آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
دنیا
۴
گزارش

چینی ها نفت روسیه را جایگزین نفت عربستان کردند: سود اقتصادی اژدهای زرد از انزوای مسکو

دنیای اقتصاد : چین واردات نفت خام از روسیه را در ماه مه افزایش داد و به جبران ضررهای مسکو از کشورهای غربی که خرید انرژی روسیه را به دلیل حمله این کشور به اوکراین کاهش دادند، کمک کرد. الجزیره در گزارش 20ژوئن در این رابطه نوشت، داده های گمرک چین در روز دوشنبه 30خردادماه نشان داد که واردات نفت خام از روسیه در ماه می 55درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافت که رکوردی در این زمینه است. این مساله باعث شد روسیه جای عربستان را در زمینه صادرات نفت خام به چین بگیرد؛ زیرا پالایشگاه های روسیه در بحبوحه تحریم ها بر مسکو تخفیف های زیادی ارائه می دادند. براساس داده های اداره کل گمرک چین، این کشور به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، ماه گذشته حدود 42/ 8میلیون تن نفت از روسیه وارد کرد.

این کشور در مدت مشابه 82/ 7میلیون تن نفت از عربستان سعودی وارد کرده بود. چین از سال2016 بزرگ ترین بازار نفت خام روسیه بوده است و علنا جنگ روسیه در اوکراین را محکوم نکرده است. در عوض، چین از همسایه منزوی خود سودهای اقتصادی فراوانی به دست آورده است. واردات نفت روسیه شامل عرضه از طریق خط لوله سیبری شرقی اقیانوس آرام و محموله های دریایی از بنادر اروپا و خاور دور روسیه است. این داده ها - که نشان می دهد روسیه پس از فاصله ای 19 ماهه، رتبه اول تامین کنندگان نفت خام جهان را پس گرفت،  حاکی از این است که مسکو علی رغم تحریم های غرب می تواند خریداران نفت خود را پیدا کند، اگرچه مجبور شده باشد که برای انجام این کار، قیمت ها را کاهش دهد. بر اساس گزارش بلومبرگ، چین در ماه می 47/ 7میلیارد دلار محصولات انرژی روسی خریداری کرد که حدود یک میلیارد دلار بیشتر از ماه آوریل بود.

داده های جدید گمرک چین چهارماه پس از جنگ در اوکراین منتشر می شود؛ زیرا خریداران از ایالات متحده و اروپا از واردات انرژی روسیه اجتناب کرده یا متعهد شده اند در ماه های آینده آن را کاهش دهند. تحلیلگران می گویند تقاضای آسیایی به کاهش برخی از این ضررها برای روسیه، به ویژه از سوی خریدارانی از چین و هند، کمک می کند. «وی چئونگ هو» تحلیلگر می گوید: «در حال حاضر، فقط اقتصاد محض است که باعث شده پالایشگاه های هندی و چینی نفت خام بیشتری با منشا روسی وارد کنند... زیرا چنین نفتی ارزان است.» داده های شرکت تحقیقاتی «ریستاد انرژی» نشان می دهد هند از ماه مارس تا می 6 برابر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته نفت روسی خریداری کرده و واردات چین در آن دوره سه برابر شده است. بر اساس آخرین گزارش های جهانی نفت «آژانس بین المللی انرژی» هند در دو ماه گذشته از آلمان پیشی گرفته و دومین واردکننده بزرگ نفت روسیه شده است. به طور جداگانه، داده ها همچنین نشان می دهد که واردات گاز طبیعی مایع روسیه (LNG) از سوی چین در ماه گذشته نزدیک به 400هزار تن بوده که 56درصد بیشتر از می 2021 است. بر اساس داده های گمرک، در پنج ماه اول سال جاری واردات LNG روسیه - از پروژه ساخالین2 در خاور دور و «یامال ال.ان.جی» در قطب شمال روسیه - 22درصد در سال افزایش یافت و به 84/ 1میلیون تن رسید.