آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
سیاسی
۵

دیگه چه خبر ؟

واکنش فعالان سیاسی عراق

به اظهارات پمپئو درباره ترور شهید سلیمانی خبر اول اینکه، «حیدراللامی» عضو ائتلاف دولت قانون عراق در گفت وگو با خبرگزاری «المعلومه» درباره اظهارات اخیر پمپئو  با بیان اینکه گروه دلتا در سفارت امریکا در بغداد مستقر شده بود تا طرف های سیاسی و امنیتی را که در راستای منافع امریکا فعالیت می کنند شناسایی و تحت نظر داشته باشد و هدف آنها از این اقدامات اجرای عملیات ترور فرماندهان پیروزی در فرودگاه بغداد بود، تاکید کرد: سفارت امریکا از یک مکان دیپلماتیک به مکانی برای توطئه و تجاوز تبدیل شده است؛ از این رو این سفارت به دلیل انجام عملیات ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس باید بسته شود و سفیر امریکا نیز باید اخراج شود. 

به گزارش ایسنا، اللامی گفت که امریکا به طور مکرر حاکمیت عراق را نقض کرده است و تمام کسانی که در راستای منافع امریکا به کشور خود خیانت کرده اند، باید مجازات شوند. «کریم التمیمی» دیپلمات سابق عراقی هم گفت: سفارت امریکا در بغداد از حالت بیطرفی خارج شده و به پایگاهی برای تجاوز به ملت ها تبدیل شده است.همچنین «رفیق الصالحی»، نماینده ائتلاف فتح بابیان اینکه پمپئو جزئیات مخفیانه و سری درخصوص نفوذ امریکا در عراق و میزان دخالت در امور داخلی را برملا کرد، افزود: ائتلاف الفتح اقدام به گشایش بزرگ ترین پرونده تحقیقاتی پارلمانی از طریق کمیته های متخصص کرده است تا تمام کسانی که در این جنایت دست داشته اند و با سفارت امریکا در ارتباط بودند به دادگاه ارجاع داده شده و مجازات شوند.

گردان های حزب الله عراق نیز در بیانیه ای اظهارات پمپئو را برملا کننده حلقه های خیانت و توطئه برخی عناصر در راستای منافع امریکا و دست داشتن شان در جنایت های این کشور علیه ملت عراق دانست و خواستار انجام تحقیقات فراگیر برای شناسایی نقش مزدوران سفارت امریکا در مدیریت عملیات ترور و جاسوسی  و تحویل آنها به دادگاه های ویژه  شد.

این واکنش ها پس از گفت وگوی پمپئو با شبکه سعودی العربیه برانگیخته شد. گفت وگویی که در آن متهم ردیف دوم پرونده ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی و یارانش در حمله تروریستی پهپادهای امریکایی مدعی شد: به ما هشدار می دادند که اگر علیه ژنرال سلیمانی اقدام کنید، جنگ می شود. ما انجام دادیم و جنگی پیش نیامد.

اولیانوف: قطعنامه ضدایرانی ،  تلاش برای انحراف مذاکرات بود

دست آخر اینکه، نماینده روسیه در وین تصریح کرد صدور قطعنامه علیه ایران با حمایت امریکا و اروپا در شورای حکام آژانس، یک اشتباه محاسباتی راهبردی بود. 

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز گذشته در پیامی که در صفحه توئیتری وی منتشر شد، هدف کشورهای اروپایی و امریکا برای صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس را منحرف کردن مسیر مذاکرات وین برای لغو تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی و احیای برجام توصیف کرد. 

به گزارش فارس، وی در این پیام نوشت: «قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) به حمایت سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) دلیلی بر این است که باور کنیم  آنها تلاش می کنند تا مذاکرات وین درباره برجام را از مسیر خارج کنند.»