آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۲
جامعه
۱۶
گزارش روز

«جام جم» افزایش آمار سقط جنین جنسیت دختر را در جامعه بررسی می کند

ورود دختران ممنوع!

لیلا شوقی

ورود برای همه آزاد نیست، ورود به جهان هستی را می گوییم. برخی از خانواده ها اجازه نمی دهند که دختران به این دنیای پر از هیاهو راه پیدا کنند. به همین دلیل است که از همان ابتدا، بعد از بسته شدن نطفه و تعیین جنسیت، زمانی که متوجه می شوند جنین شان دختر است دست به قتل نفس می زنند و کمر به سقط جنین می بندند. هرچند که آمار رسمی از سقط جنین در کشور وجود ندارد اما پزشکان متخصص زنان و زایمان تاکید می کنند روزانه هزار سقط جنین در کشور به صورت زیرزمینی انجام می شود. درصد زیادی از این سقط ها هم متعلق به جنین هایی است که در آزمایش های سونوگرافی، جنسیت شان دختر تشخیص داده شده است. برای بعضی والدین که تمایل دارند حتما یک فرزند پسر داشته باشند، سقط فرزندی که جنسیتش مطابق میل نیست بعید به نظر نمی رسد.

یک چشمش خون است و یک چشمش اشک؛ خود را فاطمه معرفی می کند، مادر 28ساله ای که یک فرزند دختر دارد و متوجه شده که در بارداری دوم هم فرزندش دختر است. حالا مجبور است فرزندش را سقط کند، چراکه پدر بچه هایش از او پسر می خواهد. این داستان علمی تخیلی نیست و برای سال های دور، برای 100 سال قبل هم نیست، این روایت برخی از زنان امروز جامعه است. مادرانی که با درخواست خانواده مجبورند فقط مادر پسران باشند. آمار دقیقی از سقط جنین در کشور وجود ندارد. بیشتر سقط های جنین به صورت زیرزمینی یا غیرقانونی انجام می شود. پزشکان متخصص زنان و زایمان تاکید می کنند روزانه حداقل هزار سقط جنین در کشور انجام می شود. هزار نفری که درصد بالایی از آنها جنین های دخترند. محمداسماعیل اکبری، مشاور پیشین وزیر بهداشت ودرمان در دولت دوازدهم و کارشناس جمعیت به ما می گوید تحقیقات انجام شده در کشور نشان می دهد که جنسیت در سقط جنین تاثیر ندارد. خلیل علیمحمدزاده، کارشناس جمعیت و مدیرکل پیشین وزارت بهداشت و درمان هم در این زمینه به ما می گوید دلایل متنوعی برای سقط جنین وجود دارد. برخی به دلیل اقتصادی و بعضی دیگر به دلیل شرایط اجتماعی و فقر فرهنگی دست به سقط جنین غیرقانونی می زنند. بنابراین او معتقد است موضوع سقط جنین به دلیل جنسیت را نمی توان به همه خانواده ها تعمیم داد. 

دختران محکوم به مرگ

 بسیاری از متخصصان زنان و زایمان اما سقط جنین با جنسیت دختر را تایید می کنند. آنها می گویند چهره برخی والدین بعد از این که متوجه می شوند جنین شان دختر است، در هم می شود و حرف از سقط جنین می زنند. فریبا لباف، متخصص زنان و زایمان به ما می گوید اتفاقا بسیاری از والدینی که با آی وی اف باردار می شوند، تاکید می کنند فرزند پسر می خواهند. صفیه عشوری مقدم، متخصص زنان و زایمان هم به ما از پدری می گوید که بعد از 17هفتگی و بعد از این که متوجه شد جنسیت فرزندش دختر است، مادر فرزند را این قدر کتک زد تا این که  بچه سقط شد. 

برخی مادران هم تمایل دارند فرزند پسر داشته باشند. آنها با آزمایش های خون مخصوص و در هفته های پایین متوجه جنسیت فرزند می شوند و بعد دست به سقط می زنند. این متخصص زنان و زایمان می گوید ارزش های غلط ، باعث بروز این تفکر شده است. او از والدینی می گوید که به مرکز ناباروری او مراجعه می کنند و در گذشته خود  سقط جنین دختر را در پرونده دارند. عشوری مقدم ادامه می دهد در مراکز ناباروری 50درصد والدین تمایل دارند فرزند پسر داشته باشند. زمانی که قرار است فقط یک فرزند به دنیا بیاورند آنها هم ترجیح می دهند فرزندی با جنسیت خاص داشته باشند.

توسعه نیافتگی فرهنگی

علی صادقی تبار، رئیس پژوهشگاه ناباروری ابن سینا تاکید می کند که حتی در مرکز او هم که زوجین نابارور مراجعه می کنند برخی از والدین اصرار دارند که فرزندشان با روش های علمی پسر شود. او به ما می گوید هرچند که مساله حساسیت جنسیت فرزندان در دهه های اخیر کمتر شده است و بسیاری از خانواده ها برایشان فرقی ندارد که صاحب دختر شوند یا پسر ولی هنوز هم برخی از خانواده هایی که از مناطق کمتر  توسعه یافته کشور به مرکز او مراجعه می کنند دوست دارند فرزند پسر داشته باشند. صادقی تبار تاکید می کند نفع فرزند پسر، از قبیل تامین امنیت، نیروی کار رایگان یا تصور نگرانی کمتر از آینده فرزند باعث می شود که برخی خانواده ها تمایل داشته باشند تا فرزند پسر داشته باشند. رئیس پژوهشگاه ناباروری ابن سینا اما به سخن پیامبر(ص) اشاره و تاکید می کند که ایشان بعد از به دنیاآمدن حضرت فاطمه(س) تاکید کردند هر خانواده ای که فرزند دختر دارد، دری از درهای بهشت به روی او باز می شود. به همین دلیل است که تاکید دارد تفکرات جنسیتی برای فرزند داشتن در اسلام وجود ندارد بلکه ریشه در فرهنگ دارد. 

جمعیت به هم ریخته

 در قانون جوانی جمعیت هم تاکید شده است که سقط جنین در کشور غیرقانونی است. بااین حال روزانه بسیاری از خانواده ها بسته به دلایل متنوع، سقط جنین انجام می دهند. افزایش سقط جنین با جنسیت دختر اما نظم جنسیتی در کشور را بر هم می زند. جامعه ای که تعداد مردان آن بیشتر از بانوان آن است دچار مشکل در رشد جمعیت خواهد شد. نرخ موالید در کشور کاهشی و حدود 1.6درصد است. حال اگر تعداد جمعیت بانوان کشور هم در آینده کمتر باشد، باید منتظر کاهش نرخ موالید در کشور باشیم.