آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
کدال
۱۱
افشا

افشای رویدادهای متنوع از سوی شرکت های بورسی

دنیای اقتصاد : برخی از شرکت های بورسی روز گذشته اطلاعات بااهمیت خود را در وب سایت کدال منتشر کردند. افشای اطلاعات بااهمیت یکی از موثرترین وقایع بازار سهام است که مطابق با درجه اهمیت آنها در دو گروه یا طبقه بندی «الف» و «ب» ارائه می شوند. این اطلاعات در بازار سهام از مهم ترین متغیرهای تاثیرگذار روی قیمت و ارزش سهم است که تقریبا هر روز از سوی شرکت ها در سامانه کدال منتشر می شود. یکی از نکات بسیار مهم هنگام بازگشایی پس از افشای اطلاعات بااهمیت نوع حراج و دامنه نوسان آن است.

کیمیاتک

شرکت دارویی آرایشی بهداشتی آریان کیمیاتک در اطلاعیه ای با موضوع «شفاف سازی در خصوص شایعه، خبر یا گزارش منتشرشده» اعلام کرد: به استناد ماده «2» مکرر «3» دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می رساند پیرو شایعه منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر افزایش نرخ محصولات به استحضار می رساند شایعه مذکور تکذیب می شود. در این اطلاعیه گفته شده، در صورت وقوع هرگونه رویداد بااهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده «13» دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا می شود.

حگهر

شرکت حمل ونقل ترکیبی موادمعدنی گهرترابر سیرجان روز گذشته در بخش اطلاعات بااهمیت وب سایت کدال توضیحاتی در خصوص اطلاعات و صورت های مالی منتشرشده خود ارائه داد. در این اطلاعیه شرکت یادشده به نامه سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر الزام ناشران به افشای دلایل تغییر سود عملیاتی بیش از 30 درصد نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل به شرح ذیل پاسخ داده است.

1) دلایل افزایش 202درصدی سود عملیاتی سال 1400 نسبت به سال 1399:

جوابیه: با توجه به افزایش درآمدهای عملیاتی که ناشی از عقد قراردادهای جدید و همچنین تعدیلات قراردادهای قبل است و از طرفی مدیریت و استفاده بهینه از ماشین آلات موجب کاهش هزینه ها نسبت به سال قبل شد که این امر سبب افزایش 202درصدی سود عملیاتی شده است.

2) علت شناسایی مبلغ 207میلیارد ریال زیان پرونده جوپار در اطلاعات حسابرسی شده سال 1400 نسبت به حسابرسی نشده:

جوابیه: با توجه به اینکه قبل از حسابرسی هزینه های ایجادشده به بهای تمام شده دارایی ها ثبت شده بود؛ اما با توجه به نظر حسابرس اسناد اصلاح شد و هزینه دوره شناسایی شده است.

3) کاهش 259میلیارد ریال وجوه نقد پرداختی برای تحصیل دارایی های ثابت نامشهود در اطلاعات حسابرسی شده سال 1400 نسبت به حسابرسی نشده:

جوابیه: مبلغ 207میلیارد ریال مربوط به خارج کردن هزینه های پرونده جوپار و مابقی مربوط به اصلاح و طبقه بندی در پیش پرداخت های سرمایه ای است.

افق

فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش هم در یک اطلاعیه گروه «ب» از اصلاحیه افزایش سرمایه این شرکت خبر داد. در شرح این رویداد آمده است: «نظر به زمان بر شدن فرآیند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی مصوب مورخ 06/ 11/ 1399 و متعاقبا شفاف سازی مورخ 21/ 07/ 1400 در خصوص آخرین وضعیت و دلایل زمان برشدن آن، مقرر شد با توجه به امکان بهره مندی از معافیت مالیاتی مقرر در بند «ف» تبصره «2» قانون بودجه سال 1401 کل کشور مصوب مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در این مقطع کن لم یکن تلقی شده و در خصوص استفاده از این امکان در زمان مقتضی بررسی های لازم صورت پذیرد. همچنین اطلاع رسانی در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته متعاقبا اعلام خواهد شد.»

سمایه

بانک سرمایه هم در یک اطلاعیه گروه «ب» موضوع برگزاری مزایده خود را اطلاع رسانی کرد. در زمینه فرآیند این مزایده توضیح داده شده است: «در راستای رعایت مواد «16» و «17» قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور این بانک در نظر دارد تعداد 3میلیارد سهم متعلق به خود (معادل 20درصد) را در شرکت تامین سرمایه سپهر از طریق مزایده عمومی واگذار کند. متقاضیان خرید سهام برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسناد مزایده می توانند از تاریخ درج آگهی تا روز دوشنبه مورخ 13/ 04/ 1401 به جز ایام تعطیل از ساعت 9 تا 13 به اداره تدارکات و خدمات بانک سرمایه واقع در تهران، خیابان سپهبد مراجعه کنند.»

فسبزوار

شرکت پارس فولاد سبزوار هم یک اطلاعیه گروه «الف» منتشر کرده و در آن از توقف تمام فعالیت های شرکت خبر داده است. در خصوص علت این توقف گفته شده است: «مطابق زمان بندی رعایت سهمیه های اعلامی در پیک سال 1401 از طرف شرکت برق منطقه ای خراسان رضوی، خط تولید شرکت پارس فولاد سبزوار نیازمند روزانه حداقل 10مگاوات - ساعت برق است که بیش از سهمیه اعلامی است، به همین سبب شرکت مجبور به توقف خط تولید در زمان بندی ابلاغی در فصل گرم سال می شود. همچنین به رغم پیگیری و مکاتبات به عمل آمده با شرکت برق منطقه ای خراسان رضوی، امکان مصرف برق موردنیاز میسر نیست. بنابراین پیش بینی می شود پیرو دستورالعمل ذکرشده در فصل گرم سال و همچنین قطعی گاز اتفاق افتاده در بهمن سال1400 که طی اطلاعیه های قبلی افشا شده بود، به کاهش تقریبی تولید 150هزار تن از محصولات نسبت به مقدار برآوردشده در بودجه سال 1401 شرکت پارس فولاد سبزوار منجر شود.»

کماسه

شرکت تامین ماسه ریخته گری هم اعلام کرده که نسبت به خرید یک ساختمان اداری واقع در تهران در چهار طبقه، به مبلغ 485میلیارد ریال اقدام کرده است. گفته شده است، پس از تکمیل مراحل تسویه کل ثمن معامله، تحویل ملک و تنظیم سند رسمی، در مهرماه 1401 ملک خریداری شده آماده بهره برداری خواهد بود.