آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
صفحه اول
۱

رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر: هرکس مردم را از آینده نا امید کند برای دشمن کار می کند

بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر که 22 خرداد 1401 برگزار شده بود، صبح روز گذشته در محل برگزاری این همایش در شهرکرد منتشر شد.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در این دیدار با اشاره به تعبیر امام بزرگوار از عشایر به عنوان ذخایر کشور، برگزاری این کنگره را فرصتی مناسب برای توجه و آشنایی مردم با عشایر دانستند و گفتند: امروز تکیه بدخواهان ایران و اسلام به جنگ نرم است بنابراین همه آحاد ملت از جمله عشایر به امور و تولیدات فرهنگی نیاز دارند البته در کار فرهنگی همچون تولید فیلم و کتاب باید بازخورد و تاثیر تولیدات مورد توجه و اندازه گیری قرار بگیرد.

رهبر انقلاب با اشاره به ایستادگی عشایر در مقابل تلاش های پرشمار بیگانگان در طول دو سه قرن گذشته، بیان داشتند: هدف از این تلاش ها وادار کردن عشایر به خیانت به کشور و اقداماتی همچون تجزیه و جنگ داخلی بود که هرگز موفق نشدند، بنابراین عشایر ایران جزو وفادارترین قشرهای ملت هستند.

ایشان فداکاری عشایر در دوران انقلاب و دفاع مقدس را جلوه دیگری از وفاداری آنان دانستند و خاطرنشان کردند: عامل اصلی وحدت، پیشرفت و از خودگذشتگی مردم از جمله عشایر، عامل «دین» بود که امام بزرگوار با استفاده از آن عنصر حیاتی، انقلاب را به پیروزی رساند و پس از انقلاب نیز در مقابل انبوه پشتیبانی های قدرت های بیگانه و دولت های مرتجع از صدام به منظور از پا درآوردن انقلاب، موجب مصونیت و حفظ کشور شد.

بعضی ها به دنبال دست بردن در انگیزه های دینی شهدا و رزمندگان هستند

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای شهیدان را مظهر زیبا و با شکوه ایمان دینی خواندند و با تاکید بر نقش منحصربه فرد انگیزه دینی در مجاهدت رزمندگان و همچنین صبر و آرامش خانواده های شهدا، گفتند: البته بعضی ها که سر و کاری با دین ندارند به دنبال دست بردن در انگیزه های دینی شهدا و رزمندگان هستند اما نباید انگیزه های عزتمندانه شهدا را به چیزی کمتر از انگیزه دینی و کسب رضای خداوند فروکاست.

مهم ترین ابعاد جنگ نرم؛ خاموش یا تضعیف کردن انگیزه های دینی در کشور

ایشان از مهم ترین ابعاد جنگ نرم را خاموش یا تضعیف کردن انگیزه های دینی در کشور خواندند و افزودند: امروز هر کاری در کشور علیه دین، سنت ها، مقدسات و شعائر دینی انجام می شود، متکی به یک انگیزه سیاسی و مورد استفاده دشمن است اگرچه ممکن است عامل انجام آن کار از این واقعیت غافل و ناآگاه باشد. حضرت آیت الله العظمی خامنه ای فرمودند: نیروی انتظامی کشور مثلا یک تعدادی دزد را ظرف 48 ساعت بعد از دزدی دستگیر می کنند؛ خب باید تشویق بشوند، [اما] در رسانه ملی خود ما جوری حرف زده می شود که به جای تشویق، کانه سرزنش می شوند! عمدی که نیست- مسلم است که عمدی نیست - اما غفلت است؛ این غفلت ها به سود دشمن تمام می شود.

رهبر انقلاب، تضعیف ایمان دینی، تضعیف امید و خوش بینی به آینده کشور را از جمله مولفه های جنگ نرم علیه ملت دانستند و خاطرنشان کردند: القاء بی آینده گی، بن بست و اینکه مسئولان اداره کشور را بلد نیستند از جمله کارهای بدخواهان ایران است و امروز هر کس مردم را از آینده ناامید، یا ایمان های مردم را تضعیف، یا مردم را به تلاش ها و برنامه ریزی های مسئولان بی اعتقاد یا بدبین کند، چه بداند و چه نداند به سود دشمن کار می کند.

امید؛ درس مهم شهیدان

ایشان درس مهم شهیدان را درس امید خواندند و بیان داشتند: رزمندگان ما در شرایطی وارد میدان رزم شدند که بر اساس محاسبات عادی امیدی به پیروزی وجود نداشت اما در اثر آن مجاهدت های امیدوارانه، جنگ با عزت جمهوری اسلامی و منکوب شدن متجاوزان خاتمه یافت و این یعنی در سخت ترین شرایط نیز باید به کمک الهی و همت خود امیدوار بود.

رهبر انقلاب همچنین با تقدیر از فعالیت ها و خدمات بسیج در بخش های عشایری، شناسایی و رفع مشکلات عشایر به ویژه برنامه ریزی و اقدام برای حل مسائل فرهنگی را وظیفه همه مسئولان ذی ربط خواندند.