آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۷
اقتصاد
۸

خبرخوان

همتی: واقعیت های اقتصادی را نمی شود پنهان کرد

عبدالناصر همتی، رییس اسبق بانک مرکزی، در پستی در اینستاگرام خود نوشت: دی ماه 1400 سوال کردم آیا افزایش درآمد نفتی ناشی از تلاش های دولت سیزدهم برای خنثی کردن تحریم بود یا ناشی از افزایش قیمت های جهانی؟ نحوه پاسخ را هم که همگان شنیدند و دیدند! حال رشد اقتصادی منتشره بانک مرکزی رشد مربوط به بخش نفت را ببینید: عمده رشد بخش نفت در فصل چهارم 1399 و فصل اول 1400 است.»  وی در آخر پست اینستاگرامی خود نوشت: «واقعیت های اقتصادی را نمی شود پنهان کرد.»

هشدار درباره از دست رفتن بازارهای خارجی سیمان

ابراهیم غلام زاده، تولیدکننده سیمان با اشاره به زیان های صنعت سیمان کشور از قطع برق گفت: قراردادهای بلندمدت خارجی با تضمین خسارت منعقد شده و نمی شود به یک باره با یک مصوبه همه تلاش ها را از بین برد. غلام زاده با اعلام اینکه بازار سیمان داخلی به علت قطع برق مدت یکی، دو ماه متلاطم می شود و تقاضا بالا می رود، گفت: بعد از حل مشکل برق تقاضا کمتر از عرضه می شود و کارخانجات سیمان 10 ماه از سال با مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه هستند و درست نیست به خاطر این دو ماه، کل بازار صادراتی کشور را قربانی کنیم.

500 تومان پاداش؛ به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف

«حمیدرضا پیرپیران» معاون هماهنگی توزیع توانیر، رعایت الگوی مصرف برق در بخش های خانگی و تجاری را در عبور بی دغدغه از اوج بار تابستان راهگشا دانست و گفت: تنظیم کولرهای گازی روی 25 درجه و استفاده از دور کند کولرهای آبی مهم ترین راهکارهای مدیریت مصرف برق در تابستان است. وی افزود: علاوه بر آمادگی نیروگاه ها و افزایش ظرفیت نیروگاهی، مشوق هایی برای مصارف مختلف درنظر گرفته شده که در بخش خانگی مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کنند و مصرف شان را نسبت به سال قبل کاهش دهند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش، 500 تومان دریافت می کنند و درصورتی که مشترک خانگی الگوی مصرف 300 کیلووات ساعت ماهانه خود را طی 4 ماه گرم سال (خرداد، تیر، مرداد و شهریور) 50 کیلووات ساعت کاهش دهد، قبض برق وی در آن ماه رایگان خواهد بود.