آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۷
هنر و ادبیات
۶

از گوشه و کنار موسیقی

کنسرت گروه سازهای ایرانی بنیاد رودکی 

گروه سازهای ایرانی بنیاد فرهنگی - هنری رودکی که طی روزهای گذشته جزییاتی از نحوه تشکیل آن در این مجموعه دولتی منتشر نشده بود، طی روزهای آینده کنسرتی را برگزار خواهد کرد. مهر گزارش داد که گروه سازهای ایرانی بنیاد فرهنگی - هنری رودکی روز هفدهم تیرماه سال جاری کنسرتی را در تالار رودکی تهران برگزار خواهد کرد. در این کنسرت که با بلیت هایی به قیمت 100 تا 170 هزار تومان پیش روی مخاطبان قرار می گیرد، گروه سازهای ایرانی بنیاد رودکی به سرپرستی حامد فکوری و خوانندگی اشکان کمانگری با اجرای آثاری از غلامحسن بیگجه خانی و پرویز مشکاتیان قطعاتی را برای علاقه مندان اجرا خواهند کرد. سابقه تشکیل مجموعه ها و ارکسترهای مرتبط با سازهای ملی ایران در بنیاد فرهنگی - هنری رودکی به تابستان سال 1394 و حضور علی رهبری به عنوان مدیر هنری ارکسترهای دولتی باز می گردد، اما این قالب که در تیرماه همان سال به عنوان ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری اسماعیل تهرانی و خوانندگی حسین علیشاپور و وحید تاج فقط به برگزاری یک تا دو کنسرت در تالار وحدت محدود شد، دیری نپایید که به محاق فراموشی سپرده شد و از آن زمان تاکنون به غیر از چند مورد انگشت شمار، ارکستری در قالب ارکسترهای مرتبط با سازهای ملی ایران که کلید واژه بنیاد رودکی را هم به همراه داشته باشد، فعالیت مستمری نداشته است.

گروه کره ای «BTS» منحل می شود؟

 BTS گروه موسیقی معروف کره ای در جشنی که به مناسبت نهمین سالگرد تاسیس شان برگزار شد، خبر ناامیدکننده ای برای طرفداران شان در سراسر جهان داشتند؛ آنها اعلام کردند برای تمرکز بر حرفه انفرادی خود نیاز به استراحت و توقف دارند. ایسنا به نقل از الجزیره نوشت: اعضای گروه در ویدیویی که برای طرفداران شان منتشر کرده اند، گفته اند که خسته هستند و مرحله سختی را پشت سر می گذارند. آنها همچنین گفته اند که گروه شان قوی تر از قبل باز خواهد گشت. شوگا، ستاره 29 ساله این گروه کی پاپ گفته است که ما در حال حاضر در یک توقف مقطعی هستیم. شرکت هایپ که مدیریت این گروه کره ای را بر عهده دارد، تلاش کرده که نگرانی طرفداران، از این خبر را کم کرده و از واکنش های خبری اقدام گروه بی تی اس بکاهد. این شرکت گفته است بی تی اس، متوقف نشده و آنها به صورت گروهی یا انفرادی به کارشان ادامه خواهند داد. به گفته این شرکت، اعضای گروه در این دوره بیشتر بر کارهای فردی خود تمرکز خواهند داشت. جزییات بیشتری توسط این شرکت منتشر نشده است. گاردین نوشته است که برخی از هواداران کی پاپ حدس می زنند که وظیفه خدمت سربازی در کره جنوبی، دلیل جدایی موقت اعضای گروه بی تی اس باشد. جین که بزرگ ترین عضو گروه است و 29 سن دارد، قرار است تا پایان سال جاری دو سال خدمت سربازی را آغاز کند. گروه کره ای بی تی اس که در سال 2009 تاسیس شد، متشکل از هفت عضو است که در زمان تاسیس گروه، همگی نوجوان بودند. این گروه توانسته موفقیت های زیادی را به ثبت برساند و در سطح جهانی شهرت زیادی به دست آورد. بی تی اس بیش از یک میلیارد دلار از طریق محتوایی که در فضای مجازی بارگذاری می کند و نیز فروش آلبوم هایش به دست آورده است. این گروه اخیرا به خاطر بازدید از کاخ سفید، برای رساندن پیام مبارزه با نژادپرستی به رییس جمهور امریکا، خبرساز شده بود.

پیوستن  نصیریان  به پروژه «سی صد»

 ایلنا نوشت علی نصیریان به جمع بازیگران مپینگ کنسرت نمایش «سی صد» پیوست. پیش از این رضا کیانیان نیز در این بخش حضور یافته بود تا در کنار بازیگران روی صحنه، روایتگر حمله مغولان به نیشابور و ماجرای کتاب سوزی به کارگردانی امیر جدیدی شود. در «سی صد» بازیگرانی چون جواد عزتی، طناز طباطبایی، مهران غفوریان، دل نیا آرام، منوچهر علی پور، عرفان ناصری و نیما سکوت حضور دارند.  «سی صد» کاری از سهراب پورناظری با کارگردانی امیر جدیدی و موسیقی تهمورس پورناظری است که با صدای رضا بهرام و تهیه کنندگی حسین توتونچیان تیرماه در کاخ سعدآباد اجرا می شود.