آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

میرتاج الدینی: صندوق توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی تاسیس می شود

ایسنا : رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی از طرح این فراکسیون برای تدوین طرح «تاسیس صندوق توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری» خبر داد و گفت که این طرح منجر به توسعه کیفیت اینترنت ثابت در کشور با کیفیت بهتر، سرعت بالاتر، قیمت و تعرفه مناسب تر می شود.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، درباره طرح تاسیس صندوق توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری، اظهار کرد: در این طرح برای مدیریت عادلانه مالی و استفاده حداکثر از ظرفیت های زیرساختی کاروان و توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری، صندوقی تحت عنوان «صندوق توسعه دسترسی نهایی فیبر خانگی در کشور» وابسته به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تاسیس می شود. وی ادامه داد: طرح تاسیس صندوق توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری (الحاق به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب 1382) در راستای حمایت از شبکه ملی انتقال داده و توسعه کیفیت اینترنت ثابت در کشور برای مردم مدنظر قرار گرفته است تا مردم در سراسر ایران بتوانند از اینترنت با کیفیت تر، با سرعت بالاتر، قیمت و تعرفه مناسب تر بهره مند شوند و این گونه بتوان فیبر نوری را به در منازل رساند.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این فراکسیون، طرح ملی تاسیس صندوق توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری را مدنظر قرار داده است، عنوان کرد: منابع مالی صندوق شامل درصدی از درآمدهای ناخالص سالانه کاروان ارتباطی و فناوری اطلاعات با تصویب هیات وزیران و وجوهی که از محل قانون اجاره تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات ماده 9 قانون خواهد بود و منابع این صندوق برای توسعه عادلانه و متوازن شبکه اینترنت مبتنی بر فیبر نوری در کل کشور اختصاص می یابد. میرتاج الدینی ادامه داد: این طرح چند ویژگی دارد؛ نخستین ویژگی آن کمک به توسعه اینترنت ثابت در کشور است و ویژگی دیگر اینکه موجب می شود انحصار در شبکه اینترنت ثابت به وجود نیاید و شاهد انحصار در کسب وکارهای حوزه اینترنت مانند اینترنت موبایل نباشیم و توسعه یافتگی متوازن به وجود آید. وی ابراز امیدواری کرد با کمک اعضای فراکسیون راهبردی و سایر نمایندگان، این طرح ملی در مجلس شورای اسلامی با رای بالا تصویب شده و هرچه سریع تر اجرایی شود تا مردم بتوانند مانند کشورهای توسعه یافته، مزایای اینترنت با سرعت بالا مبتنی بر فیبر نوری را تجربه کنند.

همچنین سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح تاسیس صندوق توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری از سوی فراکسیون راهبردی با عارضه یابی چندین ساله در حوزه ICT تدوین و مشکلات موجود برای کمک به دولت سیزدهم احصا شده است، گفت: این طرح این اختیار را به دولت می دهد تا بتواند با استفاده از منابع صندوق برای توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری از سوی اپراتورها حمایت کند. وی افزود: منابعی که برای صندوق پیش بینی می کنیم نزدیک به 6هزار میلیارد تومان در سال است و در اختیار اپراتورهایی قرار می گیرد که بتوانند شبکه فیبر خانگی را در اختیار مردم قرار دهند. یحیی زاده با اشاره به اینکه بخشی از سرمایه صندوق توسط دولت تامین می شود و بخش دیگر توسط اپراتورها و بخش خصوصی تامین خواهد شد، اظهار کرد: طرح به گونه ای تدوین شده که طرحی ملی باشد و انحصار برای هیچ اپراتوری به وجود نیاید و در عین حال دولت بتواند با بررسی اپراتورهایی که در این بخش قصد سرمایه گذاری دارند و هدف شان توسعه فیبر خانگی در سطح کشور و کمک به آنها، توسعه اینترنت پهن باند برای مردم با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب تر را رقم بزند.

صداهای مزاحم را قطع کنید : قابلیت جدید واتس اپ برای تماس های گروهی

ایسنا : واتس اپ به تازگی قابلیتی را عرضه کرده است که به کاربران تماس های گروهی امکان می دهد صدای یک یا چند شرکت کننده در تماس را قطع (Mute) کنند. این پیام رسان به تازگی قابلیتی را عرضه کرده است که به کاربر امکان می دهد صدای یک فرد خاص در تماس گروهی را قطع کند و همچنین به مخاطب مورد نظر خود در تماس گروهی پیام ارسال کنند. قابلیت اول در وضعیتی که فردی نمی داند سایرین می توانند صدای محیط دفتر یا خانه اش را بشنوند، مفید خواهد بود. اگرچه بعضی از اپلیکیشن های کنفرانس ویدئویی مانند زوم و مایکروسافت تیمز، اجازه می دهند میزبان ها صدای همه شرکت کنندگان یا فرد خاصی را قطع کنند، اما معمولا تک تک کاربران نمی توانند صدای هر فردی که می خواهند را در تماس گروهی قطع کنند.

واتس اپ مدتی است که قابلیت های متعددی را برای مدیریت بهتر تماس های گروهی اضافه کرده است و اخیرا ظرفیت کاربرانی که می توانند در یک گروه چت حضور پیدا کنند، را دو برابر کرده و از 256 نفر به 512 نفر افزایش داده است. قابلیت های دیگری نیز که به واتس اپ اضافه شده اند عمدتا حول حریم خصوصی و تسهیل تجربه کاربری هستند. در به روزرسانی جدید واتس اپ، کنترل های حریم خصوصی بیشتری برای تنظیمات عکس پروفایل، استاتوس و آخرین بازدید (Last Seen) کاربران اضافه شده است. به علاوه، این پیام رسان سرانجام قابلیتی را عرضه کرد که به کاربران امکان می دهد فایل ها و دیتاهای دیگر را از دستگاه اندروید به آی فون منتقل کنند.