آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
ورزشی
۹

اخبار کوتاه از فوتبال

20 مرداد؛ زمان احتمالی آغاز لیگ برتر فوتبال

مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال گفت: نظر ما آغاز لیگ از 20 مرداد است و همچنین سعی داریم فصل را با دیدار سوپرجام شروع کنیم.

سهیل مهدی در حاشیه برگزاری جلسه افسران امنیتی در مورد نشست با سرمربیان لیگ برتری برای برنامه ریزی لیگ، اظهار داشت: یک هم اندیشی بود اما دیدیم قراردادها قطعی نیست و سرمربیان بالای سر تیم شان نیستند و در حال مذاکرات هستند. ما منتظریم سرمربی 12 تیم مشخص شود.البته برنامه ما مشخص است و می توانیم اعلام کنیم اما منتظریم که نظر سرمربیان را هم بشنویم. 20 مرداد از نظر ما تاریخ شروع لیگ برتر است.مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر درباره تعطیلی زودهنگام لیگ برای جام جهانی بیان داشت: همیشه گفته ام خط قرمز برگزاری ما لیگ برتر است. موظفیم برنامه را بنا بر فرجه زمانی اعلام کنیم. اما نهایتا در اختیار تیم ملی هستیم و اگر برنامه نهایی شود، باید به تصویب دبیرکل برسد که مسئول تیم ملی هم هستند.

وی در همین خصوص ادامه داد: بازی های دوستانه و بحث تیم ملی به دفتر رئیس فدراسیون و دبیرکل بازمی گردد. اگر ابلاغ داشته باشیم رسیدگی خواهیم کرد و گمانه زنی سایر نهادها، نهایتا متمرکز می شود در برنامه تیم ملی ما سعی می کنیم خودمان را در این نقطه متمرکز کنیم.

مهدی درباره سهمیه لیگ قهرمانان توضیح داد: بحث چهار سهمیه لیگ قهرمانان آسیا، در اختیار کمیته صدور مجوز حرفه ای است و حتما با مشورت ریاست فدراسیون و هیئت رئیسه سازمان لیگ است و باید از طریق فدراسیون اعلام شود.وی درباره زمان برگزاری سوپرجام گفت: ما 20 مرداد شروع لیگ را داریم که بعد از ایام عاشورا و تاسوعا است. سعی داریم فصل را با سوپرجام شروع کنیم.وی راجع به زمان قرعه کشی عنوان کرد: قرعه کشی را هم ابتدا باید برنامه زمانبندی لیگ را قطعی کنیم و بعد برای قرعه کشی در خدمت شما هستیم.مهدی درباره زمان نیم فصل لیگ برتر گفت: تمام هدف ما این است که نیم فصل مصادف با جام جهانی باشد.

شرط استقلالی ها برای سرمربی خارجی

یکی از توافقاتی که باشگاه استقلال با سرمربی جدید و خارجی خود خواهد داشت، حضور یک دستیار ایرانی در کادر فنی است.

گفته می شود استقلالی ها پس از مذاکراتی طولانی با یکی از گزینه های خارجی خود برای جایگزینی فرهاد مجیدی به توافق رسیده و به زودی فرد مورد نظر آنها وارد تهران خواهد شد.

یکی از موارد مد نظر استقلالی ها در مذاکرات طولانی با گزینه های خارجی شان، حضور حتمی یک دستیار ایرانی- استقلالی و جوان در کادر فنی این مربی خارجی است تا این باشگاه از ظرفیت های داخلی نیز برای تربیت نسل جدید مربیان خود بهره ببرد.

مدیران باشگاه استقلال پیش از این با گزینه مورد نظر خود توافق کرده و معرفی این فرد که از پیشکسوتان جوان آبی ها می باشد نیز در گرو حضور و معرفی رسمی سرمربی قرار دارد.

در همین راستا پیش از این اسامی مانند مجتبی جباری، سهراب بختیاری زاده، پیروز قربانی، آرش برهانی، آندرانیک تیموریان و رضا عنایتی مطرح شده بود و باید دید گزینه نهایی استقلال یکی از این پیشکسوتان جوان است یا آنها فرد دیگری را در این راستا به سرمربی جدید خود معرفی خواهند کرد.

مطهری با پرسپولیس فسخ کرد

حمید مطهری مربی پرسپولیس که عصر دیروز در این باشگاه حضور یافته بود، پس از توافق با درویش قراردادش را فسخ کرد تا هر چه زودتر کارش را در تیم نساجی مازندران آغاز کند.

بازیکن اسبق پرسپولیس که طی دوره اخیر های سرمربیگری یحیی گل محمدی در تیم های شهرخودرو و پرسپولیس در کنار او حضور داشت، در نهایت به سومین عضو جدا شده از کادرفنی سرمربی سرخپوشان تبدیل شد و عصر دیروز فسخ قرارداد رسمی خود را دریافت کرد.

مطهری که فصل پرماجرایی را در لیگ بیست و یکم در جمع کادرفنی پرسپولیس دنبال کرده بود و بارها با چالش با هواداران این تیم مواجه شده بود، از چندی پیش زمزمه جدایی و قبول پیشنهاد سرمربیگری تیم جدید برایش شکل گرفته بود، اما در نهایت ترجیح داد بعد از توافقی که با نساجی مازندران داشت، با حضور در ساختمان باشگاه پرسپولیس پایان همکاری رسمی خود با این تیم را اعلام کند.مربی پرسپولیس طی سه فصل اخیر، اکنون چالش جدید خود به عنوان سرمربی را در تیم نساجی مازندران دنبال خواهد کرد و امیدوار است طبق وعده ها و اندیشه و فلسفه مربیگری که داشت، بتواند در تیم جدیدش کار بزرگی را دنبال کند. نساجی مازندران فصل گذشته را با عنوان قهرمانی جام حذفی و حضور در جایگاه دوازدهم جدول به پایان رساند و باید دید مطهری چه عملکردی در این تیم به جا خواهد گذاشت.

زنگ خطر نسل طلایی عربستان برای سایر مدعیان

تیم ملی زیر 23 سال تیم ملی عربستان با کسب عنوان قهرمانی، رکوردی تاریخی را کسب کرد.

تیم ملی فوتبال عربستان همیشه یکی از رقبای سنتی ایران در فوتبال قاره کهن به شمار می آید.فدراسیون فوتبال عربستان به نظر می رسد در فوتبال پایه ها خوب کار کرده و نتیجه این تلاش ها را در مسابقات قهرمانی زیر 23 سال آسیا در ازبکستان جشن گرفت.تیم ملی امیدهای عربستان با رکوردی تاریخی در این رقابت ها یعنی بدون شکست و بدون دریافت گلی در نهایت در فینال ازبکستان میزبان را با نتیجه 2 بر صفر شکست داد و بر قله فوتبال آسیا ایستاد.

شکوفایی نسل طلایی فوتبال عربستان برای دیگر تیم های قدرتمند آسیا زنگ خطری به شمار می آید. مخصوصا اینکه تیم ملی امید کشورمان با هدایت مهدی مهدوی کیا در این رقابت ها نتایج ضعیفی کسب کرد و با کسب دو تساوی و یک شکست از این رقابت ها در مرحله اول خداحافظی کرد.