصصی صنایع و معادن طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت را بررسی می کند. اما روز گذشته حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن گفت: امضاهای نمایندگان موافق استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال کاهش است و کمیسیون هم هنوز این موضوع را در دستور قرار نداده است. در صورت روند کاهش امضاهای موافق استیضاح، این موضوع از دستور کار مجلس خارج خواهد شد.

نمایندگان مجلس، در حالی وزیر صنعت، معدن و تجارت را مورد نقد و کم کاری قرار دادند که او سال گذشته یک وزارتخانه آشفته را تحویل گرفت. وزارتخانه ای که تنها اسم صنعت و تجارت را یدک می کشید و عملا در تمام حوزه ها با چالش مواجه بود. یکی از بزرگترین پردردسرهای این حوزه، خودرو بود. همین موضوعی که بارها پای فاطمی امین را به هرم سبز، (صحن علنی مجلس و کمیسیون صنایع و معادن) کشاند.قطعا وزیر ابراهیم رئیسی چوب جادویی برای تغییر و حل مشکلات ندارد، لذا باید فرصت داد تا برنامه ها عملیاتی شود، از این رو اگر تمام بخش ها همراهی نکنند، فرق این دولت با دولت گذشته که به لجبازی گذشت، چیست؟بهتر بود قبل از آنکه موضوع استیضاح مطرح شود، این سوال پرسیده می شد که وزارت صمت و زیر مجموعه های آن سال گذشته چه شرایطی داشت؟

اول از همه به خودرو اشاره می کنیم. فاطمی امین صنعت خودرویی را تحویل گرفت که بیش از 170 هزار خودرو ناقص در پارکینگ داشت، خودروها با 90 درصد نقص قطعه تولید می شدند، تقاضاهای بی شمار مردمی برای خرید خودرو بی پاسخ مانده بود، روز به روز قیمت خودرو در بازار افزایش پیدا می کرد، تیراژ تولید کاهشی بود، کیفیت در مسیر تنزل قرار گرفته بود و تولید خودروهای قدیمی ادامه داشت.

با شروع به کار دولت سیزدهم، تمام این موارد که به بحران تبدیل شده بود، حل شد و اکنون می توان ادعا کرد که صنعت خودرو از بحران جدی فاصله گرفته است. طی این مدت تعداد خودروهای کف پارکینگ 65 درصد کاهش یافته و به اذعان مدیران خودروسازی، تا شهریورماه به صفر می رسد.

 به گفته اتحادیه نمایشگاه داران خودرو از التهاب و نوسان قیمت خودرو در بازار به شدت کاسته شده است و مانند سال های گذشته به خصوص از سال 97 تا نیمه اول سال 1400، قیمت ها جهش گونه نیست. از سویی با ایجاد یک سایت واحد از سوی وزارت صمت، فروش خودرو چه در قالب قرعه کشی و چه غیر از این روش، ساماندهی پیدا کرده و دیگر امکان فعالیت های فسادزا در این حوزه وجود ندارد.

از سوی دیگر بعد از مدت ها و با فشاری که وزارت صمت وارد کرد، خودروسازان به سمت ارتقای کیفیت محصولات خود حرکت کردند و اکنون نمودارهای کیفیت نشان می دهد که سطح رضایت مردم نسبت به گذشته نسبت به خودرو داخلی بهتر شده است، هر چند که هنوز با معیارها فاصله معنا داری دارد. نکته دیگر آنکه برای اولین بار و بدون آنکه توجیهی قابل قبول باشد، وزیر صمت از خودروسازان خواست که تولید خودرو قدیمی تیبا و پژو405 متوقف شود.

اتفاق دیگری که رقم خورد و به نظر می رسد نمایندگان مجلس به آن توجه کافی نداشتند، رفع ممنوعیت واردات خودرو بود. دولت گذشته به جهت عدم تعادل ارزی، واردات خودرو را از سال 97 ممنوع کرد اما فاطمی امین از اسفند سال گذشته به مردم قول داد که واردات خودرو از سال جاری آزاد شود. دلیل اصلی این اتفاق هم به منابع ارزی کشور بر می گردد.

سال گذشته صادرات غیرنفتی کشور به حدود 50 میلیارد دلار رسید که حدود 25 میلیارد دلار آن به کشورهای همسایه بوده است. وزارت صمت در راستای توجه به کشورهای همسایه توانست صادرات خود به ترکیه را که در دولت گذشته بشدت افت کرده 100 درصد افزایش دهد و در مورد صادرات به کشور روسیه افزایش بین 30 تا 40 درصد را ثبت کند، همچنین سال گذشته صادرات به ترکمنستان 160 درصد و ازبکستان بیش از 100 درصد رشد داشته است.بر این اساس وزارت صمت موفق شد حدود 20 درصد افزایش وزنی صادرات و 40 درصد ارزش کالاهای صادراتی را افزایش دهد. قطعا اگر چنین اتفاقی رخ نداده بود، در سال جاری نیز بایستی ممنوعیت واردات خودرو ادامه پیدا می کرد. اما اکنون با واردات خودرو ضمن انحصارزدایی، می توان آرامش را به بازار خودرو برگرداند.از دیگر اقدام های این وزارتخانه که تنها اسم صنعت، معدن و تجارت را یدک می کشید می توان به اصلاح ساختار اشاره کرد، ساختاری که در 8 سال هیچ برنامه ای برای آن تدوین نشده بود. با تغییر ساختار، این وزارتخانه معنای واقعی ادغام را چشید و اکنون چابک شده است و دیگر دستورالعمل ها و برنامه ها در کارتابل معاونت ها باقی نمی ماند.در گزارش های بعدی، به سایر دستاوردهایی که وزیر صنعت، معدن و تجارت طی چند ماه اخیر داشته است، می پردازیم.

برش

واکنش نمایندگان مجلس

پس از انتشار خبر اعلام وصول استیضاح وزیر صمت، نمایندگان مجلس از کمیسیون های مختلف نسبت به آن واکنش نشان دادند. برخی از آنها از غیرقانونی بودن اعلام وصول گفتند و برخی نیز تاکید کردند این موضوع در دست بررسی کمیسیون های تخصصی نیست. علاوه براین، تعدادی از نمایندگان هم منتسب کردن تمام مشکلات به وزیر صمت را بی انصافی دانسته اند.

 اعلام وصول استیضاح وزیر صمت غیرقانونی بود

درهمین خصوص عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: اعلام وصول استیضاح وزیر صمت غیرقانونی بود چراکه طبق آیین نامه داخلی مجلس، اعلام وصول طرح استیضاح باید پس از رای مثبت کمیسیون تخصصی  انجام شود.محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اعلام وصول استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت از سوی هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: اعلام وصول استیضاح وزیر صمت از سوی هیات رئیسه مجلس کار درستی نبوده و غیرقانونی بود. وی ادامه داد: در ابتدا باید استیضاح در کمیسیون تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و سپس گزارش آن به هیات رئیسه ارسال شود.

 استیضاح کنندگان امضای خود را پس گرفتند

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از نمایندگان خواستار استیضاح، امضای خود را پس گرفتند و بنده هم از جمله نمایندگانی هستم که مایل به استیضاح بوده ولی در این زمان امضای خود را پس خواهم گرفت.مصطفی رضا حسینی قطب آبادی در گفت وگو با ایرنا، گفت: درخصوص وزیر صمت دو موضوع حقیقی و حقوقی وجود دارد. بخش حقیقی درباره شخصیت آقای فاطمی امین است که بسیار انسان سالم، پیگیر امور به صورت شبانه روزی و دلسوز برای حل مشکلات بخش صنعت کشور است.وی افزود: از منظر حقوقی در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت مسائلی ایجاد شده که باید رصد کرد آیا وزیر در این باره اجازه تصمیم گیری داشته یا فقط مجری بوده است؟

بررسی استیضاح فاطمی امین در دستور کار کمیسیون صنایع قرار ندارد

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن گفت: امضاهای نمایندگان موافق استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال کاهش است و کمیسیون هم هنوز این موضوع را در دستور کار قرار نداده است.حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا در گفت وگو با ایرنا درباره در جریان قرار گرفتن استیضاح سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شنیده ها حکایت از کاهش امضاهای جمع آوری شده برای استیضاح وزیر صمت دارد، البته هنوز کمیسیون در این باره تشکیل جلسه نداده است. عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن افزود: در صورت روند کاهش امضاهای موافق استیضاح، این موضوع از دستور کار مجلس خارج خواهد شد.

انتساب همه مشکلات وزارت صمت به فاطمی امین، بی انصافی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: انصاف نیست که همه مشکلات حوزه صنعت را به عملکرد وزیر صمت نسبت دهیم چون بخشی از آنها فرا وزارتخانه ای است و دولت باید برای حل این مشکلات برنامه ریزی کند.حجت الله فیروزی در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشت: فاطمی امین برنامه های دقیقی برای ایجاد تحول در وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد اما مشکلات ریشه داری در این وزارتخانه وجود دارد که تنها به دست وزیر حل نمی شود و حل آن نیاز به وقت بیشتری دارد.نماینده مردم فسا بیان داشت: تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو یا سه وزارتخانه یکی از راهکارهایی است که می تواند مشکلات این حوزه را تا حدودی رفع کند چون وزیر صمت به تنهایی نمی تواند مسائل این بخش را حل کند.وی با بیان اینکه مقصر همه مشکلات وزارت صمت، فاطمی امین نیست، افزود: انصاف نیست که همه مسائل حوزه صنعت را به عملکرد وزیر صمت نسبت دهیم چون بخشی از آنها فرا وزارتخانه ای است و دولت باید برای حل این مشکلات برنامه ریزی کند.