آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۲
اقتصاد
۱۳

آغاز هوشمندسازی توزیع آرد در استان تهران

پیام عابدی

اعلام خبر ضد و نقیض آزادسازی قیمت آرد نانوایی ها و توزیع یارانه آن میان مصرف کنندگان در اردیبهشت، به حدی جنجال برانگیز بود که فضای مجازی را درنوردید. اردیبهشت که این خبر منتشر شد، عده ای گفتند که اینها بهانه است و می خواهند نان را گران کنند! با این حال ساعاتی بعد اعلام شد که نه از این خبرها نیست و دولت نمی خواهد افزایش هزینه های تولید نان را متوجه مصرف کننده کند. روابط عمومی استانداری زنجان هم اعلام کرد، قرار است در این استان یارانه آرد عادلانه توزیع شود. در واقع قرار شد که زنجان «به صورت آزمایشی» برای آزادسازی قیمت آرد و توزیع یارانه میان تولیدکنندگان نان، هدفگذاری و بعد این طرح در سایر نقاط کشور هم اجرا شود. حالا خبر رسیده که تهران هم به این این طرح پیوسته و قرار است که 6800 کارتخوان در نانوایی های تهران نصب شود.

با توجه به این که از این طرح به عنوان هوشمندسازی یارانه آرد و نان یاد کرده اند اما به نظر می رسد این کارتخوان ها یک سری کارتخوان معمولی که تاکنون هم در همه جا نصب بوده اند، نباشد. نمونه های مشابه این کارتخوان های هوشمند از طریق مشخصات بیومتریک (تشخیص چهره و...) نوعی احراز هویت را انجام می دهند.

بنابراین هر  نانوا  براساس مشخصات واحد صنفی خود، میزان سهمیه آردی که دریافت کرده و باید در قالب نان تحویل مشتریان بدهد، احراز هویت می شود. 

چنانچه این هوشمندسازی از سمت مصرف کنندگان هم اعمال شود و کارت های خاصی میان آنها توزیع شود، امکان اعمال سهمیه بندی در میان خانوارها هم وجود دارد. این گونه سهمیه خرید هر خانوار در روز مشخص می شود. با وجود این که کارتخواهان هوشمند همه این قابلیت ها را در خود جای می دهند اما تاکنون در مورد این که سهمیه بندی به سمت مصرف کنندگان هم می رود گزارش قطعی منتشر نشده اما اصغر پابرجا، رئیس اتحادیه نانوایان تهران اعلام کرده بود که در طرح نان یارانه ای، سهمیه هر نفر در ماه، 10 کیلوگرم است؛ «یعنی هر یک نفر در ماه می تواند 10 کیلوگرم نان مصرف کند که معادل روزانه آن، تقریبا با دو لواش و یک تافتون برابری می کند.» 

 نظارت بر سودجویی ها

با این حال یکی از مزیت های این طرح نظارت بر توزیع آزاد و تبدیل آن به نان سنتی است؛ چرا که پیش از این خبرهای متعددی در مورد فروش خارج از شبکه آرد نانوایی ها و سودجویی از آن منتشر شده بود. برابر این خبرها، برخی نانوایی ها سهمیه آرد خود را گران تر به فانتزی پزها می فروشند و هیچ نظارتی هم روی کار آنها وجود ندارد.با این حال به نظر می رسد که شبکه نظارت از طریق کارت های هوشمند هنوز تکمیل نشده است؛ این یعنی با وجود این که در تهران 9000 نانوایی وجود دارد فعلا همین 6800 کارتخوان توزیع شده است؛ البته به گفته بیژن نوروزی مقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران «با توجه به این که فعلا آرد یارانه ای به واحدهای نانوایی پرداخت می شود، شکل پرداخت یارانه نان تغییری نخواهد داشت.»