آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۲
اقتصاد
۳

عدد خبر

10 فروند هواپیمای فعال کشور آب رفت

 درحالی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از فعال بودن 160فروند هواپیمای مسافربری در کشور سخن به میان آورده بود که با گذشت بیش از یک هفته، معاون هوانوردی این سازمان از فعال بودن 150 فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور خبر داد.

محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری 21خرداد امسال در نشست خبری پروازهای حج امسال با تاکید بر این که در بحث ایمنی هواپیما یا صفر هستیم یا 100، گفته بود: در زمان حاضر 330هواپیما داریم که 160هواپیما اجازه پرواز دارند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که به چه دلیل این تعداد هواپیما اجازه پرواز دارند، افزود: «از 330 هواپیما 160 فروند پرواز می کنند و دیگر هواپیماها به دلیل تعمیر و نگهداری و استاندارد، زمینگیر هستند. مشکل بخش عمده ای از اینها موضوع موتور و قطعات است که باید تامین شود.»

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ورود هواپیماهای جدید به کشور، در پاسخ به پرسشی درباره تعداد این هواپیماها و استفاده احتمالی آنها در پروازهای حج گفت: «اجازه بدهید درباره جزئیات ورود هواپیماها توضیح ندهیم. ضمن این که در پروازهای حج امسال هم از هواپیماهای تازه ای که وارد کشور شده، استفاده نخواهدشد.»

با وجود تاکید رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بر آب نرفتن تعداد هواپیماهای کشور اما معاون هوانوردی وی در گفت وگویی از فعال بودن 150فروند هواپیمای ناوگان هوایی کشور خبر داده است؛ یعنی 10 فروند کمتر از آمار اعلام شده از سوی محمدی بخش.

حسن خوشخو در این باره گفته است: «عرضه صندلی پروازی داخلی با تقاضا تناسب ندارد. برای کشوری با بیش از 80میلیون نفر جمعیت، تنها 150 فروند هواپیمای فعال در پروازهای داخلی و خارجی داریم.»

37 درصد رشد صادرات به اروپا

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی پایگاه خبری یورو استات، نشان می دهد تجارت ایران و 27عضو اتحادیه اروپا با رشد 15درصدی در چهار ماهه نخست 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه های ژانویه تا آوریل سال 2021 بالغ بر یک میلیارد و 450 میلیون یورو اعلام شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به یک میلیارد و 672میلیون یورو افزایش یافته است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در چهار ماهه نخست 2022 با رشد 37 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 362 میلیون یورو رسیده است. در ماه های ژانویه تا آوریل سال قبل 263 میلیون یورو کالای ایرانی توسط کشورهای اروپایی وارد شده بود.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه های ژانویه تا آوریل امسال نیز 10درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و به یک میلیارد و 310 میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در چهارماهه سال قبل یک میلیارد و 187 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود. بر اساس این گزارش، آلمان بزرگ ترین شریک تجاری ایران در میان کشورهای اروپایی در چهار 4ماهه امسال بوده است و 38 درصد کل تجارت ایران و اتحادیه اروپا را در این مدت، به خود اختصاص داده است.

مبادلات تجاری ایران و آلمان در مدت مورد اشاره 10 درصد افزایش یافته و به 640 میلیون یورو رسیده است. تجارت دو کشور در ماه های ژانویه تا آوریل سال قبل 583 میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات آلمان از ایران در 4ماهه امسال 16 درصد افزایش یافته و به 109 میلیون یورو رسیده است. صادرات آلمان به ایران نیز در این مدت 9 درصد افزایش یافته و به 531 میلیون یورو رسیده است. آلمان در مدت مشابه سال قبل بالغ بر 94 میلیون یورو کالا از ایران وارد و 489 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

33 درصد کاهش قیمت سیمان

براساس آمار بورس کالا، با توجه به هماهنگی دولت و بخش خصوصی برای تامین برق تولید پنج میلیون تن سیمان، قیمت سیمان هفته جاری با کاهش 33درصدی نسبت به هفته گذشته همراه شد.  بررسی سیاست های مدیریت مصرف برق اعمال شده بر این صنعت بسیار پرمصرف بیانگر آن است که اعمال محدودیت برق برای 72کارخانه سیمان فعال در کشور با خط قرمز مدیریت عرضه و تامین انرژی تولید پنج میلیون تن سیمان و کلینکر انجام پذیرد. به گفته عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن کارفرمایی صنعت سیمان مدیریت مصرف برق با اولویت تامین  پنج میلیون تن کلینکر و سیمان در ماه بود. بررسی بازار سیمان در روز گذشته مورخ 29خردادماه 1401 نیز موضوع مدیریت بازار با وجود اجرای برنامه مدیریت مصرف برق را تایید می کند. به استناد آمار ارائه شده از سوی بورس کالا، حداقل قیمت سیمان مبادله شده مرتبط با کارخانه سیمان آباده با قیمت هر تن 345هزار تومان بود اما در همان روز قیمت حداکثر سیمان در کارخانه مازندران رقم خورد و قیمت این کالا برای هر تن معادل یک میلیون و 537هزار تومان قیمت داشته است. علت این تفاوت قابل توجه قیمتی در بازار، مساله عرضه و تقاضای منطقه ای و همچنین نداشتن صرفه اقتصادی صادرات منطقه ای این کالاست. با توجه به دامنه ذکر شده، متوسط وزنی قیمت عرضه سیمان در روز گذشته برای هر تن 931هزار تومان بوده است، این قیمت در حالی به ثبت رسید که قیمت معاملات ابطال شده هفته گذشته معادل یک میلیون و 400هزارتومان بود. به عبارت دیگر قیمت سیمان که به دلیل اخبار مخابره شده غلط در دو هفته گذشته رشد قابلی توجهی داشت، طی هفته جاری 33درصد کاهش را  تجربه کرده است.