آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

رشد 2 برابری تراکنش های گذرگاه خدمات دولت در مرکز ملی تبادل اطلاعات

ایرنا : بنابر اعلام مرکز ملی تبادل اطلاعات، تعداد تراکنش های گذرگاه خدمات دولت (GSB) در مرکز ملی تبادل اطلاعات در 2ماه نخست امسال به بیش از 444میلیون رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری نشان می دهد. در آخرین آماری که از سوی مرکز ملی تبادل اطلاعات منتشر شده، در اردیبهشت ماه سال جاری با وجود ثابت ماندن تعداد دستگاه سرویس دهنده نسبت به ماه فروردین، 57سرویس جدید اضافه شده است.

به این ترتیب تعداد سرویس ها و متدهای پیاده سازی شده به 1364 رسید. از سوی دیگر، پس از افت تعداد تراکنش های انجام شده در فروردین به دلیل تعطیلات نوروزی، گذرگاه خدمات دولت در اردیبهشت توانست حدود 270میلیون تراکنش را ثبت کند که افزایش 95میلیونی را نشان می دهد. براساس این گزارش، از میان 68 دستگاه سرویس دهنده سازمان ثبت احوال کشور، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت کشور در صدر دستگاه های سرویس دهنده قرار دارند. از سوی دیگر، تا پایان اردیبهشت، از میان 348دستگاه متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات به ترتیب سازمان تامین اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین استفاده را از این خدمات داشته اند. همچنین در بین پرکاربردترین خدمات، بیشترین تراکنش ها مربوط به استعلام هویتی ثبت احوال، سرویس هویتی تکمیلی سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی و سرویس شاهکار بوده است. در این بین، با وجود فروکش کردن همه گیری کرونا، 2 سرویس استعلام بیماری کرونای سکوی ایران، سرویس استعلام واکسن جز 10 خدمت پرکاربرد بوده اند.

اریکسون برای 2022 پیش بینی کرد : عبور مشترکان جهانی 5G از مرز یک میلیارد نفر

ایسنا : شرکت اریکسون پیش بینی کرد شمار مشترکان موبایل 5G در سطح جهانی در سال2022 از مرز یک میلیارد نفر عبور خواهد کرد. این سازنده تجهیزات مخابراتی سوئدی در گزارش نیم سالانه «موبیلیتی» (تحرک پذیری) اعلام کرد با استقبال بالاتر از این فناوری در چین و آمریکای شمالی، شمار مشترکان موبایل 5G در سطح جهانی در سال2022 از مرز یک میلیارد نفر عبور خواهد کرد. اقتصاد جهانی ضعیف تر و ابهامات ناشی از حمله نظامی روسیه به اوکراین، باعث شد برآورد اریکسون از شمار مشترکان 5G در سال2022، حدود 100میلیون نفر کاهش داده شود.

اریکسون که با شرکت چینی هوآوی و شرکت فنلاندی نوکیا رقابت می کند، یکی از تامین کنندگان بزرگ تجهیزات مخابراتی از جمله تجهیزات 5G است. درحالی که شمار مشترکان 5G در سه ماه نخست 70میلیون رشد کرد و به حدود 620میلیون مشترک رسید، شمار مشترکان 4G، با 70میلیون افزایش، به 9/ 4میلیارد مشترک رسید. شبکه های 5G یا نسل پنجم، سرعت بسیار بالاتری در مقایسه با نسل قبلی دارند و قابلیت های آینده گرا مانند رانندگی خودران را امکان پذیر می کنند. اشتراک های 5G در سال2027، به 4/ 4میلیارد خواهد رسید. پیش بینی می شود شمار کاربران 4G امسال به اوج رسیده است و سپس کاهش پیدا می کند؛ زیرا مشترکان به 5G مهاجرت می کنند. اریکسون قبلا پیش بینی کرده بود شمار مشترکان 4G در سال2021 به اوج خواهد رسید. رشد شمار مشترکان 5G به یک میلیارد نفر در سال میلادی جاری، دو سال زودتر از 4G اتفاق می افتد که 10 سال پس از راه اندازی شدن، به این نقطه عطف دست پیدا کرد. پیتر جونسون، مسوول این گزارش اظهار کرد: تلاش شرکت های مخابراتی برای پایین بردن قیمت 5G و گوشی ها، به رشد استفاده از 5G کمک کرده است. چین حدود 270میلیون کاربر و آمریکای شمالی 65میلیون کاربر 5G در سال2021 اضافه کرد. بر اساس گزارش رویترز، هند که در حال فروش امواج هوایی 5G است، تا پایان امسال شاهد افزایش مشترکان این نسل خواهد بود. انتظار می رود مشترکان 5G هند امسال به حدود 30میلیون نفر و در سال2023 به 50میلیون نفر برسند.

ماینرهای اتریوم در 18ماه گذشته، 15میلیارد دلار کارت گرافیک خریدند

آی تی ایران : ماینرهای ارز دیجیتال اتریوم در 18ماه گذشته، نزدیک به 15میلیارد دلار برای خرید کارت گرافیک هزینه کردند. طبق گزارش مرکز Bitpro Consulting، این رقم در حالی به دست آمد که هزینه های پرداختی برای خرید پردازنده ها، مادربوردها و دیگر تجهیزات جانبی برای استخراج رمزارز لحاظ نشد. این شرکت در زمینه خرید و بازسازی سخت افزار استخراج رمزارز فعالیت دارد.

 در اواخر سال2020، ارزش بسیاری از رمزارزها با رشد محسوسی همراه شد و میلیون ها نفر را در سراسر جهان به سمت خرید کارت گرافیک برای استخراج اتریوم سوق داد تا از این طریق بتوانند در کمترین زمان، درآمد و سود کلانی را به دست آورند. در همان زمان بود که شرکت های AMD و انویدیا، نسل جدید پردازنده های گرافیکی خود را به بازار عرضه کردند که از عملکرد بسیار مناسبی به نسبت مدل های قبل از خود برخوردار بودند و بسیاری از گیمرها نیز نتوانستند خود را از وسوسه خرید این پردازنده های گرافیکی رها کنند. موج بی سابقه تقاضا برای خرید این محصول باعث شد تا قیمت ها به شدت افزایش یابد. بر اساس گزارش  Jon Peddoe Research این مساله منجر به این شد که میانگین قیمت فروش کارت های گرافیکی از حدود 400دلار در سال2009 به تقریبا 800دلار در سال2021 برسد. افرادی که در اوایل این افزایش قیمت ها، ماینینگ را آغاز کردند، توانستند سود کلانی را به دست آورند. اما بهای اتریوم اکنون به نسبت بالاترین قیمت خود، حدود 80درصد کاهش داشته و بسیاری از کاربران را به دردسر انداخته است. بلومبرگ در گزارشی نوشت که یکی از این ماینرها مدعی شد تاکنون تنها 5000دلار ارز دیجیتال از 30هزار دلاری را که برای خرید تجهیزات سخت افزاری ماینینگ هزینه کرده، به دست آورده است.