آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
اقتصادی
۴

سخنگوی صنعت برق: امسال خاموشی برنامه ریزی شده نداشته ایم

سخنگوی صنعت برق گفت: خوشبختانه تاکنون برنامه خاموشی برنامه ریزی شده در دستور کار قرار نگرفته است.

مصطفی رجبی مشهدی درباره وضعیت تولید و توزیع برق در کشور در گفت و گو با خبرگزاری مهر گزارش داد: برای بیشترین سناریو رشد مصرف برق برنامه ریزی کرده ایم. در واقع اگر در گذشته به طور متوسط سالانه چهار تا پنج درصد رشد داشتیم، برای امسال تا شش درصد افزایش مصرف را پیش بینی کرده ایم.

وی با اشاره به برنامه های افزایش تولید نیروگاه های موجود و احداث نیروگاه های جدید و نیز مدیریت مصرف ابراز امیدواری کرد با این اقدامات نباید مشکل جدی داشته باشیم البته این مسئله به عوامل دیگری از جمله دمای هوا هم بستگی دارد.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون برنامه ای مبنی بر خاموشی برنامه ریزی شده ای در دستور کار قرار نگرفته و اگر قطعی یا خاموشی وجود داشته ناشی از حوادث طبیعی یا آسیب تجهیزات در حین برق رسانی است.

رجبی مشهدی با بیان اینکه روز سه شنبه اسامی ادارات پرمصرف شهر تهران اعلام شد، افزود: هدف گذاری کرده ایم حداقل یک هزار مگاوات از محل ادارات پرمصرف صرفه جویی شود و امیداوریم بیش از این هم محقق شود. طبق گزارش همکاران در ادارات دولتی و غیر دولتی و نهادهای آموزشی، صرفه جویی روند خوبی صورت گرفته است.

قطع برق 8 اداره دولتی پرمصرف

چندی پیش شرکت توزیع برق تهران در اطلاعیه ای اعلام کرده بود دستگاه های اداری و سازمان ها و وزارتخانه های دولتی حتما باید الگوی مصرف را رعایت کنند، وگرنه با قطعی انشعاب همراه می شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این زمینه دیروز رئیس مرکز پایش شرکت برق اعلام کرد: دستگاه هایی که الگوی مصرف را رعایت نکنند قطع انشعاب آنها از طریق کنترل از راه دور یا از طریق اعزام اکیپ های سیار قطع می شود. ضمن اینکه در ساعت 12 ظهر روز سه شنبه هم، برق هشت دستگاه اجرایی و اداری که بیش از الگوی تعریف شده مصرف داشتند، قطع شد.

مسعود نصری ادامه داد: برق دستگاه هایی مانند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، شعبه مرکزی بانک کشاورزی (سرپرستی)، بانک تجارت، سازمان راهداری، نمایشگاه بین المللی، اتاق بازرگانی ایران، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و ساختمان مرکز مخابرات ایران قطع شد. البته سه اداره از ادارات یاد شده تاکنون چندین بار تذکر گرفته و انشعاب شان قطع شده است.

به گفته رئیس مرکز پایش شرکت برق، در ساعت 12 که عمده کارهای اداری انجام شده و ارباب رجوع کمتر می شود دستگاه هایی که نسبت به رعایت الگوی مصرف کوتاهی کنند و بیش از الگوی مصرف برق داشته باشند انشعاب آنها قطع می شود. همچنین 250 تیم عملیاتی نیز در این زمینه فعال شده اند که مصرف برق ادارات و سازمان ها پایش می شود و بازدید میدانی از ادارات انجام می شود.

وی گفت: همه دستگاه های اداری و سازمان ها موظف هستند که در صورت قطع برق از برق اضطراری استفاده کنند تا مردم معطل نشوند. بعد از قطع انشعاب برق دستگاه های اداری باید بالاترین مقام در آن سازمان یا اداره مراجعه کند و تعهد بدهد که الگوی مصرف برق را رعایت می کند و بعد از آن انشعاب آنها وصل می شود.

گفتنی است، روز دوشنبه مصرف برق به رقم 63 هزار مگاوات رسید که نسبت به سال گذشته در همین زمان، چهار و شش دهم درصد افزایش یافته است.