آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
شرکت ها
۲۹

خبر

در گفت وگو با مدیرعامل شرکت مطرح شد: گام شماری توسعه در سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران

دنیای اقتصاد : پیشرفت فیزیکی 23درصدی طرح توسعه شرکت صنایع شیمیایی ایران (شیران) اگرچه یکی از خبرهایی بود که در گفت وگوی «دنیای اقتصاد» با مدیرعامل این شرکت مطرح شد ولی آمارهای بورس کالا از جذابیت فروش داخلی آن در خرداد خبر می دهد. چندی پیش در حاشیه نشستی برای بررسی شرایط کلی و عملکرد شرکت سرمایه گذاران صنایع شیمیایی ایران در کارگزاری بانک صنعت و معدن، شاهد ارائه موارد جذابی بودیم که دو برابر شدن ظرفیت تولید آلکیل بنزن خطی یکی از این موارد بود. مدیرعامل شرکت صنایع شیمیایی ایران در حاشیه این نشست در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» در مورد طرح های در دست اقدام گفت: طرح گسترش فعالیت شرکت با عنوان طرح توسعه، باهدف افزایش چندبرابری تولید محصولات و تولیدات کارخانه، از اواخر سال 1399 در دستور کار قرار گرفته و تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه به دست آمده است.

پیشرفت فیزیکی 23 درصدی طرح توسعه

سعید زرندی تصریح کرد: طرح توسعه LAB2 شرکت تاکنون 23 درصد پیشرفت فیزیکی داشته  و عمده قراردادهای آن، منعقد شده یا آماده انعقاد است. ذیل مصوبات پیشین هیات مدیره که اطلاع رسانی شده بود؛ 20 میلیون دلار قرارداد جدید برای اجرا و تکمیل بخش های باقی مانده این طرح توسعه، نهایی خواهد شد.  وی اظهار کرد: طبق زمان بندی های صورت گرفته تا سال 1402، شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران شاهد دوبرابر شدن ظرفیت تولید آلکیل بنزن خطی موسوم به LAB خواهد بود. این در حالی است که اکنون ظرفیت تولید نرمال پارافین (به عنوان یکی از محصولات میانی) در این شرکت معادل 175 هزار تن و محصول نهایی(LAB) نیز با ظرفیت 110 هزار تن در سال، در فرآیند تولید مستمر قرار دارد.

توجه جدی به ارزش افزوده بیشتر تولیدات

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در ادامه به وضعیت و شرایط این شرکت در بازارهای صادراتی و منطقه ای اشاره و عنوان کرد: در راستای اجرایی شدن طرح توسعه و تولید، همه محصولات با ارزش افزوده بالاتری مواجه شده و در نهایت امید است که این فرآیندها منجر به سودآوری و رشد بیشتری شده و ازطرفی به زودی شاهد سهم حداکثری این شرکت در بازارهای صادراتی منطقه خواهیم بود.

جذابیت های فروش

وی اعلام کرد: خوشبختانه آمارهای معاملاتی در بورس کالا و ارقام صادراتی به تبع آمارهای گمرکات نشان می دهد در اردیبهشت سال جاری شاهد فروش 700 میلیارد تومانی محصولات شرکت بوده ایم که این رقم بسیار بالاتر از پیش بینی های صورت گرفته بوده است. با تدابیر اتخاذ شده در خصوص بازار صادراتی و طبق توافقاتی که صورت گرفته این امیدواری ایجاد شده که تا پایان خرداد 1401، می توانیم شاهد رشد فروش و البته درآمدزایی شرکت باشیم و امیدواریم طبق پیش بینی های در نظر گرفته شده و با هدف گذاری های جدید، فروش 900 میلیارد تومانی ماهانه را به صورت مستمر در اختیار داشته باشیم که با رسیدن به این رقم می توان ادعا داشت که بالاترین حد فروش شرکت (از ابتدای کار تاکنون) را ازآن خود کرده ایم.  وی در ادامه عنوان کرد: البته این موارد از نگاه تحلیلگران مخفی نیست، زیرا آمار فروش داخلی حتی بعضا صادراتی ما در بورس کالا مشهود است و همین فرآیند شفافیت برجسته ای را به همراه داشته و دارد. در هر حال از ویژگی های مثبت بازار سرمایه در ارکان مختلف آن همین شفافیت آمارهای فروش در بورس کالا است که دست مدیران و تحلیلگران را در ارائه آمار و تحلیل باز می گذارد.

چندگانه تولیدات

در ادامه این گفت وگو مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران بیان کرد: با عنایت به سوابق این مجموعه و تقاضای محصولات صنایع پایین دستی پتروشیمی کالاهایی همچون نرمال پارافین، LAB و آلکیلات سنگین، سه محصول اصلی تولیدی شرکت بوده اند،  اما  قصد داریم با تکیه بر تلاش و دانش فنی و همکاری شرکت های دانش بنیان،  محصولات جدیدی را در این مجموعه تولید کنیم. این شرکت با در اختیار داشتن بیش از 80درصد بازار داخلی آلکیل بنزن خطی، در زمره صادرکنندگان نمونه کشور نیز قرار دارد.

 شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در اصفهان واقع شده و صادرات محصولات این شرکت به اقصی نقاط جهان از طریق شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران در بندر بوشهر انجام می پذیرد. علاوه بر آن، بارگیری محصولات برای مشتریان داخلی و برخی از مشتریان خارجی در کشورهای همجوار با استفاده از تجهیزات مکانیزه به طور مستقیم از مجتمع اصفهان صورت می پذیرد. سعید زرندی در ادامه گفت: امروزه شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران با بهره گیری از نیروی متخصص، دانش فنی به روز و بهینه سازی مداوم فرآیند تولید محصول خود به عضوی موثر و شناخته شده در میان تولیدکنندگان جهانی آلکیل بنزن خطی تبدیل شده و یکی از بازیگران اصلی بازار مواد اولیه صنایع شوینده در منطقه به شمار می آید. مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی در ادامه گفت: به منظور افزایش سهم در بازار گسترده و رو به رشد جهانی محصول آلکیل بنزن خطی طرح نوسازی و توسعه دوم شرکت سرمایه گذاری شیمیایی ایران از سال 89 در دستور کار قرار گرفته است و به رغم کارشکنی های ناشی از تحریم ها، پیش بینی می شود این طرح توسعه تا سال 1402 به بهره برداری برسد و با اجرای این طرح میزان تولید محصول آلکیل بنزن خطی تا حدود دو برابر مقدار فعلی افزایش می یابد. زرندی عنوان کرد: «روغن ترانسفورماتور» اولین محصول جدید عرضه شده از سوی این شرکت در بازار است که طبق برنامه های آتی، عزم و اراده ما بر تولید این محصول به صورت انبوه خواهد بود، البته در بخش توسعه نیز هدف گذاری هایی را روی 11 محصول جدید داشته و امید آن را داریم که تا یک سال آینده بتوانیم مرحله به مرحله، ساز و کار علمی و دانش بنیان آن را برقرار کرده و سپس وارد مقوله تجاری سازی شویم که در صورت قطعی شدن و در زمان مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: تمامی موارد و عوامل مذکور می توانند در عرصه جهانی برای شرکت، جایگاه مهمی را رقم زده و از طرفی جایگاه ایران را در اقتصاد بین المللی ارتقا بخشند.

در مجمع عمومی عادی سالانه انجام شد: تصویب 125 تومان سود نقدی برای هر سهم «تندگویان»

دنیای اقتصاد : مجمع عمومی عادی سالانه پتروشیمی شهید تندگویان به ازای هر سهم سال 1400 مبلغ یک هزار و 250 ریال سود نقدی تصویب کرد. دراین مجمع که با حضور بیش از 86درصد سهامداران برگزار شد مدیرعامل پتروشیمی تندگویان علاوه بر ارائه گزارش عملکرد شرکت به سوالات سهامداران پاسخ داد.

رضا قاسمی شهری با اشاره  به اینکه در سال 1400 همچنان  مشکلات ناشی از تحریم ها و شیوع ویروس کرونا بر صنایع تاثیر داشت گفت: شرکت در این سال موفق به اجرای برنامه های عملیاتی و تجاری همراه با رشد شد، به طوری که افزایش  44درصدی سود عملیاتی و افزایش 57 درصدی سود خالص را تجربه کرد.

وی افزود: درآمد عملیاتی شرکت در سال قبل با 71 درصد رشد نسبت به سال گذشته به مبلغ 170 هزار و 464میلیارد ریال و سود خالص با 57 درصد رشد نسبت به سال گذشته به مبلغ 32 هزار و 844 میلیارد ریال رسید. مدیرعامل تندگویان در حالی فروش کل شرکت در سال 1400 را 594 هزار تن عنوان کرد که این شرکت پارسال بالاترین رتبه فروش در بورس کالا را به دست آورد.

قاسمی شهری به ثبت رکورد تولید سالانه کل مجتمع از ابتدای راه اندازی تاکنون برای سومین سال متوالی به میزان بیش از یک میلیون و 162 هزار تن در سال 1400اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال شرکت بیش از 35 هزار تن افزایش تولید داشته است.

وی با اشاره به اینکه شرکت در این سال توانست با رشد 20 درصدی در تولید نخ مصنوعی در POY رکورد جدیدی در این زمینه ثبت کند افزود:  ثبت رکورد جدید تولید در واحد پلیمری A و تحقق 102 درصدی برنامه تولید مصوب سال 1400 از دیگر دستاوردهای این شرکت بوده است.

وی همچنین به راه اندازی خط هفتم واحد نساجی POY در راستای افزایش ظرفیت تولید، به روز رسانی سیستم های کنترلی DCS کارخانه پلیمری اول بدون توقف تولید، داخلی سازی، نصب و راه اندازی تجهیز سانتریفیوژ افقی 1842-CE در کارخانه شیمیایی دوم، راه اندازی سیستم recovery Fine در کارخانه شیمیایی اول، بومی سازی و نصب مبدل B 1731-E در کارخانه شیمیایی دوم و تعمیر اساسی کمپرسور تامین هوا واحد 2در سال 1400 اشاره کرد. قاسمی شهری درباره چالش های شرکت به موضوع خوراک اشاره کرد و افزود: پس از آتش سوزی در بوعلی مجبور به تامین خوراک از پتروشیمی نوری هستیم که هزینه های حمل و انبار را در بر دارد. وی اضافه کرد: از اواخر تابستان با راه اندازی واحد پارازایلین بوعلی این هزینه ها کاهش خواهد یافت. قاسمی شهری درادامه با تاکید بر تولید انحصاری  تندگویان گفت: به دلیل زیاد بودن تعداد شرکت های پتروشیمی درتولید محصولاتی مانند الفین یا آمونیاک برای شرکت های تولیدکننده کاتالیست ساخت کاتالیست این شرکت ها مقرون به صرفه است، اما این تولید برای تنها یک شرکت صرفه اقتصادی ندارد و به همین دلیل تندگویان با مشکل عدم واردات یا ساخت کاتالیست مواجه بوده است. وی تصریح کرد: با مذاکره ای که با شرکت های دانش بنیان داشتیم توانستیم به دانش جدید کاتالیست دست یابیم و طی دو ماه آینده دو کاتالیزور موردنیاز تندگویان تولید می شود. وی در ادامه از بومی سازی کاتالیست پلاتین خبر داد.  وی در ادامه افزود: در نظر داریم در سال 1401 ضمن دستیابی به ظرفیت های عملی، با شروع اجرای پروژه SSP علاوه بر بهینه سازی ترکیب تولید و افزایش سودآوری، بستر سودآوری پایدار و افزایش تاب آوری شرکت را فراهم کنیم. همچنین با توجه ویژه به تولید دانش بنیان، نسبت به تولید محصولات جدید، بومی سازی قطعات یدکی و مواد شیمیایی حیاتی خود نیز اقدام خواهیم کرد.

نرخ ناعادلانه دلیل کاهش سودآوری «مبین انرژی خلیج فارس»

دنیای اقتصاد : در شرایطی که شرکت های پتروشیمی محصولات خود را به نرخ فوب خلیج فارس می فروختند و همه هزینه های آنها ارزی حساب می شد، محاسبه نرخ یوتیلیتی به صورت ریالی و ناعادلانه صحیح نبود و حالا با اصلاح صورت گرفته، از مبین انرژی خلیج فارس، رفع ظلم شد.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان مطلب فوق  اصلاح صورت گرفته در خصوص نرخ های یوتیلیتی را یک ضرورت خواند. علی عسکری در بازدید از شرکت مبین انرژی خلیج فارس با اشاره به سرمایه گذاری1/ 2 میلیارد دلاری انجام شده در شرکت مبین انرژی خلیج فارس، تصریح کرد: سودآوری این شرکت با نرخ ناعادلانه یوتیلیتی مرتب در حال کاهش بود، این نرخ ها در حال تبدیل شدن به تهدیدی برای حیات قلب عسلویه شده بود که می توانست تبعات گسترده امنیتی و اقتصادی را برای کشور موجب شود.

 مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تاکید کرد: چگونه است که شرکت های منطقه طبق نرخ فوب خلیج فارس محصولات خود را می فروشند و حتی سایر خدمات و نیازهای آنها ارزی محاسبه می شود اما یوتیلیتی که نقشی مهم در تولید محصول دارد باید ریالی و با این قیمت نازل حساب شود؟ اگر این شرکت ها حاضر بودند محصولات خود را زیر نرخ فوب خلیج فارس بفروشند ما هم برای ارائه خدمات یوتیلیتی به قیمت پایین تر آماده بوده و هستیم، اما در این معادلات منطق ارزی حاکم است و باید در همه شئون، این منطق رعایت شود. وی افزود: درست است که مبین انرژی خلیج فارس هنوز سودآور است، اما آیا این سودآوری با این حجم عظیم سرمایه گذاری صورت گرفته تناسبی دارد؟

مدیرعامل مبین انرژی خلیج فارس نیز در این بازدید با اشاره به اینکه شرکت مبین انرژی امروز قلب منطقه انرژی پارس است افزود: این شرکت با تامین پایدار یوتیلیتی نقشی نزدیک به 40درصدی در تولید شرکت های پتروشیمی منطقه و ارزآوری و سودآوری آنها دارد و این در حالی است که با کمبود واحدهای ارائه دهنده یوتیلیتی در منطقه، مبین انرژی با تمام ظرفیت خود مشغول به ارائه خدمت است که همین موضوع مشکلاتی را از نظر اورهال و بهبود خدمات پیش آورده است.

مهدی فرزانه با بیان اینکه7 هزار و 130 قطعه در این شرکت داخلی سازی و برخی از تجهیزات مهم برای نخستین بار  طی روندی در این شرکت با همکاری شرکت های دانش بنیان و تولیدکننده ایرانی داخلی سازی شده یا در حال داخلی سازی است، گفت: مبین انرژی جزو پیشروترین، سرآمدترین شرکت ها در ساخت داخل است و امروز 60درصد آنالیروزها داخلی سازی شده و انشاءالله طبق برنامه ریزی انجام شده به80 درصد خواهد رسید.