آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
اخبار کشور
۱۱

خبر

وبگاه آمریکایی: اژدرهای ایران آسیب شدید به ناوهای دشمن وارد می کنند

وبگاه تحلیلی آمریکایی نوشت ناوگان زیردریایی های ایران به اژدرهایی مجهز هستند که قادرند به سازه ناو هواپیمابر به شدت آسیب وارد کنند.

یک وبگاه تحلیلی آمریکایی ویژه امور نظامی در مطلبی به امکان حمله ایران به تجهیزات نظامی آمریکا در منطقه از جمله ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس و آب های اطراف پرداخت و نوشت، ناوگان زیردریایی های کلاس «کیلو» نیروی دریایی ارتش ایران به اژدرهایی مجهز هستند که می توانند ساختار یک ناو هواپیمابر به شدت آسیب برسانند.

وبگاه «19 فورتی فایو» در مطلبی به قلم «مایا کارلین» تحلیلگر امور دفاعی نوشت، بسیاری از کارشناسان این سوال را مطرح کرده اند که آیا روسیه یا چین می توانند یک ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا را در یک جنگ غرق کنند و آیا این بدان معناست که این کشتی های جنگی اکنون از کار افتاده شده اند؟ اما در مورد سایر کشورهایی که مقادیر زیادی موشک در زرادخانه نظامی خود دارند، مانند ایران، چطور؟ ایران در رزمایش های اخیر خود از بین بردن تجهیزات نظامی آمریکا از جمله یک ناو هواپیمابر را تمرین کرده است.

از دیدگاه نویسنده، اگرچه دفاع ایالات متحده از هر نظر برتر است، اما توان بالقوه انهدام موفقیت آمیز یک ناو هواپیمابر نیروی دریایی ایالات متحده توسط ایران غیرممکن نیست. در سال 2015، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی راکت هایی را نزدیک ناو هواپیمابر «یو اس اس هری ترومن» که در حال عبور از تنگه هرمز بود، شلیک کرد. فرماندهی مرکزی آمریکا (تروریست های سنتکام) با محکوم کردن حمله ایران به عنوان «بسیار تحریک آمیز» گزارش داد که انگیزه سپاه پاسداران ایران، تهدید حضور آمریکا در منطقه بوده است.

نویسنده با ذکر حمله به نفتکش ها در سال 2019، نزدیک بندر «فجیره» در دریای عمان نوشت، تقریبا یک پنجم مصرف نفت جهان از تنگه هرمز عبور و آن را به یک آبراه راهبردی تبدیل می کند. ایران با این تحرکات اخیر نشان داده که توانمند است و می تواند جریان نفت را مختل کند و اقتصاد جهانی را برهم بزند.

در خاتمه این مطلب آمده است، ناوگان زیردریایی های کلاس «کیلو» نیروی دریایی ارتش ایران به اژدرهایی مجهز هستند که می توانند سازه یک ناو هواپیمابر را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. علاوه بر این، ایران توانسته موشک های بالستیک دوربرد تولید کند که در نهایت قادر به هدف قرار دادن تجهیزات ایالات متحده هستند.

رئیس ستاد توسعه و باز سازی عتبات کربلا خبر داد: آماده سازی صحن حضرت زینب(س) برای بیتوته 20 هزار زائر اربعین

رئیس ستاد توسعه و باز سازی عتبات عالیات شهر کربلا از آماده سازی محل اجرای طرح توسعه حرم مطهر حسینی برای بیتوته موقت 20 هزار زائر در ایام اربعین خبر داد.

به گزارش خبرنگار کیهان از کربلای معلی و به نقل از روابط عمومی ستاد توسعه و باز سازی عتبات عالیات، محمدرضا بنی اسدی راد گفت: با توجه به اینکه فرصت کمی تا ایام اربعین حسینی باقیمانده است، مهندسان، کارگران و استادکاران ایرانی، در حال آماده سازی محل اجرای طرح توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) مزین بنام صحن حضرت زینب (س) برای تردد و بیتوته موقت زائران هستند. 

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود در ایام اربعین امسال حدود 20 هزار زائر در موکب های مستقر در صحن حضرت زینب (س) اسکان داده شوند گفت: برنامه ریزی شده تا کارگاه عمرانی این طرح توسعه، از 15 روز مانده به اربعین تا 3 روز پس از آن، میزبان زائران حسینی(ع) باشد.

وی مباحث مربوط به ایمنی زائران و ایجاد امکانات رفاهی و بهداشتی را مهم ترین سرفصل کاری این روز های عوامل اجرایی صحن حضرت زینب (س) اعلام کرد و گفت: فعالیت مختلف در چند جبهه کاری زیر نظر متخصصان «HSE» آغاز شده است.

بنی اسدی راد گفت: آماده سازی پله ها جهت تردد ایمن زائران بین طبقات، برقراری دسترسی به شبستان های زیرزمینی، تسهیل دسترسی ها از خیابان های اطراف به صحن حضرت زینب (س)، راه اندازی سیستم تهویه مطبوع و هواساز موقت و ساخت چندین سرویس بهداشتی، ازجمله مهم ترین فعالیت ها جهت آماده سازی محل طرح توسعه حرم حسینی برای ایام اربعین است.

رئیس ستاد توسعه و باز سازی عتبات کربلا گفت: برای مجموعه صحن حضرت زینب (س)، بیش از 800 چشمه سرویس بهداشتی پیش بینی شده است که از این تعداد حدود 250 چشمه برای استفاده زائران در ایام اربعین در حال آماده سازی است.

وی درباره آخرین وضعیت پیشرفت طرح توسعه حرم مطهر حسینی گفت: کار نما و سنگ کاری صحن حضرت زینب (س) آغاز شده است.

بنی اسدی راد افزود: در ساختمان مقام حضرت زینب (س)، عملیات ساخت و نصب تاسیسات در طبقه همکف و مثبت یک انجام شده و در حال انجام تاسیسات در طبقه منفی یک و دو هستیم. وی اظهار داشت: در ساختمان شبستان رو سطحی مزین بنام شبستان حضرت علی اکبر (ع) نیز فعالیت های مربوط به اجرای اسکلت تمام شده و در انتظار نهایی شدن طرح تزیینات و نازک کاری از سوی عتبه هستیم.

وی گفت: در شبستان های زیرزمینی، نمونه ای از تزئینات و نما اجرا و به مسئولان حرم عرضه شده است تا پس از دریافت تاییدیه و پایان راهپیمایی اربعین، عملیات اجرایی آن آغاز شود.

وی یادآور شد، فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی مزین بنام صحن حضرت زینب (س) در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که براساس شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشوراست.

رئیس ستاد توسعه و باز سازی عتبات کربلا افزود: فضا های زیارتی صحن حضرت زینب (س) شامل شبستان‏ های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه های خدماتی است که حدود 45 هزار متر مربع را شامل می‏ شود.

وی گفت: فضا های غیر زیارتی نیز با مساحتی حدود 118 هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است.

وی درباره فاز دوم طرح توسعه مزین بنام صحن امام حسن (ع) که در مرحله اجرای دیوار آب بند است، گفت: این طرح با زیربنای 50 هزارمترمربع در دوطبقه در زیرزمین احداث می شود که شامل فضای زیارتی، خدماتی و اداری است.

به گفته وی، پیش بینی و احداث 600 چشمه سرویس بهداشتی، مسیر ویژه تردد دسته های عزاداری به ویژه دسته عزاداری طویریج، بخش ویژه گمشدگان و ارتباط و اتصال صحن امام حسن(ع) با صحن حضرت زینب(س) از دیگر ویژگی های فاز دوم طرح توسعه حرم حسینی است.

وی مشارکت در اجرای این طرح را یک فرصت معنوی ارزشمند پیش روی خیران و محبان اهل بیت علیهم السلام برشمرد و گفت: علاقه مندان به مشارکت در فیض توسعه حرم مطهر حسینی می توانند با مراجعه به تارنمای ستاد توسعه و باز سازی عتبات و قسمت پرداخت آنلاین به نشانی https://atabat.org/fa/onlinepayment/form یا شماره گیری کد دستوری ستاره 72 مربع کمک های خود را به میزان دلخواه اهداء کنند.

باهنر:  فقط دولت سیزدهم جرات و همت عادلانه سازی یارانه ها را داشت

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسئله عادلانه سازی یارانه ها که از 4-5 کالا شروع کرده اند، کاری بوده که بسیاری از دولت ها علاقه مند بودند آن را انجام دهند اما جرات و همت آن را نداشتند، درحالی که دولت سیزدهم این همت را داشته و آن را انجام داده است.

محمدرضا باهنر در گفت وگو با ایرنا، درباره مدیریت بحران کرونا توسط دولت سیزدهم بیان داشت: دولت آیت الله رئیسی وعده تامین واکسن داده بود و به همین دلیل تلاش فاخری برای خرید، تامین ارز مورد نیاز و مذاکرات خارجی با تولیدکنندگان واکسن انجام داد. شخص رئیس جمهوری با برخی از روسای کشورها تماس گرفتند و بسیج عمومی در کشور انجام شد و درصد بالایی از جمعیت کشور دو دوز واکسن کرونا را دریافت کردند. امروز احساس ما این است که این ویروس در سرازیری سقوط قرار دارد و تمام می شود، در حالی که هنوز هم مهم ترین مسئله برخی از کشورها درگیری با این ویروس منحوس است، با اقدامات دولت سیزدهم تقریبا می توانیم بگوییم که از این بیماری عبور کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: دولت آیت الله رئیسی چند نکته ویژه دارد که کمتر در دولت های قبل وجود داشته است. دولت سیزدهم در برقراری ارتباط با مردم اهتمام ویژه ای داشته و از این نظر تصویر جذابی دارد که همایونی و اشرف مآبانه با مردم برخورد نمی کند، از این رو رئیس جمهور خیلی ساده و بی ریا به میان مردم می رود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موضوع مردمی سازی یارانه ها نیز گفت: مسئله عادلانه سازی یارانه ها که از 4-5 کالا شروع کرده اند، کاری بوده که بسیاری از دولت ها علاقه مند بودند آن را انجام دهند اما جرات و همت آن را نداشتند، درحالی که دولت سیزدهم این همت را داشته و آن را انجام داده است. البته کار بسیار خطیری است و همین حالا هم سر و صدای برخی ها را درآورده است، بنابراین باید به دولت کمک و برای توفیق آنها دعا کنیم که بتواند در قدم اول عادلانه سازی یارانه ها موفق شود.

طحان نظیف: ایده های نوآورانه باید در چارچوب ساختارهای اساسی و قانونی باشد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: باید برای حل مسائل موجود، نگاه چند وجهی به موضوعات داشت و معمولا نگاه تک بعدی آسیب زاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان با حضور در خانه خلاق و نوآوری مجلس شورای اسلامی از بخش های مختلف آن بازدید کرد.

در این بازدید، بابک حمیدیا، مدیر این مجموعه ضمن ارائه توضیحاتی از فرآیند کاری و تولید ایده، گزارشی از اقدامات انجام شده در این مرکز به سخنگوی شورای نگهبان ارائه کرد.

در این بازدید که جمعی از مدیران شورای نگهبان نیز حضور داشتند، دکتر طحان نظیف طی سخنانی با بیان اینکه تاسیس این مجموعه خودش اقدامی نوآورانه است، گفت: البته تاسیس این خانه خلاق و نوآوری، ابتدای یک راه و مسیر طولانی است و امیدواریم که که خانه خلاق و نوآوری قوه مقننه بتواند در آینده منشا برکاتی در حوزه تقنین باشد. وی افزود: به نظر می رسد که برخی مقدمات باید توسط خانه خلاق و نوآوری مجلس مدنظر قرار گیرد تا به اثرگذاری که نقطه هدف این مجموعه است، دست یابد. سخنگوی شورای نگهبان خطاب به مدیران خانه خلاق و نوآوری مجلس تاکید کرد: طبیعتا شما رقیب مراکز پژوهشی و اندیشکده های دیگر نیستید بلکه می توانید بازوی اتصال این مراکز به نهادها باشید و از ایده ها و نوآوری های آنها حمایت کرده و یا ایده های نوآورانه آنها را ارتقا داده و در مجلس استفاده کنید. طحان نظیف گفت: معمولا وقتی سخن از نوآوری به میان می آید، تبادر اولیه آن در اذهان در حوزه اجراست چرا که قوانین ترتیبات اجرایی را مشخص کرده اند ولی اینکه امور چگونه انجام شوند، نیاز نوآوری دارد.

وی خاطرنشان کرد: تسلط شما به قوانین موجود باید بی بدیل باشد تا وقتی قصد دارید یک ایده نوآورانه به نمایندگان مجلس بدهید، آن ایده با در نظر گرفتن ساختارهای قانونی باشد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: باید برای حل مسائل موجود، نگاه چند وجهی به موضوعات داشت و معمولا نگاه تک بعدی آسیب زاست.

طحان نظیف گفت: پژوهشکده شورای نگهبان در حد توان می تواند در زمینه حل مسائل موجود به خانه خلاق و نوآوری مجلس کمک کند و یکی از کمک های پژوهشکده شورای نگهبان می تواند این باشد که در شناخت دقیق تر ساختارهای اساسی و قوانین و مقررات کشور کمک کند تا ایده های نوآورانه شما در چارچوب ساختارهای قانونی شکل بگیرد.

وی در پایان خطاب به مدیران این مرکز توصیه کرد: موضوعات مشخصی را تعیین کرده و نظام مسائل خود را دقیقا مشخص کنید و سپس روی خط سیر حل موضوعات و مسائل مشخص شده، حرکت کنید؛ مثلا از جمله اولویت های کاری شما می تواند اصلاح ساختار بودجه، اصلاح قوانین انتخاباتی، برنامه هفتم توسعه و... باشد.

سرلشکر سلامی: اجازه نمی دهیم دست دشمن به حریم امنیت ما برسد

فرمانده کل سپاه گفت: با خدمت به مردم، روحیه فداکاری و گذشت اجازه نمی دهیم که دست دشمن به حریم امنیت ما برسد.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه و فرمانده قرارگاه ثارالله تهران در آئین گرامیداشت سی امین سالگرد صدور فرمان تاسیس قرارگاه ثارالله تهران از سوی فرماندهی معظم کل قوا و تجلیل از خانواده های معظم شهدای این قرارگاه با اشاره به اینکه در دنیا یک نقطه مرکزی تدبیر، الهام، آگاهی، حرکت و راهبرد وجود دارد که با دنیای کفر و الحادستیز می کند، گفت: دشمن این نقطه را شناسایی کرده و می داند که تحمیل شکست های پی در پی آنها به ویژه در بلاد اسلامی از این نقطه است.

وی افزود: دشمنان دریافته اند که شیب شتاب دار نزول قدرت آنها از این نقطه سرچشمه می گیرد و به همین جهت این نقطه، نقطه تقابل تمام دشمنی ها و همگرایی های شیاطین عالم و نقطه ای است که در آن همه توطئه ها خنثی می شود و آن شهر تهران است.

سرلشکر سلامی از تهران به عنوان لنگرگاه آرامش و ثبات انقلاب و جامعه نام برد و افزود: تهران شهری با دامنه های بین المللی و تاثیرات جهانی و نیز با مردمانی آگاه و بصیر است که سختی ها را با قدرت آگاهی و ایمان و تحمل پشت سر گذاشته اند.

وی با بیان اینکه دشمنانی که ارزش های ما را تحریف می کنند به دنبال این هستند که آستانه تحمل مردم را کاهش دهند، تسلیم را نسخه دشمن برای ملت ایران نامید و گفت: آنها دشمن هویت، عزت، استقلال، آزادی، شرف و کرامت ما هستند و هرگز نسخه سعادت ملت ایران را تجویز نمی کنند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه مردم ایران می دانند که آنچه در ذهن رهبر معظم انقلاب می گذرد چیزی جز سعادت، پیشرفت، امنیت، استقلال، آزادی و حرمت این جامعه نیست تصریح کرد: قدرت فیزیکی یک نظام خوب است اما اگر حکمت رهبری پشت آن نباشد آن قدرت به عکس خود تبدیل می شود مانند آمریکا که فاقد یک رهبر با روحیه کاریزما بوده و از قدرت حکمت برخوردار نیست و همین امر باعث فرسایش روح جامعه می شود.

فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه باید تولید امنیت کنیم نه اینکه مانع ناامنی شویم، افزود: تولید امنیت به این معنا است که امنیت آن قدر بزرگ و ریشه دار باشد که هیچ چیز قادر به برهم زدن آن نشود، در حالی که جلوگیری از ناامنی آخرین مرحله از تلاش است و ما به بهترین روش می اندیشیم و آن روش تولید امنیت است.

فرمانده قرارگاه ثارالله تهران با بیان اینکه دشمن بر طبل تحریک اذهان مردم می کوبد، گفت: همه دستگاه ها باید تلاش خود را برای تولید امنیت انجام دهند تا مردم تلاش ها را در میدان ببینند. سرلشکر سلامی در پایان از مردم به عنوان کلید واژه قدرت نام برد و گفت: با خدمت به مردم، روحیه فداکاری و گذشت اجازه نمی دهیم که دست دشمن به حریم امنیت ما برسد و امنیت را مردمی می کنیم.

سرلشکر موسوی مطرح کرد: ارتقای توان جنگ الکترونیک در پهپادهای ارتش

فرمانده کل ارتش ضمن قدردانی از کارکنان یگان های «جنگال» در ارتقای توان پهپادها در حوزه جنگ الکترونیک گفت: جنگال به تنهایی یک توانمندی و عملیات است.

 امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش با حضور سرزده در گروه 402 جنگال (جنگ الکترونیک) شهید «رضا ولی خانی» نیروی زمینی ارتش، از بخش های مختلف این یگان بازدید کرد.

وی سپس در جمع کارکنان این یگان با تاکید بر اهمیت و جایگاه یگان جنگ های الکترونیک در ارتش اظهار داشت: این یگان با در اختیار داشتن نیروهای انسانی مستعد، ماهر و مبتکر، توانایی انجام کارهای بزرگ را داشته و توانسته است به جایگاهی تاثیرگذار در شان ارتش و در راستای ارتقای توان رزمی نیروهای مسلح دست یابد.

فرمانده کل ارتش تصریح کرد: جنگال به تنهایی یک توانمندی و عملیات است و در خیلی از عرصه ها مستقلا می تواند وارد عمل شود.

سرلشکر موسوی ضمن قدردانی از افسران، درجه داران و کارمندان یگان های جنگال در ارتقای توان پهپادها در حوزه جنگ الکترونیک افزود: در ارتش تقریبا کاری نیست که با جنگ های الکترونیک ارتباط نداشته باشد و هر اقدامی در حوزه توان رزمی به نحوی به جنگال مربوط است که کمترین آن، اطلاعات است.