آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
جهان
۴

مانور «عزم الصادقین» در غزه با هدف تاکید بر توان موشکی فلسطینیان آغاز شد

نمایش مشت آهنین مقاومت برای رژیم صهیونیستی

گروه های مقاومت فلسطین در غزه بعد از آزمایش های موشکی اخیری که در این منطقه صورت گرفت، در مانوری مشترک و گسترده با چندین عملیات شبیه سازی شده موشکی و توپخانه ای، تقویت توان موشکی خود را به رخ رژیم صهیونیستی کشیدند.

به گزارش شبکه خبری المیادین، اهمیت مانور «عزم الصادقین» که از صبح دیروز از سوی سرایا القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در غزه به اجرا درآمد، از آن جهت بود که بر اتحاد نظامی گروه های فلسطینی تاکید کرد. این مانور نظامی تنها چند ماه بعد از مانور «سپر قدس» که از سوی گردان های قسام، شاخه نظامی جنبش حماس انجام شد، از دیروز برگزار شده و تا پایان امروز ادامه خواهد یافت. علاوه بر این، این رزمایش متعلق به یک گروه یا شاخه خاص نبود و در واقع چند تشکیلات نظامی وابسته به مقاومت در حوزه موشکی و توپخانه ای به میدان آمده و توانایی هایشان را به محک آزمایش گذاشتند. پیش از این مانور «ابوحمزه» سخنگوی گردان های قسام نیز در بیانیه ای تاکید کرده بود: «بهره گیری از موشک های دوربرد در نوار غزه با هدف آماده سازی نیروها در هوا و زمین برای هرگونه جنگی در آینده انجام خواهد شد. قرار است موشک ها با مشارکت همه شاخه های نظامی مقاومت فلسطین عملیات در میدانی دور از دسترس را شبیه سازی کنند. یکی از اهداف این مانور اثبات تداوم مقاومت طولانی مدت فلسطین تا آزادی کامل سرزمین های اشغالی خواهد بود.» اتاق فرمان این عملیات مشترک پیش از این و در اواخر دسامبر سال گذشته، عملیات نظامی «الرکن الشدید2» را نیز هدایت کرده بود. «ابوحمزه» خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه اهداف عملیات های موشکی در دریا خواهد بود، منطقه به صورت استحفاظی درآمده و ماهیگیران غزه در دو روز این مانور از نزدیک شدن به دریا منع و تردد در سواحل غزه تا پایان این مانور ممنوع اعلام شده است.» بنابر اعلام سرایا القدس، یکی از مهم ترین عملیات های این مانور شبیه سازی بمباران چند هدف متفاوت از سوی گروه های مختلف مقاومت با هدف بررسی ساز و کار بمباران چندین موقعیت جغرافیایی با شلیک های رگباری موشکی بوده است.

اتحاد فلسطینی

مانور «عزم الصادقین» که شهرک های صهیونیستی را از چند روز پیش از انجام این مانور به حال آماده باش درآورده است، در شرایطی برگزار می شود که نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی با گذشت چند روز از پاسخ موشکی مقاومت فلسطین به تجاوز اخیر صهیونیست ها در جنین همچنان در شناسایی عاملان این حمله عاجز مانده اند و دست آخر برای توجیه ناتوانی شان، انگشت اتهام را به سمت حماس گردانده و مواضع آن در غزه را مورد حمله قرار دادند.

به نوشته العالم، این سردرگمی صهیونیست ها در شرایطی است که منابع آگاه در مقاومت فلسطین این موشک را که مهر و امضای هیچ گروه مقاومتی پای آن نبود، با این پیام آشکار شلیک کرده بودند که جبهه مقاومت فلسطین یکدست و معادله غزه -جنین همچنان پابرجا است و تا زمانی که حملات به مناطق مختلف فلسطین ادامه دارد جبهه غزه آرام نمی گیرد و پاسخی در خور به هرگونه تجاوزی خواهد داد. گروه های مقاومت همچنین هشدار دادند، رویکرد نظامی را در مقابله با ترور شخصیت ها و حمله به شهرها و اردوگاه جنین ادامه خواهند داد و تاکید کردند هرگونه سوء استفاده از اوضاع اقتصادی غزه و صدور مجوز برای کارگران در این منطقه را تحمل نخواهند کرد.

پیش از برگزاری مانور «عزم الصادقین» نیز «اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خواهان تدوین افق آینده فلسطین شد و تاکید کرد: «مقاومت، گنبد آهنین ملت فلسطین است. به واقع مقاومت عملکرد بسیار خوب و مبتکرانه ای از خود نشان داده و نقاط ضعف سیاسی، امنیتی و نظامی رژیم اشغالگر صهیونیستی را برملا کرده است.» به گزارش خبرگزاری فلسطینی «شهاب»، وی در کنفرانس علمی بین المللی «حاکمیت فلسطین، تحولات راهبردی و مسیرهای آینده» به چهار متغیر اساسی و راهبردی برای مقاومت اشاره کرد که باید مورد توجه قرار گیرد: «متغیر نخست نگاه فلسطین به نتایج نبرد سیف القدس به عنوان یک چرخش اساسی و تحول راهبردی در مدیریت منازعه با دشمن صهیونیستی بود، متغیر دوم؛ رویگردانی امریکا از منطقه است که این عقب نشینی ابعاد استراتژیک بسیاری دارد. متغیر سوم جنگ روسیه و اوکراین است که به واقع نبرد جهان چندقطبی با جهان تک قطبی به شمار می آید و متغیر چهارم عبور کشورهای عربی از مرحله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و ادغام این رژیم در منطقه است.»

آژیرهای بی هدف در قدس

عصر یکشنبه و ساعاتی پیش از آغاز مانور گسترده مقاومت فلسطین در غزه و شلیک موشک های پی در پی به اهداف فرضی در دریا، اداره ملی سایبری رژیم صهیونیستی از به صدا درآمدن چند باره و ناگهانی آژیرهای هشدار در قدس پرده برداشت. در پی این حمله سایبری، سامانه آژیرهای هشدار این رژیم دچار نقص فنی شد و در نتیجه صدای آژیرهای هشدار خطر در سراسر قدس و سرزمین های اشغالی برای مدت طولانی و در برخی مناطق حدود یک ساعت، آرامش را از شهرک های صهیونیستی سلب کرد. گرچه این حمله عصر یکشنبه رخ داد اما ارتش رژیم صهیونیستی صبح دیروز آن را تایید کرد. بنا بر اعلام رسانه های عبری، هکرها به جای سیستم هشدار فرماندهی جبهه داخلی ارتش این رژیم، سیستم های آژیر شهرداری را هک کرده و با دسترسی به این سامانه ها، زنگ های هشدار را فعال کرده بودند.