آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۷
اقتصاد
۹

خبرخوان

چرا از شرکت های بزرگ مالیات نمی گیرید؟

حسین راغفر اقتصاددان درباره افزایش 62درصدی مالیات از مودیان مالی در یک سال می گوید که «دولت باید ریخت و پاش هایش را کم کند و مدیریت هزینه انجام دهد، این طور نمی شود که هزینه های اضافی دولت از جیب مردم پرداخت شود، بنابراین در درجه اول دولت باید تکلیف خود را در این زمینه روشن کند، در وهله دوم نیز پرداخت مالیات ها و افزایش آن باید براساس اولویت بندی صورت گیرد، در حال حاضر ما پایه های مالیاتی نظیر مالیات بر ثروت و مجموع درآمد افراد را نداریم، درصورتی که از افراد ثروتمند و کسانی که درآمدهای بادآورده و نجومی دارند، باید مالیات ستانده شود.» او افزود: در حال حاضر سالانه هزاران میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی رخ می دهد و به نوعی می توان گفت، بیش از 60درصد اقتصاد ایران که بخش غیرمولد اقتصادی را تشکیل می دهند، ریالی مالیات نمی دهند، شرکت های فولادی، معدنی و پتروشیمی ها از جمله بنگاه هایی هستند که یارانه های زیادی دریافت می کنند، اما درقبال آن حقوق ملت را نمی پردازند. این استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا درباره افزایش مالیات ها و معافیت های عجیب و غریب نیز عقیده دارد که، تنها در 6 ماهه نخست سال گذشته، درآمد یک شرکت بزرگ فولادی بالغ بر 58 هزار میلیارد تومان بود یا شرکت معدنی با درآمد 30 هزار میلیارد تومانی روبه رو بود، اما آنها اصولا مالیاتی نمی دهند، با توجه به اینکه آب، برق و گاز مصرفی آنها به صورت یارانه ای محاسبه می شود و همچنین معافیت صادراتی نیز دارند، در مقابل، اما دولت از کارمندان و کارگرانی که درآمد مشخصی دارند، مالیات کم می کند.

ضوابط رجیستری موبایل تغییر کرد!

جواد صالحی آرتیمانی مدیرکل روابط عمومی شهر فرودگاهی امام از تغییر شرایط رجیستری موبایل مطابق با آخرین بخشنامه ستاد مبارزه با قاچاق کالا خبر داد و گفت: طبق اعلام معاون امور مسافری گمرک شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) براساس جدیدترین بخشنامه ستاد مبارزه با قاچاق کالا، مسافرانی که از گمرک خارج می شوند به هیچ عنوان امکان رجیستری (Register) موبایل (گوشی های مسافری) را ندارند. چنانچه مسافران قصد رجیستری موبایل را دارند باید قبل از خروج از گمرک به گمرک مراجعه کرده و اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهند. مدیرکل روابط عمومی شهر فرودگاهی امام(ره) تاکید کرد: در صورت خروج مسافران از محدوده گمرک، امکان رجیستری موبایل دیگر وجود ندارد.

مقام های استانی نسبت به مبارزه با صید ترال مقاومت می کنند

مصطفی بهشتیان، معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات گفت: صید ترال از سوی سازمان شیلات و قوه قضاییه ممنوع اعلام شده است اما برخی مقام های استانی نسبت به مبارزه با صید ترال مقاومت می کنند، چراکه بحث معیشت صیادان مطرح است. بهشتیان در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان شیلات در سال جاری مجوزی برای فعالیت صیادان خارجی در استان های ساحلی صادر کرده است؟ افزود: به نظر می رسد صیادان خارجی به صورت تصادفی به سواحل ما می آیند یعنی آنها هدفمند، مدیریت شده و با هماهنگی سازمان شیلات به سواحل ما نمی آیند؛ در عمل بارها دیده شده است که هم صیادان ما به سواحل کشورهای دیگر می روند و از سوی دیگر نیز صیادان خارجی به سواحل ما می آیند.

آمار ناامیدکننده از وصول مالیات خانه های خالی

سعید توتونچی، معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی در برنامه میز اقتصاد گفت: تاکنون اطلاعات حدود 493 هزار واحد خالی در یک بخش و 120هزار واحد در بخشی دیگر از طریق وزارت راه و شهرسازی دراختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است. توتونچی ادامه داد: طبق قانون به محض اینکه این اطلاعات دراختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته به دارندگان واحدهای مسکونی پیامکی ارسال شده و مالکان باید در سامانه مربوطه مالیات خودشان را پرداخت کنند و البته آن سامانه به شکلی طراحی شده که در صورت ثبت اعتراض، اطلاعات برگشت داده می شود تا دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد و مجددا اصلاح شود.

جزییات کالابرگ الکترونیکی اعلام نشده است

محمدرضا صباغیان نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس گفت: با افزایش نرخ دلار اگر این روند ادامه داشته باشد اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه از حیز انتفاع خارج می شود. او درخصوص اجرای طرح کالابرگ الکترونیک و توضیحات اعضای دولت به نمایندگان درخصوص این طرح، گفت: طرح کالابرگ الکترونیک براساس توضیحات اولیه و برنامه هایی که مسوولان دولتی اعلام کرده بودند اکنون در مرحله اجرای استان به استان قرار دارد و اجرای آن در استان یزد آغاز نشده است. دولت این طرح را به صورت آزمایشی و گام به گام پیش می برد و تلاش دارد که این کار با آرامش انجام شود. وی در رابطه با توضیحات مقامات دولت نسبت به جزییات اجرای این طرح، عنوان کرد: در همان زمان که اجرای مصوبه تغییر نرخ ارز ترجیحی آغاز شد به صورت کلی توضیحاتی به نمایندگان در رابطه با این طرح داده شد اما هنوز برنامه جزئی روند اجرای این مصوبه و اصلاح روش پرداخت یارانه را به مجلس اعلام نکرده اند.

روسیه بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین شد

صادرات نفت روسیه به چین در ماه مه نسبت به مدت مشابه سال میلادی گذشته، 55درصد افزایش پیدا کرد و عربستان سعودی را به عنوان بزرگ ترین صادرکننده، کنار زد. اداره کل گمرک چین اعلام کرد واردات نفت از روسیه شامل واردات از طریق خط لوله سیبری شرقی اقیانوس آرام و واردات دریابرد از بنادر اروپایی و خاوردور روسیه، مجموعا به حدود 8.42 میلیون تن رسید. این رقم معادل 1.98 میلیون بشکه در روز نفت بود و حدود یک چهارم در مقایسه با 1.59 میلیون بشکه در روز در آوریل، رشد داشت. شرکت های دولتی چین از جمله غول نفتی سینوپک و ژنهوآ اویل، تحت تاثیر تخفیف های چشمگیری که مسکو پس از تحریم خودخواسته مشتریان غربی در واکنش به جنگ در اوکراین، عرضه کرد، خرید نفت روسیه را افزایش داده اند. آمار گمرکی چین همچنین نشان داد این کشور 260 هزار تن نفت ایران را ماه گذشته وارد کرد. این سومین آمار واردات نفت ایران است که چین از دسامبر منتشر می کند. با وجود تحریم های امریکا علیه ایران، چین به خرید نفت ایران ادامه داده است که معادل 7درصد از کل واردات نفت به چین را تشکیل می دهد.