آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۱۰۳۴۳
بین الملل
۵
یادداشت

وقاحت لابی سلاح در آمریکا

محمد مهرعلی

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به هر ریسمانی جهت حضور دوباره در کاخ سفید چنگ می زند. یکی از این ریسمان ها، لابی سلاح در آمریکاست.این لابی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 نقش بسیار مهمی در پیروزی ترامپ در ایالات مهم و سرنوشت ساز مانند میشیگان و ویسکانسین داشت  و در سال 2020 نیز در سه ایالت فلوریدا ، اوهایو و تگزاس(ایالاتی که ترامپ در آن ها دوباره پیروز شد) نقش مهمی در این روند ایفا کرد. 

پس از افزایش فعالیت اعضای کنگره در بررسی پرونده ترامپ به اتهام کودتا علیه آمریکا و امنیت ملی این کشور، وی تصمیم گرفته است ارتباطات بیشتری با لابی های تسلیحاتی برقرار کند. اخیرا اعضای دموکرات و جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا اعلام کردند که به توافقی فراجناحی اما حداقلی برای ایجاد محدودیت های جدید در زمینه دسترسی و حمل سلاح در این کشور دست یافته اند.بر اساس گزارش یورونیوز، این توافق به دنبال تیراندازی مرگبار اخیر دریکی از مدارس ایالت تگزاس به دست آمد. در جریان این تیراندازی 21 نفر ازجمله 19 کودک دریکی از دبستان های یووالدی در جنوب تگزاس قتل عام شدند. توافق به دست آمده بین سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه با تدابیر سختگیرانه ای که جو بایدن، رئیس جمهور  ایالات متحده برای کنترل مالکیت و حمل سلاح در این کشور در نظر داشت فاصله زیادی دارد. براساس توافق به دست آمده محدودیت های جدیدی برای افرادی که «خطرناک» ارزیابی می شوند در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه بر سر تقویت سطح امنیت مدارس به توافق دست یافته اند. آن ها همچنین در نظر دارند برای پیشگیری از تکرار تیراندازی های مرگبار به برنامه های ویژه سلامت روانی کمک مالی اختصاص دهند. جو بایدن در واکنش به دست آمده تاکید کرد که هرچند این توافق شامل همه تدابیر «لازم» برای «حفاظت» از جان بی گناهان نمی شود اما وی از آن استقبال می کند. رئیس جمهور  آمریکا افزود که تصویب این توافق «موثرترین» اقدام کنگره برای کنترل سلاح طی چند دهه اخیر خواهد بود.

رئیس جمهور سابق آمریکا قصد دارد پس از جلب حمایت مطلق و دوباره لابی های سلاح در این کشور، از این ظرفیت برای مهار سناتورها و نمایندگان کنگره استفاده کند. لابی سلاح یکی از منابع مالی قوی در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره محسوب می شود. اکثر لابی های تسلیحاتی به صورت سنتی طرفدار حزب جمهوری خواه هستند اما در برخی موارد، شاهد چرخش آرای آن ها به سود دموکرات ها بوده ایم.در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020، میان لابی های قدرتمند سلاح بر سر حمایت یا عدم حمایت از ترامپ اختلافاتی به وجود آمده بود. بااین حال درمجموع لابی های تسلیحاتی درمجموع ترامپ را موردحمایت قراردادند. سیگنال هایی که رئیس جمهور  آمریکا که در نشست سالانه لابی قدرتمند انجمن ملی سلاح (NRA) در شهر هیوستون ایالت تگزاس به شرکت کنندگان مخابره کرد، به وضوح نشان داد که وی حساب زیادی بر روی حمایت های جریان ها و لابی های تسلیحاتی از خود بازکرده است.  وی در سخنان کنایه آمیزی خطاب به منتقدان آزادی حمل سلاح، تلاش آن ها برای تغییر قوانین مرتبط با اسلحه در ایالات متحده را «مضحک و مسخره» دانست.سخنرانی ترامپ در این نشست چند روز پس ازآنکه یک مرد مسلح 18 ساله 19 کودک و دو معلم را در مدرسه ابتدایی تگزاس قتل عام کرد، صورت گرفت.  

انجمن ملی سلاح، برگزارکننده این نشست یک سازمانی غیرانتفاعی و بسیار قدرتمند در معادلات داخلی آمریکاست  که برای ترویج مالکیت سلاح های گرم و آموزش نحوه استفاده از آن فعالیت دارد. قدمت شکل گیری این سازمان به 150 سال پیش بازمی گردد. این سازمان حامی مالکیت اسلحه گرم در آمریکاست.