آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۲
بین الملل
۱۸
گزارش

ائتلاف رئیس جمهور فرانسه در کسب اکثریت مطلق پارلمان ناکام ماند

مکرون منهای قدرت

محمد علیزاده

 اگرچه برخی نزدیکان مکرون به وی درباره حضور دوباره در راس معادلات سیاسی و اجرایی پاریس هشدار داده بودند اما تصمیم نهایی وی در خصوص حضور در انتخابات سبب شد او بار دیگر در سایه آرای سلبی علیه مارین لوپن، رهبر جبهه ملی و جریان راست افراطی به کاخ الیزه راه پیدا کند. رقابت نزدیک لوپن و مکرون در انتخابات ریاست جمهوری 2022 نشان می داد که رئیس جمهور فرانسه مسیر سختی را برای اقناع مخالفان و افکار عمومی در طول پنج سال جدید ریاست جمهوری خود در پیش دارد. در چنین شرایطی شکست حزب مکرون در کسب اکثریت مطلق کرسی های پارلمان، شوک سخت دیگری را به کاخ الیزه وارد کرده است.

شمارش اولیه آرای دومین دور انتخابات پارلمانی فرانسه حکایت از آن دارد ائتلاف طرفداران امانوئل مکرون  رئیس جمهور فرانسه که «با هم» نام دارد، اگرچه همچنان در کسب آرای شهروندان پیشتاز بوده اما نتوانسته «اکثریت مطلق» آراء را از آن خود کند. دو رقیب اصلی رئیس جمهور در این انتخابات، ائتلاف نیروهای چپ و سبزها تحت عنوان «اتحادیه جدید مردمی اکولوژیک و اجتماعی» به رهبری ژان لوک ملانشون، همچنین حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن بودند. برآوردهای اولیه حاکی است ائتلاف مکرون  بین 215 تا 250 کرسی را در اختیار خواهدداشت که بسیار دورتر از عدد 289 کرسی اکثریت مطلق از مجموع 577 کرسی است. بر اساس گزارش یورونیوز، چپ ها و سبزهای عضو «اتحادیه جدید مردمی اکولوژیک و اجتماعی» نیز با کسب 150 تا 203 کرسی در مجلس ملی فرانسه، به نیروی اصلی اپوزیسیون تبدیل می شوند.

مکرون زمینگیر می شود

اکنون این پرسش مطرح خواهد شد آیا مکرون  می تواند با کمتر از 300 نماینده همفکر در پارلمان، اصلاحاتی را که در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری 2022 وعده آن را داده بود، عملی کند یا خیر؟ وعده هایی همچون کاهش مالیات ها، افزایش سن بازنشستگی و اصلاح برنامه رفاهی. پاسخ این سوال مشخص است:خیر! قطعا مکرون در طول پنج سال جدید ریاست جمهوری خود ناچار است به احزاب مخالف که اتفاقا در پارلمان نیز حضوری فعال دارند، برای تصویب برنامه های اقتصادی خود امتیازاتی دهد. این بدترین سناریویی بود که رئیس جمهور فرانسه تصور آن را می کرد. بر همگان مسجل است احزاب راست افراطی و چپ افراطی به عنوان دو جریان اصلی مخالف رئیس جمهور فرانسه، هرگز در مسیر تصویب قوانین مدنظر دولت به امتیازات اندک قانع نخواهند شد. فراتر از آن، ممکن است در مواردی این دو جریان مخالف کاخ الیزه اساسا مانع تصویب هرگونه قانون مدنظر حزب حاکم (جمهوری به پیش) شوند. 

کوچک ترین اکثریت ممکن

شمارش اولیه آرای این انتخابات همچنین حاکی است حزب امانوئل مکرون  و متحدانش، کوچک ترین اکثریت را در تاریخ جمهوری پنجم فرانسه به دست آورده اند؛ به این ترتیب متحدان مکرون  چاره ای ندارند جز آن که برای عملی کردن لوایح خود، پیوسته به دنبال متحدانی در میان دیگر نمایندگان باشند.در این میان، توجیهات زیادی از سوی مکرون و هوادارانش در خصوص چرایی این شکست بیان می شود. رئیس جمهور فرانسه مدعی است گرمای هوا منجر به حضور نیافتن مردم در دور دوم انتخابات و در نتیجه، رقم خوردن نتایج اخیر شده است. در هر حال، شمارش آرای ریخته شده در صندوق ها نشان داد مکرون  برای تحقق وعده هایش با دو چالش جدی در پارلمان روبه روست؛ زیرا در کنار قدرت گرفتن ائتلاف چپ ها و سبزها، این بار حزب راست افراطی «اجتماع ملی» نیز حضوری قوی در پارلمان خواهدداشت. نتایج کسب شده توسط نمایندگان این حزب را باید شگفتی بزرگ دور دوم دانست؛ چراکه طرفداران خانم لوپن موفق شده اند بین 80 تا 100 کرسی را از آن خود کنند. به این ترتیب اجتماع ملی می تواند به راحتی یک گروه پارلمانی تشکیل دهد و ابزار قانونی بیشتری برای تاثیرگذاری بر تصمیم گیری ها در اختیار داشته باشد.

زلزله در کابینه دولت فرانسه

نتایج این انتخابات برای دولت تازه کار الیزابت بورن، نخست وزیر جدید فرانسه نیز چالش برانگیز است شخص الیزابت بورن به سختی توانست رقیب چپگرای خود را در شهر کالوادوس پشت سر بگذارد و تنها با کسب 52.46درصد آرای حوزه انتخابیه خود پیروز شود. برخی از وزرای دولتش نیز از شکست خوردگان این انتخابات محسوب می شوند و چاره ای جز ترک دولت ندارند. ریچارد فراند، رئیس پارلمان فرانسه همچنین کریستف کاستانر، متحد نزدیک امانوئل مکرون  و رئیس حزب «جمهوری به پیش» نیز از ناکامان این انتخابات هستند و دیگر نمی توانند حامیان قوی برای سیاست های او باشند. حال رئیس جمهور فرانسه باید به فکر تشکیل تیمی به عنوان اعضای جدید دولتش باشد که بتواند از چنین پارلمانی رای اعتماد بگیرد.