آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
اقتصادی
۴

وزیر راه و شهر سازی: سود وام ودیعه مسکن 5 درصد کاهش یافت

وزیر راه و شهر سازی اعلام کرد: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود کمک ودیعه 18 درصد است که 5 درصد آن شامل یارانه می شود.

رستم قاسمی گفت: با مصوبه ستاد سران قوا، قرارداد یک ساله مستاجران تمدید می شود که به موجب آن میزان افزایش نرخ اجاره بها در تهران و شهرهای بزرگ 25 درصد و در شهرهای دیگر 20 درصد خواهد بود.

وی درخصوص تفاوت مصوبه ستاد کرونا طی دو سال اخیر با مصوبه اخیر شورای هماهنگی سران قوا، افزود: این مصوبات تفاوت زیادی ندارد، ولی ضمانت اجرایی آن دستگاه قضائی است. البته بسته جدیدی هم وجود دارد که این هفته در دولت مطرح می شود که قطعا می تواند به مستاجران کمک کند.

وزیر راه و شهر سازی یادآور شد: 40 هزار میلیارد تومان منابع مالی برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن پیش بینی شده که متقاضیان برای دریافت آن باید در سامانه نام نویسی کنند.

قاسمی مبلغ کمک ودیعه در تهران را 100 میلیون، در سایر کلانشهرها 70 میلیون و در شهرهای دیگر 40 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود کمک ودیعه 18 درصد است که 5 درصد آن شامل یارانه می شود.

وی با اشاره به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درخصوص تمدید خودکار قراردادهای اجاره اظهار کرد: با این مصوبه مستاجران می توانند به سکونت خود در واحد اجاره ای ادامه دهند.

این مسئول ادامه داد: کد رهگیری و سامانه رهگیری به وزارت راه و شهر سازی منتقل شده و از این پس همه معاملات باید با کد رهگیری ثبت شود تا قابل پیگیری باشد.

اجاره بدون کد رهگیری تخلف است

قاسمی با تاکید بر این که ثبت نشدن اجاره نامه برای تمدید بین موجر و مستاجر تخلف است، تصریح کرد: اگر کد رهگیری در سامانه اسکان و املاک ثبت نشود خانه خالی محسوب می شود و بر اساس قانون مشمول مالیات خواهد شد.

وی با یادآوری این که 600 هزار واحد مسکونی خالی شناسایی و به سازمان مالیاتی معرفی شده است، افزود: به صاحبان این خانه ها پیامک ارسال شد، ولی از آنجا که ممکن است در سامانه اشتباهاتی صورت گرفته باشد مالکان می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. قاسمی از اعتراض 60 هزار مالک به خالی بودن واحدها خبر داد.

وام ازدواج از استعلام تصفیه حساب مالیاتی معاف شد

از سوی دیگر، رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای وام ازدواج را از استعلام مفاصا حساب مالیاتی مستثنی کرد.

داوود منظور در بخشنامه ای به ادارات کل امور مالیاتی اعلام کرد: با توجه به افزایش سقف وام ازدواج و عبور آن از 200 میلیون تومان، این وام از شمول مقررات تبصره 1 ماده 186 قانون مالیات های مستقیم مستثنی است.

بر اساس مقررات اجرایی این ماده قانونی که توسط بانک مرکزی تعیین و از سوی سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده، اشخاص حقوقی (شرکت هایی) که خواهان دریافت تسهیلات بیش از 500 و حقیقی که متقاضی دریافت تسهیلات بیش از 200 میلیون تومان باشند، موظف به ارائه استعلام تصفیه حساب بدهی های مالیاتی هستند. از آنجایی که در قانون بودجه امسال وام ازدواج 120 میلیون تومان و برای زوجین 240 میلیون تومان در نظر گرفته شده، برخی بانک ها اقدام به اجرای این مقررات کرده اند که با دستور رئیس سازمان امور مالیاتی، استعلام تصفیه حساب بدهی مالیاتی برای وام ازدواج منتفی شد.