آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
بازرگانی
۵

خبر

میزان تخلف اصناف در اردیبهشت

دنیای اقتصاد : بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در نتیجه بازرسی ها در اردیبهشت برای 9107 واحد صنفی به دلایل درج نکردن قیمت، گرانفروشی، صادر نکردن فاکتور، خودداری از عرضه کالا و دیگر تخلفات صنفی، پرونده تخلف به ارزش بیش از 511 میلیون تومان تشکیل شده و برای صدور رای نهایی به تعزیرات حکومتی استان ارسال شده است. به گزارش «ایسنا»، طبق اعلام سازمان حمایت، در اردیبهشت امسال، 41 هزار و 654 مورد گشت مشترک با سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاه ها از جمله وزارت جهادکشاورزی، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، اتاق اصناف و اتحادیه ها و غیره برای کنترل بازار و مبارزه با گرانفروشی انجام شده است. طبق قانون نظام صنفی، گران فروشی، کم فروشی، تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه، عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری و توزیع، فروش اجباری، عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب از جمله مهم ترین تخلفات صنفی است.

چگونگی ساماندهی تشکل های اقتصادی

دنیای اقتصاد : چهارمین نشست کارگروه ساماندهی تشکل‎های اقتصادی با حضور نماینده اتاق های ایران، اصناف و تعاون برگزار شد. بر گزاری این سلسله نشست ها در راستای اهداف آیین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 4 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی است. این سلسله نشست ها به منظور ساماندهی و زمینه سازی برای ادغام، یکپارچه سازی، شبکه سازی و انسجام تشکل های اقتصادی برگزار می شود؛ در این کارگروه نمایندگان اتاق ایران، تعاون و اصناف و با حضور بدون رای نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهادکشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مرکز آمار ایران و کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران حضور دارند.

دبیرخانه مشترک این کارگروه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مستقر است.  در ابتدای این نشست سیدجواد زمانی، معاون امور استان ها و تشکل های اتاق ایران گفت: قرار است فهرست ملی تشکل های اقتصادی تهیه و اعلام شود؛ این تشکل ها باید در چارچوب قوانین و مقررات تاسیس شده باشند، دارای ماهیت غیرانتفاعی، غیرسیاسی، غیرتجاری و غیردولتی باشند.  او تاکید کرد: از طرفی هدف اصلی کارگروه، یکپارچه سازی، همگرایی و جلوگیری از موازی کاری است. البته قرار است اساسنامه به گونه ای تدوین شود که مانع عضویت فعالان اقتصادی در حوزه فعالیت تشکلی خود نباشد و عضویت همه فعالان اقتصادی در تشکل ها تسهیل شود. هدف از ساماندهی تشکل ها، همگرایی است نه حذف تشکل اقتصادی یا محدودکردن فضا برای کار قانونی این تشکل ها.  معاون امور استان ها و تشکل های اتاق ایران تاکید کرد: تمام تلاش ما بر همگرایی است نه تفرقه ‎افکنی و برای همین ترجیح می دهیم روی اشتراک ها کار کنیم و به تعامل تشکلی تاکید کنیم و هرجا نقطه افتراقی باشد به واحد حقوقی ارجاع می دهیم.   در ادامه محمدباقر مجتبایی، دبیرکل اتاق اصناف ایران هم به نقاط اشتراک تشکلی تاکید کرد که باید ساماندهی به همگرایی بیشتر تشکل ها بینجامد و نماینده اتاق تعاون هم بر جلوگیری از موازی کاری تاکید کرد.  در نهایت همه حاضران در نشست تاکید کردند که باید با تاکید بر وحدت نظر براساس چارچوب اساسنامه کار کنند و هدف اصلی تاکید بر روی وحدت نظرها باشد و در نهایت از موازی کاری تشکل ها جلوگیری شود. قرار است آیین نامه اساسنامه پیشنهادی تشکل های اقتصادی ظرف سه ماه آماده شود و به فعالان اقتصادی ابلاغ شود.

رشد واردات اروپا از ایران در 4 ماهه 2022

دنیای اقتصاد : یورواستات از تجارت یک میلیارد و 672 میلیون یورویی ایران و اتحادیه اروپا در چهار ماهه نخست 2022 خبر داد و اعلام کرد واردات اروپا از ایران در این مدت 37 درصد افزایش یافته است. به گزارش خبر گزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشرشده از سوی پایگاه خبری یورواستات نشان می دهد تجارت ایران و 27 عضو اتحادیه اروپا با رشد 15 درصدی در 4 ماهه نخست 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه های ژانویه تا آوریل سال 2021 بالغ بر یک میلیارد و 450 میلیون یورو اعلام شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به یک میلیارد و 672 میلیون یورو افزایش یافته است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در چهار ماهه نخست 2022 با رشد 37 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 362 میلیون یورو رسیده است. در ماه های ژانویه تا آوریل سال قبل 263 میلیون یورو کالای ایرانی توسط کشورهای اروپایی واردشده بود.  صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه های ژانویه تا آوریل امسال نیز 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و به یک میلیارد و 310 میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در 4ماهه سال قبل یک میلیارد و 187 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.  بر اساس این گزارش آلمان بزرگ ترین شریک تجاری ایران درمیان کشورهای اروپایی در 4ماهه امسال بوده است و 38 درصد از کل تجارت ایران و اتحادیه اروپا در این مدت با آلمان بوده است. مبادلات تجاری ایران و آلمان در 4ماهه سال جاری میلادی 10 درصد افزایش یافته و به 640 میلیون یورو رسیده است، تجارت دو کشور در ماه های ژانویه تا آوریل سال قبل 583 میلیون یورو اعلام شده بود.  واردات آلمان از ایران در 4ماهه امسال 16 درصد افزایش یافته و به 109 میلیون یورو رسیده است. صادرات آلمان به ایران نیز در این مدت 9 درصد افزایش یافته و به 531 میلیون یورو رسیده است. آلمان در 4ماهه سال 2021 بالغ بر 94 میلیون یورو کالا از ایران وارد و 489 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

رشد مصرف گندم صنف و صنعت در سال 1400

دنیای اقتصاد : مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان مصرف گندم در بخش مصارف صنف و صنعت در سال گذشته از رشد تصاعدی برخوردار بود و از 874 هزار و 277 تن در سال 1399 به یک میلیون و 368 هزار و 31تن در سال 1400 افزایش یافت. به گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ حجت براتعلی گفت: میزان مصرف گندم صنف و صنعت که در سال 1399 نسبت به سال 1398 از رشد 13 درصدی برخوردار بود، در سال 1400 نسبت به سال 1399 به یک باره 5/ 56درصد افزایش یافت که مهم ترین علت آن، عدم اصلاح نرخ فروش گندم در این بخش و تامین کل نیاز این محصول استراتژیک توسط دولت بوده است. مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران عنوان کرد: کل میزان فروش گندم کشور در سال 1399 بالغ بر 11 میلیون و 111 هزار تن بوده که این میزان در سال 1400 به 11 میلیون و 770 هزار تن رسید و از رشد معقول 6 درصدی برخوردار بود.

تسهیلات صندوق توسعه ملی به چه کسی پرداخت شد؟

دنیای اقتصاد : رئیس اتاق ایران می گوید: با همکاری مرکز پژوهش ها، پاسخی در مورد تعیین تکلیف اقساط بدهکاران ارزی به صندوق توسعه ملی ارائه شده که نشان می دهد 94 تسهیلات این صندوق به دولتی ها ارائه شده و سهم بخش خصوصی کمتر از 5درصد است. این موضوع در نشست اخیر شورای روسای اتاق های سراسر کشور مطرح شد. همچنین محور دیگر نشست، بررسی آخرین وضعیت قانون اتاق ایران بود و به دنبال آن مقرر شد در جلسه دیگری به صورت جامع تر، موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.

در حال حاضر طرحی درباره قانون اتاق ایران در مجلس اعلام وصول شده و در کمیسیون اقتصادی مجلس در دست بررسی است. در این راستا کمیسیون اقتصادی به همراه کمیسیون جهش تولید مجلس جلسه ای را در شیراز برگزار کردند و در آنجا نیز تعدادی از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران حضور داشتند و برخی از بندهای طرح مربوطه را بررسی کردند. طبق اظهارات محمود تولایی، رئیس اتاق کاشان و یکی از نمایندگان اتاق ایران در کمیسیون اقتصادی مجلس که از ابتدای بررسی طرح قانون اتاق ایران در جلسات این کمیسیون حضور پیدا کرده است، بخش زیادی از نظرات اتاق ایران در بندهای این طرح موردتوجه قرار گرفته است. در ادامه طرح جداسازی فرآیند دریافت کارت عضویت و کارت بازرگانی که به صورت پایلوت در 6 استان اجرایی شده موردتوجه قرار گرفت و عبدالله مهاجر دارابی، رئیس اتاق ساری به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها و مسائل آیین نامه ای از اجرای این طرح انتقاد کرد. او خواستار رسیدگی فوری به این مساله شد.

یونس ژائله، رئیس اتاق تبریز نیز از بی توجهی بانک ها نسبت به تامین مالی بنگاه ها بعد از حذف ارز ترجیحی و مشکلات ناشی از آن انتقاد کرد و گفت: منابع لازم برای پیگیری مطالبات بخش خصوصی وجود دارد اما مشکل اصلی از بی برنامگی است؛ بخش خصوصی پیش از هرچیز به برنامه نیاز دارد.  به باور این فعال اقتصادی، فرصت کوتاه است و باید از این زمان کم به بهترین شکل استفاده کرد.

در بخش بعدی نشست غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران درباره نشست هیات رئیسه اتاق ایران با رئیس جمهور نکاتی را مطرح کرد. او در این رابطه گفت: طبق صحبت هایی که در این نشست مطرح شد، مقام معظم رهبری تاکید دارند بخش خصوصی، حضور پررنگی در اقتصاد داشته باشد و این نشست هم در همین راستا برگزار شده بود. اتاق ایران باید از این فرصت به بهترین شکل بهره ببرد و مطالبه گرانه خواسته های خود را پیگیری کند. در ادامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نگاهی به مجموعه اقداماتی که در طول یک ماه گذشته صورت گرفته داشت.  او در ابتدا به بر گزاری همایشی از سوی سازمان خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: راضی نبودن هیچ یک از ارکان و نهادها از روند خصوصی سازی، محور این همایش بود. در این مراسم بر تغییر ساختاری در فرآیند واگذاری ها نیز تاکید و تصریح شد که ادامه مسیر فعلی به زیان اقتصاد خواهد بود.

بر اساس اظهارات او در این همایش تاکید خاصی بر رد دیون شد. نمایندگان بخش خصوصی یادآور شدند که رد دیون ارتباطی با خصوصی سازی ندارد و تنها تسویه حساب دولت است که نباید به عنوان خصوصی سازی در آمار و ارقام ذکر شود.

بر گزاری همایش توسط صندوق توسعه ملی و انتقادهایی از اتاق ایران درباره دریافت تسهیلات ارزی از صندوق و بازپرداخت ریالی این تسهیلات، موضوع دیگری بود که از سوی شافعی موردتوجه قرار گرفت.  او از ارائه پاسخی به صندوق با همکاری مرکز پژوهش های اتاق ایران خبر داد و گفت: در این پاسخ تاکید شد که بالغ بر 94 درصد تسهیلات توسط دولتی ها دریافت شده و تنها 4 تا 5 درصد آن به شرکت های خصوصی اعطا شده است.

دیدار هیات رئیسه اتاق ایران با رئیس جمهور، موضوع دیگری بود که شافعی به آن اشاره کرد. او در این رابطه گفت: هیات رئیسه در دیدار با رئیس جمهور مسائل روز را با ایشان درمیان گذاشتند. همراهی بخش خصوصی در سفرهای رئیس جمهور، طرح های نیمه تمام، توسعه صادرات، استفاده از نظرات بخش خصوصی و حضور فعال وزرایی که عضو شورای گفت وگو هستند، در نشست های این شورا، مهم ترین خواسته هایی بودند که بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران در نشست با رئیس جمهور مطرح شدند.

قیمت گوشت متعادل می شود

دنیای اقتصاد : معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت قرمز غیرمنطقی است، گفت: با اقداماتی که مدیریت پشتیبانی امور دام کشور برای تامین نهاده و خرید تولیدات انجام می دهد، قیمت گوشت قرمز در بازار متعادل می شود.

محمد قربانی در گفت وگو با خبر گزاری فارس، در پاسخ به اینکه چرا قیمت گوشت قرمز در بازار افزایش یافته است، اظهار کرد: افزایش زیاد قیمت گوشت قرمز غیرمنطقی است و با اقداماتی که وزارت جهادکشاورزی انجام می دهد قیمت ها برمی گردد.

معاون امور اقتصادی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه وابستگی قیمت گوشت قرمز به ارز 4200 تومانی کم است، افزود: شاید انتظار افزایش 7 تا 10 درصدی قیمت گوشت می رفت اما جهش قیمت در بازار غیرمنطقی است.  وی اضافه کرد: از ابتدا هم تصور می شد با اجرای حذف یارانه ها، شوک اندکی به غیر از چهار قلم کالا در بازار برای سایر کالاها وجود داشته باشد اما این افزایش مقطعی و کوتاه مدت خواهد بود.  معاون امور اقتصادی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: با اقداماتی که مدیریت پشتیبانی امور دام کشور برای تامین نهاده و خرید تولیدات آنها انجام می دهد قیمت گوشت قرمز در بازار متعادل می شود.