آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
سیاست
۶

نهادهای حقوق بشری از جنایات رژیم صهیونیستی گزارش می دهند : اسرائیل، غزه را به یک زندان روباز تبدیل کرده است

دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز دوشنبه 13 ژوئن منتشر کرده، محاصره نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی را به عنوان نمودی از «جنایت علیه بشریت» دانست و آن را مصداقی از آزار و اذیت توصیف کرد. دیده بان حقوق بشر در گزارشی که به مناسبت پانزدهمین سالگرد  محاصره غزه توسط رژیم صهیونیستی انجام می شود، آورده است: «محدودیت های گسترده اسرائیل برای خروج از غزه، بیش از دو میلیون نفر از ساکنان آن را از فرصت هایی برای بهبود زندگی خود محروم می کند.»

این گزارش می افزاید: «محاصره، اقتصاد غزه را ویران کرده و به متفرق کردن مردم فلسطین انجامیده است و این بخشی از جنایات مقامات اسرائیلی علیه بشریت یعنی آپارتاید و آزار و اذیت میلیون ها فلسطینی است... سیاست محاصره، اکثر ساکنان غزه را از رفتن به کرانه باختری منع می کند و از فرصت های حرفه ای، هنرمندان، ورزشکاران، دانشجویان و سایرین در فلسطین و سفر به خارج از منطقه جلوگیری کرده و حقوق آنها برای کار و تحصیل را تضییع می سازد.

همزمان در این گزارش آمده است: «سیاست های محدودکننده مصر در گذرگاه رفح با غزه، از جمله تاخیر غیرضروری و بدرفتاری با مسافران، آسیب های بسته شدن این گذرگاه به حقوق بشر را تشدید کرده است.» این در حالی است که در طول محاصره غزه و به دلیل محدودیت های وضع شده توسط رژیم صهیونیستی، گذرگاه رفح مصر به خروجی اصلی ساکنان غزه به جهان خارج تبدیل شده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: «مصر باید به سیاست های محدودکننده خود، از جمله تاخیر و بدرفتاری با مسافران، که تاثیرات سیاست محاصره از سوی اسرائیل را تشدید می کند، پایان دهد.»دیده بان حقوق بشر همچنین تصریح کرده که فلسطینیان در غزه به مدت 15 سال در منطقه ای که عملا یک زندان روباز است، محبوس شده اند. این گروه حقوق بشری اعلام کرده که «اسرائیل اکثریت قریب به اتفاق ساکنان غزه را از خروج از طریق گذرگاه اریز که تنها گذرگاه مسافری به کرانه باختری است، منع می کند... فلسطینی ها باید از آزادی تردد، بویژه بین غزه و کرانه باختری برخوردار باشند». دیده بان حقوق بشر در گزارش خود چنین نتیجه گیری کرده که «اسرائیل باید به ممنوعیت ها و محدودیت ها و محاصره های غزه پایان دهد.»پیش تر نیز گروه حقوق بشری المیزان با صراحت، از جنایات و کشتار بی رحمانه رژیم صهیونیستی گزارش داده بود که اسرائیل در طول 15 سال 5 هزار و 418 فلسطینی را در غزه کشته است. این سازمان در گزارشی با عنوان «15 سال خیلی طولانی» آورده که 23 درصد از قربانیان، کودکان و 9 درصد زنان بوده اند. این گزارش می افزاید که بین 14 ژوئن 2007 تا 14 ژوئن 2022، حملات رژیم صهیونیستی 3 هزار و 118 تاسیسات تجاری، 557 کارخانه، 2 هزار و 237 خودرو، 2 هزار و 755 تاسیسات عمومی، 12 هزار و 631 واحد مسکونی را ویران کرده و به 41 هزار و 780 واحد دیگر خسارت جزئی وارد کرده است.این نهاد حقوق بشری با اشاره به اینکه نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی از تسلیحات مرگبار علیه کودکان فلسطینی استفاده کرده است، افزود: «مقامات اسرائیلی مجموعه ای از محدودیت های شدید و پیچیده را وضع کرده اند به گونه ای که حتی فلسطینیانی که می خواهند به بیرون از غزه برای دسترسی به خدمات درمانی بروند، نیز امکان رفتن ندارند. در بیانیه المیزان آمده است که بین سال های 2010 تا فوریه 2022، مقامات اسرائیلی 30 درصد درخواست های مجوز بیماران را رد کرده یا به تاخیر انداخته اند.

گفتنی است مجوزهای رد شده و به تعویق افتاده منجر به مرگ 72 بیمار شده است که 10 نفر از آنها کودک و 25 زن بودند.  این سازمان بشردوستانه از جامعه بین المللی خواسته است که «از استانداردهای دوگانه در برخورد با نقض حقوق بشر خودداری کند» و «مسئولیت های قانونی و اخلاقی خود را برای پایان دادن به محاصره تحمیلی غزه برعهده بگیرد.»  در این گزارش تاکید شده است: «آنها همچنین باید همه کسانی را که مرتکب جنایات جنگی علیه فلسطینیان می شوند، به محکمه پاسخگویی کشانده و محاکمه کنند.»