آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
کشاورزی
۲۸
گزارش

در بررسی مشکلات باغداران مطرح شد

هزینه های تولید محصولات چند برابر شده است

دنیای اقتصاد : براساس گزارش های منتشر شده از سوی سازمان فائو در بحث تولید محصولات باغی کشورهای هند و چین پیشرو هستند؛ به طوری که در سال زراعی 2021-2020میزان تولیدات باغی هندوستان از 329 میلیون تن هم عبور کرده است که نشان از افزایش حدودا 3 درصدی تولیدات باغی این کشور نسبت به سال زراعی قبل تر است. آمار فائو همچنین نشان می دهد: در بحث تولید انواع میوه های تازه در سال زراعی 2021-2020 چین با تولید نزدیک به 243 میلیون تن رتبه اول را در بین دیگر کشورها به خود اختصاص داده است. با وجود این با توجه به اتفاقات منطقه به خصوص جنگ روسیه و اوکراین و محدودیت دسترسی به انواع کودهای کشاورزی به عنوان عاملی اساسی برای بالا بردن میزان تولید در واحد سطح، گمانه زنی ها در خصوص کاهش تولیدات بخش کشاورزی از جمله تولیدات باغی ادامه دارد که این موضوع در کنار بحث خشکسالی های جهانی می تواند خود زنگ خطر برای بحران های پیش روی کشاورزی جهان باشد.

در این میان براساس آمارها ایران در بحث محصولات باغی در جهان عمدتا با محصولاتی همچون «سیب و انجیر» شناخته شده است، آمار فائو نشان می دهد در سال زراعی 2021-2020 ایران بیش از 2میلیون و 206 هزار تن سیب تولید کرده است. این آمارها در حالی ارائه می شود که  فعالان بخش باغداری با انتقاد از سنتی بودن بازار و منطبق نبودن قیمت محصولات باغی با هزینه های تولید می گویند: کشور ما به واسطه داشتن منابع و نیروی فعال می تواند تولیدات مطلوبی  در این عرصه داشته باشد.

با هر بهانه ای قیمت کود و سموم کشاورزی و بذر را بالا می برند

بر اساس این گزارش، باغداران و تولیدکنندگان محصولات باغی اصولا با مسائل مختلفی همچون آفات و گرانی سموم و انواع کودهای کشاورزی مواجه هستند و از آن طرف نیز بحث خشکسالی های اخیر می تواند بر کاهش تولیدات این بخش اثرگذار باشد. مجتبی شادلو، نایب رئیس اتحادیه باغداران کشور در این خصوص می گوید: تامین کود، بذر و سموم دغدغه اصلی باغداران است، چرا که بازار به هر شکل و بهانه ای قیمت ها را بالا می برد و هیچ گونه روند باثباتی در خصوص قیمت این نهاده های تولید در بازار وجود ندارد.

شادلو می افزاید: در واقع الان موضوعی که برای باغداران نگران کننده است بحث تعادل بخشی در قبال روند هزینه ها و درآمدهای شان است؛ یعنی در حالی که باغدار با تمام مشکلات کار کنار می آید، اما شرایط بازار و جمیع هزینه ها با یکدیگر همخوانی ندارد. وی ادامه می دهد: به عبارت دیگر حوزه باغداری برخلاف دیگر بخش ها تابع بالا و پایین رفتن نرخ ارز نیست و تابع عرضه  و تقاضا است که این هم بستگی به کم و زیاد شدن تولید دارد. بنابراین قطعا باید شرایط بازار ما پایدار و باثبات باشد و باغدار بداند قیمت فروش محصولش چقدر است. شادلو با اشاره به خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی اظهار می کند: ما نمی خواهیم برای دولت چنین مسوولیتی را ایجاد کنیم و چنین بار سنگینی را بر دوش آنها بگذاریم، اما باید در بحث قیمت گذاری منطبق با هزینه ها و منطبق با واقعیت ها یک قیمت اعلام شود. به عنوان مثال با محاسبه هزینه های تولید، حمل و نقل و دیگر موارد اعلام کنند محصول سیب فلان قیمت باید فروش برود.

شادلو همچنین در پاسخ به این سوال که معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی چقدر در بی ثباتی بازار مقصر است، می گوید: معاونت باغبانی به طور کلی متولی تولید است و بحث بازار در بازرگانی وزارتخانه رقم می خورد. لذا معاونت باغبانی می تواند موانع تولید را برطرف کند و در بحث تامین نهال های عاری از ویروس و شناسه دار و همچنین تهیه و تامین سموم نقش مهمی ایفا کند. این فعال بخش باغداری اظهار می کند: به طور کلی حرف ما باغداران این است که باید از حالت بازار سنتی بیرون بیاییم. به خصوص اینکه از زمان خیلی دور تا کنون بازار سنتی بوده لذا باید به روز شود و به جای اینکه در مورد گرانی ها دائم حرف از دلالان، واسطه ها و خائنان بازار بزنند بگذارند مردم هم واقعیت ها را بدانند چون وقتی وضعیت روشن شود مردم به بازار کمک می کنند. حرف ما این است که چرا به مردم نمی گویند هزینه های تولید چقدر بالا رفته است؟