آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران اقتصادی: انرژی
۱۴

خبرخوان

رکورد تعمیرات نیروگاه های حرارتی شکسته شد

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: امسال برای نخستین بار بیش از 94 هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده سازی نیروگاه های حرارتی پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به پایان رسیده است.

به گزارش وزارت نیرو، «ناصر اسکندری» در نشست خبری با تاکید بر اینکه 100 درصد ظرفیت نیروگاه های حرارتی آماده خدمات رسانی در روزهای اوج مصرف برق کشور هستند، افزود: براساس آمارهای جهانی بین دو تا پنج درصد نیروگاه ها ممکن است در زمان اوج مصرف برق به دلیل حوادث پیش بینی نشده دچار خروج اضطراری شوند که با فعالیت های انجام شده در فصل تعمیراتی این دوره نرخ خروج اضطراری نیروگاه ها نهایتا بیش از سه درصد نخواهد بود. وی با اشاره به اینکه ظرفیت آماده نیروگاه های حرارتی از مرز 51 هزار مگاوات گذشته، ادامه داد: برای فصل تعمیراتی این دوره 650 پروژه تعمیراتی پیش بینی شده بود تا تمامی نیروگاه های حرارتی کشور آماده تولید برق پایدار و مطمئن در پیک تابستان امسال باشند.

ثبات بازار نفت؛ هدف مشترک اوپک و غیراوپک

دبیرکل اوپک برقراری ثبات در بازارهای جهانی نفت خام را هدف مشترک اوپک و متحدان غیراوپکی این سازمان خواند. به گزارش رویترز، محمد سانوسی بارکیندو در مجمع انرژی عراق گفت: هدف مشترک سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و شریکان غیراوپک همواره حفظ ثبات بازار نفت بوده است، نه تلاشی برای افزایش یا کاهش قیمت ها. وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا بازگرداندن روزانه 9 میلیون و 700 هزار بشکه به بازار نفت طبق تصمیم ائتلاف اوپک پلاس درباره تسهیل توافق کاهش تولید، کمکی به افت قیمت نفت می کند، توضیح داد: ما قصد نداریم موضوعی را به بازار دیکته کنیم، اما در عین حال وظیفه داریم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار نفت را حفظ کنیم.

در تابستان هیچ گونه جیره بندی نخواهیم داشت

سخنگوی آب کشور گفت: امسال در تابستان هیچ گونه جیره بندی نخواهیم داشت. در حال حاضر بیشترین نگرانی در مراکز استان هاست. به گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، فیروز قاسم زاده درباره برخورد وزارت نیرو با مشترکان بدمصرف گفت: شش درصد مشترکان جزو این طرح هستند و قرار شده که طرح قطع آب را در چند فاز برای این دسته از مشترکان اجرایی کنیم و در شرایطی که مدیریت مصرف صورت نگیرد، آب این مشترکان به طور کامل قطع خواهد شد.سخنگوی آب کشور گفت: بر اساس آخرین تصمیم وزارت نیرو برای مقابله با مشترکان بدمصرف تصمیم بر آن شده که آب این دسته از مشترکان به صورت موقت سه تا چهار ساعت در روز قطع شود و اگر روند خود را تغییر ندهند، مجبور خواهیم بود تا پایان پیک به طور کامل آب این مشترکان را قطع کنیم.