آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
حوادث
۱۹

دستگیری 77 متهم در دومین طرح ضربتی پلیس البرز

دومین مرحله از طرح ضربتی دستگیری سارقان و خریداران اموال مسروقه در استان البرز در حالی اجرا شد که 21 باند سرقت و 77 سارق و خریدار اموال مسروقه دستگیر شدند.

 به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، صبح دیروز سردار قاسم رضایی، جانشین فراجا در بازدید از مرکز پلیس آگاهی استان البرز گفت: انجام مسئولیت ها و ماموریت های محوله و ایجاد امنیت و آرامش یکی از مهم ترین اولویت های نیروی انتظامی است. وی با اشاره به اینکه امنیت مردم خط قرمز پلیس به شمار می رود، افزود: این قول را به هموطنان خود می دهیم که از حقوق شهروندی آنها دفاع کرده و با هنجارشکنان و کسانی که امنیت مردم را به خطر می اندازند برخورد قاطع داشته باشیم. برخی سارقان سابقه دار 50 تا 60 بار سابقه سرقت دارند که نباید به این افراد نگاه جرمی داشت ، زندان رفتن به این شکل بازدارنده نیست ، باید از کمک و مساعدت نمایندگان مجلس برای تصویب قانون استفاده و در صورت نیاز طرح های دو فوریتی برای تشدید مقابله با سرقت تصویب شود. سردار رضایی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل عمده در سرقت های خرد است و باید قانونی برای مقابله با سرقت های خرد تصویب شود، ادامه داد: در بحث دستگاه قضایی برخی قوانین دست دستگاه قضایی را برای برخورد با برخی جرایم بسته است و باید در این باره دغدغه مردم رفع شود. از سوی دیگر پلیس نیز تمام ظرفیت خود را به کار بسته اما اینکه بخواهیم در هر مکانی یک نگهبان قرار بدهیم برای ما امکانپذیر نخواهد بود، این در حالی است که وقتی سارقان با دسته کلیدهای آنچنانی اقدام به سرقت می کنند نشان می دهد که قانون باید به گونه ای دیگر اعمال شود. سردار رضایی درباره وضعیت کشف جرائم در استان البرز نیز گفت: استان البرز خوشبختانه در میان 5 استان برتر کشور در زمینه کشف جرایم قرار دارد و 85 درصد جرایم در این استان کشف شده است.

سردار محمدیان رئیس پلیس استان البرز نیز گفت: در اجرای طرح ضربتی دستگیری سارقان و خریداران اموال مسروقه 21 باند در قالب 73 سارق و چهار مالخر در استان البرز طی 72 ساعت شناسایی و دستگیر شدند که ارزش اموال کشف شده بیش از 17 میلیارد تومان است.

سارق 16 ساله

در میان دستگیرشدگان پسری 16 ساله بود که همراه پدرش دست به سرقت می زد.

از کجا سرقت می کردید؟

همراه پدرم از حیاط خانه های مردم سرقت می کردیم، در واقع هر چه جلوی چشم مان بود را می دزدیدیم.

مدرسه می روی؟

خیر یک سالی هست که دیگر مدرسه را ترک کردم.

چرا با پدرت به سرقت می رفتی؟

پدرم بیکار بود، نمی توانست خرج زندگی را بدهد از من هم خواست همراهش بروم.

الان پشیمانی؟

خیلی زیاد، من به درس و مدرسه علاقه داشتم اما پدرم نگذاشت ادامه تحصیل بدهم الان آینده ام نابود شده و سابقه دار شدم.

 
سرقت های زن میانسال

زن میانسالی به اتهام سرقت دستگیر شده که به قول خودش می خواسته در آژانس بانوان کار کند اما حالا روانه زندان شده است.

سابقه داری؟

این سومین بار است که دستگیر شدم.

چرا دستگیر شدی؟

یک مرد که از قبل با هم دوست بودیم کلید خانه ای را به من داد و گفت برو آنجا هر چه هست سرقت کن من و دوستم سحر با هم رفتیم و اشیای گرانقیمت را سرقت کردیم.

قبلا هم به جرم سرقت دستگیر شده بودی؟

بله آخرین بار که آزاد شدم، توبه کردم و می خواستم آژانس بانوان راه اندازی کنم تا زنانی مثل خودم را سر کار بگذارم اما چون سابقه دار بودم، نتوانستم مجوز بگیرم و کسی هم به یک زن سابقه دار کار نمی داد؛ به همین خاطر مجبور به سرقت شدم.

چند سال حبس بودی؟

7 سال.

 
دستگیری قاتل همسر

مرد 35 ساله که به اتهام قتل همسرش بازداشت شده و در کنار سایر متهمان قرار داشت، در حالی که لباس هایش خونی بود، گفت: وقتی از سر کار به خانه برگشتم، بشدت خسته بودم و سر موضوعی با همسرم درگیر شدم.

او مدام بیرون می رفت و این کار او باعث شده بود حساس شوم، بحث ما در این باره بالا گرفت من ناگهان چاقوی آشپزخانه را برداشتم و چند ضربه به او زدم بعد از چند ثانیه بود که تازه فهمیدم چه کار کردم.

 من 14 سال است که ازدواج کرده ام و دارای چهار فرزند هستم. در این مدت بنایی یا هر کاری که دستم می آمد انجام می دادم اما همیشه همسرم سر ناسازگاری با من داشت.