آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
اقتصادی
۴

رئیس اتاق بازرگانی تهران: حذف ارز 4200 تومانی مهم ترین کار دولت سیزدهم بود

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: مهم ترین اقدام دولت در دو ماه گذشته تصمیم جسورانه حذف ارز 4200 تومانی و تک نرخی کردن ارز در اقتصاد کشور بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، مسعود خوانساری در سی و چهارمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهارداشت: مهم ترین اقدام دولت در دو ماه گذشته تصمیم جسورانه دولت برای حذف ارز 4200 تومانی و تک نرخی کردن ارز در اقتصاد کشور بود. خواسته ای که بخش خصوصی و اتاق بازرگانی طی چهار سال مدام پیگیر آن بود و اگرچه دیرهنگام اجرا شد، اما گام خوبی برداشته شد.

وی افزود: بعد از خروج آمریکا از برجام، نوسانات شدیدی در قیمت ارز به وجود آمد و دولت سعی کرد که نرخ ثابتی را برای قیمت ارز در نظر بگیرد و لذا در آن سال نرخ ارز 4200 تومانی را در نظر گرفت اما با توجه به اینکه این قیمت واقعی نبود، بلافاصله تقاضا افزایش یافت و بیش از 80 میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفت.

خوانساری افزود: در مدت چهار سال لطمات زیادی از این تصمیم به اقتصاد کشور زده شد. اختصاص ارز 4200 تومانی باعث هدر رفتن میلیاردها دلار ارز به شکل خروج از کشور شد. همچنین قاچاق معکوس کالا به کشورهای همسایه یکی از زیان های تخصیص این نوع ارز به واردات بود، نفوذ کالاهای تولیدی با ارز 4200 تومانی  در بازار آزاد هم از دیگر مضرات ارز ترجیحی بود. 

وی با اشاره به اثرات تخریبی دیگر تعیین ارز 4200 تومانی گفت: یکی از این اثرات تخریبی گسترش دیوان سالاری و بوروکراسی در اقتصاد کشور بود، زیرا دولت قصد کنترل قیمت ارز را داشت بنابراین شبکه های خود را گسترش داد و قیمت دستوری بر کالاها ایجاد کرد و این موضوع باعث لطماتی بر صنعت شد. چنانچه در سال های گذشته رشد صنعتی ما کاهش یافت و نسبت به سرمایه گذاری به استهلاک منفی شد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران یکی دیگر از پیامدهای تخصیص ارز 4200 تومانی را اثرات منفی آن بر صادرات عنوان کرد و افزود: به دلیل محدودیت ها در یک سال شاید حدود 200 بخشنامه توسط بانک مرکزی و دستگاه های وزارت صمت ابلاغ شد که همه این ها صادرکنندگان را دچار مشکل کرد و صادرکنندگان خوشنام تقریبا دست از کار کشیدند و عملا باعث شد صادرات ما کاهش یابد در حالی که با توجه به افزایش قیمت ارز صادرات می توانست افزایش یابد. 

خوانساری اظهار داشت: تصمیم دولت سیزدهم بسیار بجا بود و انتظار می رفت دوستان دولت و کسانی که اعلام می کردند با دولت همراه هستند، از این طرح پشتیبانی کنند که به نظر می آمد آنچنان پشتیبانی نشد. 

وی افزود: اما بخش خصوصی و اتاق بازرگانی از این طرح استقبال کرد و پشتیبانی خواهیم کرد، زیرا دولت چاره ای به غیر از این کار نداشت تا با تک نرخی کردن ارز اقتصاد را به پیش ببرد. اما به هر حال هر طرح بزرگی نیاز به همراهی مردم دارد و متاسفانه کمتر به اثرات مثبت این طرح بر اقتصاد کشور پرداختند و مضرات چند نرخی کردن ارز کمتر برای مردم بیان شد. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: یک هشدار لازم به دولت این است که با توجه به قیمت واقعی ارز، فاصله قیمت ارز تثبیتی با قیمت ارز واقعی بیشتر نشود.