آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
ورزشی
۹

خبر

انتخابات کمیته ملی المپیک مجددا به تعویق می افتد؟

مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک فاصله زیادی برای از دست وجاهت قانونی خود ندارد و با این شرایط به نظر می رسد باید منتظر چهارمین تعویق در برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک باشیم.

برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک به نظر می رسد کم کم دارد به یک مسئله پیچیده تبدیل می شود و هر زمان که تاریخی برای برگزاری انتخابات تعیین می شود، یک اتفاق مانع از برگزاری آن در موعد مقرر شده است. اکنون که تاییدیه آیین نامه برگزاری انتخابات رسیده و کمیته ملی المپیک کم کم باید آماده آغاز پروسه ثبت نام از کاندیداها شود، به نظر می رسد باز هم داستان بدون رئیس بودن تعدادی از فدراسیون های المپیکی مانع از برگزاری انتخابات شود. طبق تبصره 2 ماده 4 اساسنامه کمیته ملی المپیک، تعداد فدراسیون هایی که رشته های آنها در بازی های المپیک قرار دارند و شش ورزشکار المپیکی باید حداکثر آرای مجمع را تشکیل دهند. در واقع باید رای اعضای المپیکی مجمع بر غیر المپیکی غالب باشد.در مجمع کمیته ملی المپیک 29 فدراسیون المپیکی به اضافه 6 نماینده ورزشکاران حضور دارند که در واقع این 35 نفر، عضو المپیکی مجمع کمیته ملی المپیک را تشکیل می دهند. در مقابل 28 عضو غیر المپیکی در مجمع حضور دارند. فدراسیون های فوتبال، دوچرخه سواری، ژیمناستیک و شمشیربازی در دوران سرپرستی به سر می برند و خبری از برگزاری انتخابات آنها نیست. اکنون به این فدراسیون ها، وزنه برداری هم اضافه شد و انتخابات این فدراسیون با رای دیوان عدالت اداری باطل اعلام شد و این فدراسیون هم وارد دوران سرپرستی شد. با شرایط موجود اگر انتخابات فدراسیون بدمینتون برگزار نشود و جودو هم نتواند در مجمع حضور داشته باشد در این صورت تعداد اعضای المپیکی مجمع 27 نفر می شود که این تعداد نسبت به اعضای غیر المپیکی کمتر است و در این صورت مجمع وجاهت قانونی نخواهد داشت.

سجادی:گرانی ورزش نباید باعث فاصله گرفتن مردم شود

وزیر ورزش و جوانان گفت: خواهشم از شرکت توسعه و زیرمجموعه های ورزشی آن، این است که این شرکت محل خدمت به ورزش کشور باشد.

سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان در مراسم افتتاح استخر قهرمانی مجموعه ورزشی شهید کشوری اظهار داشت: بخش خصوصی زحمت سرمایه گذاری در این حوزه را بر عهده گرفته است، ولی می خواهم به عنوان خادم ورزش و جوانان و میزبان و خانه دار ورزش کشور، این اتفاق را تبریک بگویم، امیدوارم که بهترین اتفاقات در ورزش رخ دهد و بتوانیم آینده بهتری را با بهره برداری درست از این اماکن برای ورزش کشور رقم بزنیم.

وی افزود: خواهشم از شرکت توسعه و زیرمجموعه های ورزشی آن، این است که این شرکت محل خدمت به ورزش کشور باشد. اولین انتظار ما از این شرکت سوددهی نیست. تعداد پرسنل این شرکت از 200 نفر در دوران معاونت من به 800 نفر رسیده است و باید از این افراد کار مولد خواسته شود. سود ما این است که ورزش را ارزان نگه داریم و خدمات باکیفیت ارائه کنیم و مردم خوشحال باشند. باید دست بهره برداران گرفته شود و آنها نگران اجاره بها نباشند. قرار نیست ورزش آن قدر گران شود که همه از آن فاصله بگیرند. وی افزود: اگر قرار باشد پروژه های نیمه تمام را با هزینه دولتی تکمیل کنیم، حداقل سه دهه طول می کشد. الان پروژه هایی داریم که سالهاست آغاز شده اند، اما نیمه تمام هستند و باید با کمک بخش خصوصی و خیرین تکمیل شوند. حتما باید در بهره برداری ها، جایگاهی برای پیشکسوتان در نظر گرفته شود. در واقع باید عزت و شان پیشکسوتان حفظ شود.

نایب قهرمانی ایران در مسابقات کشتی فرنگی نوجوانان آسیا

رقابت های کشتی فرنگی نوجوانان آسیا با نایب قهرمانی تیم ایران خاتمه یافت.

رقابت های کشتی فرنگی نوجوانان قهرمانی آسیا روزهای 29 و 30 خردادماه در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار شد و در پایان تیم ایران توسط محمد مرادی در وزن 71 کیلوگرم، محمد جهانگیری در وزن 110 کیلوگرم به مدال طلا، پیام احمدی در وزن 45 کیلوگرم، علی احمدی وفا در وزن 48 کیلوگرم، ابوالفضل میرشکار در وزن 60 کیلوگرم، سیدرضا آذرشب در وزن 80 کیلوگرم به مدال نقره، محمدرضا غلامی در وزن 51 کیلوگرم و حمیدرضا کشتکار در وزن 92 کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.

در رده بندی تیم نیز ایران با 174 امتیاز به عنوان نایب قهرمانی دست یافت و تیم های قرقیزستان با 182 امتیاز و قزاقستان با 170 امتیاز در جایگاه های اول و سوم ایستادند.

دو طلایی ایران در این مسابقات محمد مرادی و محمد جهانگیری بودند؛ در وزن 71 کیلوگرم که 7 کشتی گیر حضور دارند، مسابقات به صورت دوره ای در دو گروه 4 و 3 نفره برگزار می شود که محمد مرادی در مبارزه نخست با نتیجه 8 بر 3 مقابل امیرشاه وهاب اف از ازبکستان شکست خورد. وی در دیدار مقابل یوجین تاکاهشی از ژاپن با نتیجه 7 بر 4 به پیروزی دست یافت و به عنوان نفر دوم این گروه به مرحله نیمه نهایی رفت. مرادی در این مرحله با نتیجه 5 بر 4 از سد ژومارت آرالوف از قرقیزستان گذشت و به دیدار فینال راه یافت. وی در دیدار فینال با نتیجه 2 بر 2 از سد امیرشاه وهاب اف از ازبکستان گذشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن 110 کیلوگرم هم محمد جهانگیری در دور نخست با نتیجه 7 بر یک بهرام کوربانوف از قرقیزستان را مغلوب کرد و در مرحله نیمه نهایی نیز با نتیجه 8 بر صفر سی یئون کیم از کره را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. جهانگیری در این دیدار با نتیجه 8 بر صفر پاردیپ سینگ خوسا از هند را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.