آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
نیرو
۲۶
بین الملل

بحران انرژی باعث تعلیق بازار ملی برق استرالیا شد

دنیای اقتصاد : اپراتور بازار انرژی استرالیا (AEMO) در 15 ژوئن به طور نامحدود معاملات نقدی را در تمام مناطق مرتبط با بازار ملی برق (NEM) خود به حالت تعلیق درآورد و دلیل آن را کمبودهای حیاتی صنعت برق در این کشور اعلام کرد. اپراتور بازار انرژی استرالیا که بازار رقابتی خدمات نیو ساوت ولز، کوئینزلند، استرالیای جنوبی، ویکتوریا و تاسمانی را اداره می کند می گوید تعلیق بازار نقدی آن ناشی از نوسانات بی سابقه بازار است که توسط عوامل متعددی تشدید شده است.

دانیل وسترمن، مدیرعامل AEMO، در این خصوص اظهار کرد این سازمان برای جبران کمبود عرضه پیش بینی شده در کوئینزلند و نیو ساوت ولز، مجبور شد 5 گیگاوات برق تولیدی را که برای فروش به بازار ارائه نکرده بود، وارد شبکه کند. وسترمن افزود: در شرایط فعلی تعلیق بازار بهترین راه برای اطمینان از تامین برق قابل اعتماد برای خانه ها و مشاغل استرالیایی است. وضعیت در روزهای اخیر کل صنعت انرژی این کشور را با چالش هایی مواجه کرده است و تعلیق بازار، عملیات برق رسانی را در طول قطعی های قابل توجه در سراسر زنجیره تامین انرژی تا حدی جبران می کند.

در حالی که تعلیق بازارهای نقدی برق یک اقدام سختگیرانه است، برخی از فعالان بازار برق استرالیا آن را یک نتیجه اجتناب ناپذیر می دانند که منعکس کننده شرایط وخیم بازار است. سارا مک نامارا، مدیر عامل شورای انرژی استرالیا (AEC)، یک گروه تجاری که نمایندگی 20 نیروگاه بزرگ و نیروگاه های گازی را در اختیار دارد، گفت: تعلیق مبادلات در بازار برق بهتر از شرایط قبلی است. وسترمن می گوید کاهش قیمت ها، همراه با قطعی های برنامه ریزی نشده قابل توجه و چالش های زنجیره تامین برای زغال سنگ و گاز، منجر به حذف ظرفیت تولیدکنندگان برق از بازار شده است.

آشفتگی اخیر AEMO در 12 ژوئن رخ داد، زمانی که قیمت های نقدی برق در کوئینزلند به آستانه قیمت بالای 1359100 دلار استرالیا (انباشته شده در طول هفت روز) رسید و مطابق با قوانین ملی برق استرالیا (NER) به طور خودکار سقف قیمتی 300 دلار استرالیا (60/ 208 دلار آمریکا) در مگاوات ساعت را ایجاد کرد. قوانین برق ملی استرالیا تعیین کننده تعیین حداکثر قیمت نقدی است که همچنین به عنوان حداکثر سقف قیمت برق شناخته می شود. اعمال یک دوره قیمتی مدیریت شده زمانی اتفاق می افتد که میانگین هفت روزه قیمت های نقدی عمده فروشی از آستانه قیمت های تجمعی (CPT) فراتر رود که 1359100 دلار استرالیا تعیین شده و معادل قیمت نقدی است و در سقف قیمت بازار بالغ بر 15100 دلار استرالیا در هر مگاوات ساعت به طور مداوم و به مدت 5/ 7 ساعت تعیین می شود.

وسترمن خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر، قیمت نقدی تجمعی هفت روزه در چندین منطقه NEM گاهی اوقات به CPT نزدیک شده است. تعداد زیادی از نیروگاه ها برای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده خارج از خدمات بودند که یک وضعیت معمولی در این فصول است. اما امسال، چشم انداز قابلیت اطمینان NEM با شروع زودهنگام زمستان پیچیده شده که این امر میزان تقاضا را هم برای برق و هم برای گاز افزایش داده است.  قطع برنامه ریزی شده در دوران گذار به انرژی های تجدیدپذیر و دوره های زمانی وزش باد اندک و تولید برق خورشیدی کم نیز به این پیچیدگی اضافه می شود. وسترمن در ادامه خاطرنشان کرد افزایش تعداد نیروگاه های خارج شده از شبکه و شروع زودهنگام زمستان و افزایش اتکای اپراتور بازار انرژی استرالیا به مشارکت نیروگاه ها، ادامه روند عادی را غیرممکن کرده است.

نهادهای نظارتی استرالیا به آشفتگی بازار واکنش نشان می دهند

آشفتگی در بازارهای برق استرالیا به دلیل تغییر سریع چشم انداز آن و مشارکت بی ثبات تولیدکنندگان، نهادهای تنظیم کننده را نگران کرده است، مانند تنظیم کننده انرژی استرالیا (AER)، که یک نهاد نظارتی اقتصادی برای بازارهای عمده فروشی انرژی است. در نامه ای در 14 ژوئن به فعالان بازار، AER به طور مشخص به تولیدکنندگان که ظرفیت موجود خود را از بازار خارج می کنند هشدار داد به تعهدات قوانین بازار توجه کنند، به خصوص اگر این رفتار آنها برای اجتناب از سقف قیمت گذاری مدیریت شده باشد. در همین حال، کمیسیون بازار انرژی استرالیا (AEMC)، قانون گذار بازار ملی گاز و برق این کشور، تلاش کرده است تا کیفیت تولیدکنندگان را بهبود بخشد و شفافیت قطعی های پیش بینی نشده را افزایش دهد. این آژانس در تاریخ 26 مه پیش نویس قانون را به عنوان بخشی از ارزیابی پیش بینی میان مدت خود از کفایت سیستم (MTPASA) منتشر کرد تا درک بهتری در مورد اینکه چرا نیروگاه های خاص در دسترس نیستند و چقدر طول می کشد تا دوباره آنلاین شوند، به دست آید.

با نزدیک شدن به پایان عمر فنی نیروگاه های قدیمی، اپراتورهای آنها ممکن است به رژیم های عملیاتی چرخه ای روی بیاورند و فقط برای دوره های خاصی از سال تولید کنند تا سودآوری خود را به حداکثر برسانند. AEMC گفت این امر به دلیل ورود مقادیر زیادی از مولدهای انرژی تجدیدپذیر به بازار و اعمال فشار نزولی بر قیمت ها، به ویژه در زمان های خاصی از روز و سال است.  

به گفته کارشناسان، این بحران ترکیبی از شوک های مختلف به صنعت برق استرالیا بوده است که شامل کمبود انرژی جهانی، افزایش قرار گرفتن در معرض قیمت های نقدی، هوای سرد، مرطوب و قطعی های برنامه ریزی نشده و طولانی است که نتیجه آن مجموعه ای از اختلالات برای استرالیا است که از لحاظ تاریخی یک صادرکننده خالص انرژی، از جمله زغال سنگ و گاز طبیعی بوده است. صادرات خالص این کشور معادل بیش از دو سوم تولید آن است. دولت می گوید در سال 2020 حدود 90 درصد از انرژی تولیده توسط زغال سنگ سیاه و همچنین حدود 74 درصد از برق تولید شده از گاز طبیعی داخلی خود را صادر کرده است. همچنین تحریم های نفت، گاز و زغال سنگ که بر روسیه تحمیل شد، باعث وقوع مجدد بحران در زنجیره های تامین انرژی موجود شد که قیمت های جهانی این سوخت های فسیلی را به بالاترین حد خود رساند. در همین حال، تامین کنندگان داخلی زغال سنگ نیز عملکرد ضعیفی داشتند. برخی از نیروگاه ها در نیو ساوت ولز به دلیل وقوع سیل در اوایل سال جاری، برای تامین زغال سنگ کافی دچار مشکل شدند. شرکت اوریجین انرژی، دومین تولیدکننده بزرگ برق استرالیا، در اوایل این ماه اظهار کرد که در تامین زغال سنگ کافی برای نیروگاه 9/ 2 گیگاواتی Eraring در نیو ساوت ولز، بزرگ ترین نیروگاه زغال سنگ کشور، با مشکلاتی مواجه است. این شرکت در گزارش سود خود در اول ماه ژوئن هشدار داد. با این حال، وضعیت در هفته های اخیر به طور قابل توجهی بدتر شده است، زیرا محموله های زغال سنگ تحویل کمتری نسبت به انتظارات داشتند. همچنین انتظار می رود تاخیر در زنجیره تامین تجهیزات بر تحویل زغال سنگ در سال مالی 2023 نیز تاثیر بگذارد.