آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران اقتصادی: انرژی
۱۴

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با «ایران»: ایران صادرکننده خدمات فنی حفاری به سوریه و عراق می شود

  در 4 دهه گذشته بیش از 4 هزار و 866 حلقه چاه نفت و گاز در کشور توسط شرکت ملی حفاری ایران حفر شده که از این تعداد، 411 حلقه در دریا بوده است. اما این روند ادامه دار است و آن طور که مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران می گوید، خط مقدم نگهداشت و افزایش تولید نفت و گاز موضوع حفاری است و با توجه به برنامه های افزایش تولید، این شرکت همچنان به عنوان بازوی اصلی حفاری و افزایش تولید در کشور فعالیت می کند. حمیدرضا گلپایگانی در گفت و گو با «ایران» تاکید می کند: «شرکت ملی حفاری در این مسیر آمادگی دارد که تمام 73 دکل خود را به کار بگیرد و در این زمینه برنامه ریزی هایی شده است. البته فعالیت ما به داخل کشور محدود نمی شود و در حال رایزنی با کشورهای منطقه مانند سوریه و عراق نیز هستیم.» سوال اینجاست که آیا این زیرمجموعه شرکت ملی نفت برای فعالیت های داخلی و خارجی توانایی کافی دارد؟

کاهش تعداد دکل های غیرفعال

رشد بیکار شدن دکل های حفاری کشور در سال گذشته کاهش یافت. به طوری که گلپایگانی می گوید: «سال 1394 تعداد دکل های حفاری غیرفعال شرکت به 16 دکل رسیده بود، اما این روند سال گذشته کاهش یافت و به این ترتیب سال 1400 رشد بیکار شدن دکل ها از 16 دکل در سال 1394 به 10 دکل رسید. از این رو، در ابتدای سال 1401 حدود 10 دکل شرکت ملی حفاری غیر فعال بود. البته از مدتی قبل، اقدامات بازسازی و نوسازی دکل ها را شروع کردیم. بخصوص برای این 10 دکل که کنار گذاشته شده اند و امیدواریم با تکمیل ناوگان تعهدات را سریع تر انجام دهیم.» او ادامه می دهد: «ما تعهد به کار در 28 میدان و بخشی خارج از این 28 میدان داریم و با بازسازی و نوسازی دکل های موجود به دنبال آن هستیم تا پایان سال جاری تمام دکل ها - حتی این 10 دکل- را به کار بگیریم.»

به گفته مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، الان 63 دکل از 73 دکل این شرکت فعال و 10 دکل غیر فعال است. از این 10 دکل، 2 دکل دریایی است.

در 10 سال گذشته هیچ سرمایه گذاری انجام نشد

گلپایگانی با اشاره به اینکه بزرگترین چالش ما این 10 دکل نیست، می گوید: «متاسفانه کل دکل های موجود در 10 سال گذشته نوسازی و بازسازی نشده و امروز بهره وری برخی از آنها بسیار کاهش پیدا کرده است، اما برنامه داریم که این شرایط را بزودی اصلاح کنیم.» 

او با اشاره به مجوز های اعطا شده از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت برای نوسازی و بازسازی دکل های موجود می گوید: «براساس این مجوزی که مدیرعامل شرکت نفت داده اند، برنامه داریم که اولویت اصلی را به نوسازی دکل ها بدهیم و برای این موضوع 700 میلیون دلار در 5 سال طرح ارائه داده ایم. بر اساس این برنامه، برای دو سال ابتدایی 200 میلیون دلار به بازسازی حدود 20 تا 30 دکل اختصاص داده می شود. این برنامه برای کل مجموعه بازسازی و نوسازی دکل ها و خدمات فنی حفاری است.»

برنامه نوسازی دکل ها

برنامه نوسازی دکل ها بویژه دکل های حفاری با موافقت شرکت ملی نفت دنبال می شود و مدیرعامل شرکت ملی حفاری با اشاره به اینکه مصمم هستیم این دکل ها را نوسازی کنیم، نه بازسازی و تعمیرات اساسی؛ اذعان می کند: «به عبارتی به دنبال دکل های نو هستیم. این دکل ها حدود 40 سال در خدمت شرکت فلات قاره بوده و با کمک آنها تعمیرات چاه ها بخصوص در پارس جنوبی و میادین فلات قاره را انجام می دادیم که اغلب فرسوده شده اند. لذا تا آخر سال برای نوسازی این دکل ها برنامه ریزی کرده ایم.» او بیان می کند: «ظرف دو ماه آینده 2 دکل به کار گرفته می شود و به همین ترتیب با تزریق نقدینگی، بازسازی و نوسازی دستگاه ها انجام می شود و می توانیم آنها را فعال کنیم.»

فروش دکل های دریایی

مدیرعامل شرکت ملی حفاری با بیان اینکه فعلا برنامه خرید دکل نداریم، مگر در میادین مشترک که اگر شرکت ملی نفت موافقت کند، این کار انجام خواهد شد، ادامه می دهد: «در بخش دریایی و در توسعه میادین غرب کارون اگر بتوانیم دکل های نو را وارد ناوگان کنیم، احتمال خرید دکل وجود دارد. اما قطعا ناوگان دکل ها را از نظر تعداد توسعه نخواهیم داد.» او با اشاره به اینکه برنامه فروش برخی دکل ها نیز در دست اقدام است، توضیح می دهد: «دکل های دریایی شرکت قدیمی و 40 ساله شده اند و در برخی موارد مورد تایید کارفرما نیست. لذا در حال رایزنی هستیم که بزودی 2 یا 3 دکل دریایی را به مناقصه بگذاریم و بفروشیم. اگر برخی دکل های خشکی و دریا را واگذار کنیم، هزینه ها کمتر می شود.»

حفر 10 حلقه چاه در غرب کارون

گلپایگانی با اشاره به اینکه 6 دکل در غرب کارون فعال است و با تزریق نقدینگی بزودی پروژه ها به جریان خواهد افتاد، اظهار می کند: «با برنامه تزریق منابع مالی و قراردادی که برای 10 حلقه چاه غرب کارون داریم تا پایان سال و حتی شاید زودتر حفاری این 10 حلقه چاه تمام می شود.» او با اشاره به اینکه روند اصلاح شرایط در زمینه نوسازی و بازسازی دکل ها و کاهش سن ناوگان شروع شده است، عنوان می کند: «امروز کشور در زمینه قطعات حفاری نیازی به خارج ندارد. در مورد تجهیزات حفاری نیز شرکت های داخلی در حال ساخت هستند و ما قراردادهایی را با آنها داریم. دانش بنیان شدن این صنعت در دستور کار است و مدتی است که قراردادهایی را با دانشگاه شریف و جهاد دانشگاهی و دانشگاه تهران امضا کرده ایم که برخی از آنها در حال تست میدانی است. برای مثال در خصوص موتور درون چاهی بزودی تست میدانی انجام خواهیم داد.»

او با بیان اینکه برای نوسازی ها نیز در داخل کشور توانمندی لازم وجود دارد، می گوید: «در این زمینه از شرکت های ایرانی و سازندگان داخلی استفاده می کنیم. اینکه از توان خارج کشور استفاده کنیم، این اتفاق نخواهد افتاد. همین حالا یکی از بزرگترین شاهکارهای صنعت نفت رخ داده و یکی از تجهیزات های تک در کشور ساخته شده است. شیر سر چاهی 15000 PSI را در داخل ساخته ایم و در چاه های خامی که قرار است ما در میدان مارون حفاری کنیم، از این شیرهای 15 هزار استفاده می شود.»

صادرات خدمات فنی و حفاری

با توجه به این ظرفیت های فنی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری می گوید که نه تنها نوسازی داخلی و جبران کاستی های 10 سال اخیر در دست اقدام است، بلکه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز دنبال می شود.

او توضیح می دهد: «با کشور های سوریه و عراق در حال مذاکره هستیم و فکر می کنیم بزودی بخش خدمات فنی سوریه به سرانجام برسد. شاید ظرف یک الی دو ماه آینده با این کشور توافق کنیم. در عراق هم به همین شکل است. برنامه ارائه شده ما این است که از توان آموزشی برای جوانان عراقی و سوری در خوزستان استفاده کنیم.»

گلپایگانی با بیان اینکه در آموزش و مشاوره به تمام کشورهای متقاضی آمادگی صددرصد داریم، تاکید می کند: «کشور ایران امروز در خصوص موضوع حفاری در منطقه از نظر دانش فنی حرف اول را می زند. با اتکا به همین توان، در حال مذاکره از طریق نماینده وزیر نفت با کشورهای منطقه و سایر نقاط دنیا هستیم. این درحالی است که توسعه 28 مخزن را نیز در داخل کشور دنبال می کنیم.»