آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
ورزشی
۹
نکته ورزشی

بحث های انحرافی در فوتبال!

سرویس ورزشی: روز گذشته در همین ستون از وظایف رسانه ها در حوزه ورزش نوشتیم ، در ادامه مباحث مطرح شده باید به این موضوع اشاره داشت که یکی از اصلی ترین وظایف و کارکردهای رسانه ها و کارشناسان ، بررسی منصفانه مسائل و رویدادهای ورزش و نقد و تحلیل دقیق آن است. این ، کاری است که در حوزه ورزش هم باید اتفاق بیفتد ولی خیلی خیلی کم اتفاق می افتد.

 مثلا به همین ماجرای صعود فوتبال به جام جهانی نگاه کنید که البته به خودی خود، کاری است ارزشمند و حتما هم در دفتر افتخارات فوتبال ایران به ثبت می رسد و اتفاقی است که قطعا دل هر ایرانی را شاد می کند، با این همه در کنار این شادی کردن ها و افتخار کردن ها و... نباید وظیفه بررسی و نقد این رویداد را فراموش کنیم، خاصه آنهایی که در این باره وظیفه و مسئولیت دارند. آنها- یعنی کارشناسان، رسانه ها و خود دستگاه اداره کننده فوتبال- نباید چنان کودکانه در شادی این صعود،غرق شوند که وظیفه اصلی خود را فراموش کنند و «سریع ترین صعود» را آن قدر تکرار کنند که متولیان و مربیان و... تیم ملی هم سرخودشان کلاه بگذارند و یادشان برود که این صعود در شرایطی اتفاق افتاده که در کنار لیاقت ها و توان ذاتی ملی پوشان ، قرعه مناسبی هم یارمان شده و این صعود به این راحتی قسمت ما شده است. 

بنابراین باید با بررسی دقیق و تحلیل کارشناسانه به نقاط قوت و ضعف تیم ملی پی ببریم، نقاط قوت را تقویت و از نقاط ضعف، تا می توانیم کم کنیم چون حریفان صعود کرده به جام جهانی ، مثل حریفان مسابقات مقدماتی نیستند و غالبا از کشورهای صاحب ورزش و فوتبال به مرحله نهایی جام جهانی قدم گذاشته اند. 

متاسفانه رسانه ها و مسئولان ورزش و فوتبال ما یا از سر ناآگاهی و نشناختن کار و یا بعضا از سر عوامفریبی و آدرس غلط دادن و گمراه کردن افکار عمومی ، به وظیفه خود عمل نمی کنند و طوری برخورد و القا می کنند که انگار این فوتبال هیچ مشکل و مسئله ای ندارد و از این به بعد فقط باید دغدغه مان این باشد و به این فکر کنیم که چطور می شود در جام جهانی از گروه مقدماتی به مرحله یک هشتم نهایی صعود کنیم و...! 

درست در اوج این بحث های انحرافی و عوامفریبی هایی که به ویژه چند برنامه ورزشی سیما بر تنور آن می دمند و به آن دامن می زنند، خبر می رسد که تیم فوتبال امید ایران 2-1 به ترکمنستان باخته و از گروه مقدماتی حذف شده است! خبر می رسد که تیم ملی فوتبال بعد از مدت ها بلاتکلیفی بالاخره یک حریف تدارکاتی پیدا کرد که آن هم نه با تیم اصلی خود، حاضر شده است با تیم ما بازی کند و باز خبر می رسد که الجزایر نه با تیم ملی که با تیمی منتخب ،2 -1 بر تیم ما غلبه کرده است در حالی که صرف نظر از نتیجه، تیم ایران با آرایش پر ایراد و سوال و بازی آشفته و پرانتقاد، مقابل تیم الجزایر ظاهر شده است...