آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

پیاده سازی توصیه افسر موساد در باره برجام در روزنامه اصلاح طلب

سرویس سیاسی: روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبی به قلم یکی از فعالین سیاسی اصلاح طلب نوشت: «اگر برجام رئیسی بتواند به دستاوردهای برجام روحانی برسد، موفقیت بزرگی خواهد بود. البته این موفقیت کافی نخواهد بود، به همان دلیلی که آن برجام به چنان سرنوشتی دچار شد. به عبارت دیگر آن زمان یک جای کار ایراد داشت که در ادامه باید آن را حل کرد. مشکلی که در زمان برجام روحانی هم مطرح بود ولی مسکوت گذاشتند تا بلکه بعدا حل شود و نشد... در حقیقت مسئله ما با دیگران محدود به موضوع هسته ای نبود و نیست، بلکه مسائل منطقه ای محور اختلافات است. اتفاقا مسئله هسته ای به علت همان اختلافات برجسته شده بود و اگر برجام به مسائل منطقه ای تعمیم نیابد و راهی برای تفاهم های کلی در امور منطقه باز نشود، برجام همچنان ناپایدار و درنهایت غیرمفید خواهد بود... تردید نباید کرد که بدون برجام وضع بدتر و بدتر خواهد شد. برجام هم اگر در چارچوب گذشته حل شود، ناپایدار و منافع آن موقتی است.»

گفتنی است مدعیان اصلاحات همچنان تلاش دارند با دادن آدرس غلط، راه گشایش در اقتصاد و پیشرفت را امتیاز دادن یک طرفه به آمریکا و شرکای اروپایی اش جا بزنند. 

نکته قابل تامل آن که در گزارشی که اخیرا در برخی رسانه ها منتشر شده، آمده است که یادداشت نویس ضدایرانی رویترز جاسوس موساد از آب درآمد. بر اساس این گزارش، یک افسر موساد در تماس با او می گوید که در رسانه ها تاکید کنید بدون برجام اقتصاد ایران شکست می خورد!

دولت روحانی با کمک همین طیف سیاسی و با شعار مذاکره و رفع تحریم ها و ایجاد درآمد سرشار برای مردم رای آنها را گرفت اما 8 سال بعد علاوه بر نابود کردن معیشت مردم، افزایش چند صددرصدی قیمت مسکن، دلار، خودرو، کالاهای اساسی، کاهش چند ده درصدی ارزش پول ملی و... کشور را با 800 تحریم جدید دیگر تحویل داد و رفت. حالا و در شرایطی که مردم با مقاومت خود سیاست فشار حداکثری آمریکا را به شکست کشانده و ایستادگی در برابر تحریم ها در حال ثمر دادن است، این جریان بار دیگر به تقلا افتاده تا با ارسال پالس ضعف به طرف غربی، اعتبار دهی به تحریم ها و بزک دوباره مذاکره، تیغ کند شده دشمن را تیز و دولت سیزدهم را هم به سیاه چال مماشات و باج دهی به غرب هل دهد.

تمجید اصلاح طلبان از مصوبه اخیر مجلس

روزنامه آرمان ملی در مطلبی به قلم یک حقوقدان و فعال سیاسی اصلاح طلب با عنوان «پایان خودرایی» نوشت: «یک مسئله از ابتدای تشکیل دانشگاه آزاد مورد اختلاف بود و آن مرجع رسیدگی به شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی از وقوع تخلف و عدم رعایت قوانین و مقررات به وسیله دانشگاه آزاد نسبت به پرسنل اداری اعضای هیات علمی و نیز دانشجویان بود در طول سالیان گذشته دانشگاه آزاد بعضا دست به اعمال و اقداماتی زده و می زد که باید برای جلوگیری از تداوم آن و یا احقاق حق به مرجعی عالی مانند دیوان عدالت اداری رجوع کرد که دیوان با توجه به آیین دارسی خود بر این باور بود که نمی تواند به امور اختلافی اشخاص حقیقی و حقوقی با دانشگاه آزاد ورود پیدا کند.»

در ادامه این مطلب آمده است: «در زمانی که بیمارستان فرهیختگان که یکی از مدرن ترین بیمارستان های بخش عمومی کشور است و به همت آقای دکتر جاسبی و دکتر میرزاده افتتاح شد در حاشیه جلسه ای که در بیمارستان برگزار شد مجددا این خواسته را که باید دانشگاه آزاد با این گستره را در مسیری قرارداد که با قانونگذاری، دیوان عدالت اداری مرجع رسیدگی به شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی از وقوع تخلف و عدم رعایت قوانین و مقررات در مراحل مختلف باشد که اجل فرصت نداد. اما مجلس شورای اسلامی به همت نمایندگانی که دغدغه مند بودند دانشگاه آزاد را مشمول قانون دیوان عدالت اداری نمودند. نمایندگان مجلس در جلسه یکشنبه مورخه 29 خرداد (دیروز) زمانیکه طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری را در دستور کار داشتند و اکثر مواد آن را به تصویب رسانده بودند در تبصره 6 ماده اصلاحی، رسیدگی به تظلمات نسبت به مصوبات و تصمیمات دستگاه های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1368 با اصلاحات و الحاقات بعدی و دانشگاه آزاد اسلامی در صلاحیت دیوان عدالت اداری است ماده 5 قانون مدیریت خدمات دولتی، دستگاه اجرایی را تعریف کرده است.»

وضعیت اسفبار مسکن ماحصل افتخار به خانه نساختن است!

روزنامه اصلاح طلب مردم سالاری در شماره دیروز خود عکس یک را به موضوع اجاره بها اختصاص داد. این گزارش با این روتیتر و تیتر منتشر شده بود: «دردناکترین توصیف از وضعیت این روزهای مستاجران / بی اعتنایی بازار اجاره به مصوبه سران قوا» در این گزارش آمده است: «اگرچه دولت و مجلس طرح هایی را برای کنترل بیشتر بازار لجام گسیخته اجاره مسکن ارائه داده اند اما این بازار راه خود را در افزایش سرسام آور اجاره بها طی می کند. به گزارش مردم سالاری، در نشست اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مقرر شد برای مدیریت بخش مسکن، تصویب طرح دو فوریتی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و دولت نیز سقف افزایش سالیانه اجاره بها را که قبلا به تصویب رسانده، در تهران 25 درصد و در سایر شهرها 20 درصد اجرایی کند. نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران شنبه شب- 28 خرداد 1401- با حضور ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و غلامحسین محسنی اژه ای برگزار شد. در این نشست رستم قاسمی، وزیر راه و شهر سازی از وضعیت بازار مسکن گزارشی مفصل به اعضا ارائه داد. سران سه قوه هم بعد از شنیدن گزارش وزیر مقرر کردند: سیاست ها و اقدامات لازم برای مدیریت حوزه مسکن سریع تر اجرایی و طرح دو فوریتی مجلس شورای اسلامی در اولویت تصویب قرار بگیرد.»

در ادامه این گزارش می خوانیم: «دقیقا یک ماه قبل به مانند دو سال گذشته دولت بسته سیاستی حمایت از مستاجران را تدوین کرد. بر این اساس سقف افزایش اجاره بهای مسکن نسبت به سال 1400 در تهران حداکثر 25 درصد، کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت 20 درصد و سایر شهرها 15 درصد به تصویب رسید. همزمان مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی در این خصوص ارائه کرد. سال های 1399 و 1400 هم دقیقا این سیاست دنبال شد اما طبق اعلام بانک مرکزی از وضعیت رشد سالیانه اجاره بها در اردیبهشت 1401 نرخ ها در تهران 49 درصد و در کل کشور 50 درصد رشد کرده است.کمر مستاجران زیر بار اجاره بها خم نشده، شکسته است. این توصیف دردناک از وضعیت فعلی اجاره نشین ها است که حجت الاسلام حسینی قمی در یک برنامه تلویزیونی به آن اشاره کرد و از مردم خواست هوای یکدیگر را داشته باشند.»

این وضعیت دردناک چیزی جز ماحصل مدیریت اصلاح طلبان بر وزارت مسکن و شهر سازی نیست. در 8 سال دولت اصلاح طلبان (دولت تدبیر و امید) وضعیت خانه و ساخت خانه با رکودی بی سابقه مواجه شد. عباس آخوندی پس از قریب به 5 سال تصدی وزارتخانه راه و شهر سازی وقتی که استعفا داد با وقاحتی کم نظیر گفت به این که در این سال ها حتی یک خانه هم نساخته افتخار می کند! متاسفانه روزنامه های اصلاح طلب هم با آب و تاب به حمایت از تئوری نساختن این وزیر اصلاح طلب پرداختند.