آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
اخبار کشور
۱۱

وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس: اکنون 95 درصد مردم تحت پوشش بیمه هستند

وزیر بهداشت که برای پاسخ به سوالات نمایندگان به صحن مجلس آمده بود گفت: طبق آماری که داریم حدود 95 درصد از مردم کشور تحت پوشش بیمه هستند و 5 درصد بعدی خود مراجعه نکرده اند.

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی سه شنبه 31 یکم خرداد ماه 1401، گفت: فرارسیدن سالروز شهادت مجاهد دانشمند شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید را گرامی می داریم.

رئیس مجلس اظهار داشت: جمع شدن ویژگی های درخشانی همچون شجاعت و پیشتازی در جهاد، انصاف و اعتدال و پرهیز از اقدامات شتاب زده و محاسبه نشده صفای باطن و لطافت طبع، عشق و علاقه بی نظیر به امام راحل و آرمان های انقلاب اسلامی در کنار فهم و تحلیل دقیق از مسائل سیاسی سراسر جهان اسلام و استعداد علمی کم نظیر از شهید چمران شخصیتی نمونه و الگویی بی بدیل برای تمامی جوانان ساخته بود.

وی افزود: شهید چمران انقلابی و بسیجی بودن خود را در گره گشایی از مشکلات مردم و مستضعفان عالم نشان می داد و با بی عملی و بی حاصلی بیگانه بود.

قالیباف خاطرنشان کرد: دستگاه های تربیتی جمهوری اسلامی چه در مدارس و چه در دانشگاه ها با همت جوانان و عموم دلباختگان به آرمان انقلاب اسلامی باید به نحوی تحول یابد که تربیت جوانان نخبه و شجاع با الگوپذیری از امثال شهید چمران و سایر شهدای انقلاب اسلامی در آن استثنا و کمیاب نباشد.

بیمه همگانی

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست علنی دیروز در پاسخ به سوال نماینده مردم چابهار درخصوص توزیع عادلانه فرصت ها و منابع حوزه سلامت در مناطق محروم اظهار داشت: در همین مدتی که در وزارت بهداشت حضور پیدا کردم 50 سفر استانی انجام دادم و از مناطق محروم نیز بازدیدهایی داشتم.

وزیر بهداشت و درمان در پاسخ به سوال این نماینده در رابطه با اجرای بندهای 9 قانون اساسی و 13 سیاست های کلی حوزه سلامت گفت: به همه معاونان، مدیران و همکاران خود دستور دادم که نگاه ویژه به مناطق محروم و کم برخوردار برای رفع تبعیض ها داشته باشند و به صورت جهادی عمل کنند. یکی از کارهایی که بدین منظور انجام گرفته است، افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی است که در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته و امسال 20 درصد این ظرفیت افزایش یافته است. این 20 درصد عمدتا به مناطق محروم اختصاص پیدا می کند و می تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

وی در توضیح اقداماتی که برای رفع نابرابری های حوزه سلامت انجام گرفته، گفت: طرح عدالت و تعالی نظام سلامت در این زمینه تهیه و به رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز ارائه شده است. ما براساس این طرح برنامه های خود را در طول وزارت مشخص کردیم و هدف اصلی ما در این طرح ارتقای کمی و کیفی عادلانه شاخص های نظام سلامت و آموزش نظام پزشکی است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اولویت اصلی و اول ما تقویت باز سازی و گسترش نظام شبکه بهداشت و درمان کشور است گفت: بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری گسترش شبکه بهداشت و درمان و خانه بهداشت در اولویت قرار گرفت و نزدیک به 400 خانه بهداشت را ایجاد کردیم و قرار است این را به عنوان اولویت اصلی دنبال کنیم تا دسترسی آحاد جامعه به خدمات سلامت تسهیل یابد؛ همچنین در مورد توزیع عادلانه نیروی انسانی و تقویت و پوشش حداکثری بیمه سلامت گام های بلندی برداشته شده است.

عین اللهی بیان داشت: ما برای اولین بار بیمه همگانی که آرزوی ملت بود را توانستیم اجرا کنیم و امروزه تقریبا بالای 95 درصد مردم بیمه هستند؛ در این طرح عدالت و تعالی نظام سلامت، برنامه هایی برای بهبود سرانه پزشکان به ویژه اجرای قوانین موثر مرتبط با سهمیه مناطق محروم و ضرورت بهبود شاخص بهره مندی از خدمات سلامت در اقصی نقاط کشور داریم و بر آن تاکید کردیم. همچنین اجرای کارآمد قوانین موجود، قانون عدالت آموزشی، ارائه خدمات مبتنی بر سطح بندی از طریق پزشک خانواده و ایجاد عوامل انگیزشی پایدار برای فارغ التحصیلان پزشکی در دستور داریم.

وزیر بهداشت گفت: در رابطه با یک درصد ارزش افزوده از نمایندگان مجلس تشکر ویژه داشته  و امیدواریم که تخصیص یابد؛ ما برای انجام اقدامات مذکور به منابع مالی پایدار احتیاج داریم تا بتوانیم بخشی از محرومیت مناطق محروم و کم برخوردار را مرتفع کنیم. ماندگاری پزشکان در مناطق محروم نیز به موجب منابع مالی پایدار تحقق پیدا خواهد کرد.

عین اللهی ادامه داد: اولویت نخست ما در شروع دولت، مسئله کرونا بود؛ ما در ماه های نخست 50 هزار نفر مراجعه، 18 هزار نفر بستری و 700 نفر مرگ و میر را شاهد بودیم، اما با تلاش های صورت گرفته در وزارت بهداشت و حمایت مردم و مجلس، امروز تلفات ناشی از کرونا به صفر رسیده است در حالی که هنوز در کشور آمریکا شاهد مرگ و میر بیش از 400 نفر به صورت روزانه هستیم، این موضوع سبب شد که بسیاری از کشورها از کادر درمان جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور موفق در این زمینه یاد کنند.

وی اولویت دیگر وزارت بهداشت را بیمه همگانی دانست و افزود: اولویت سوم موضوع تعرفه های پرستاری بود که پس از 15 سال که مجلس قانون آن را تصویب کرده بود و اجرایی نشده بود را در دستور قرار دادیم و بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در حضور پرستاران این مسئله در اولویت قرار گرفت و امروز این نوید را می توانیم به نمایندگان بدهیم که این قانون اجرایی شده و برنامه آن در شورای عالی بیمه و هیئت دولت هم مصوب شده است.

حمایت از بیماران صعب العلاج

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی صبح امروز سه شنبه (31 خردادماه) در صحن علنی مجلس با موضوع پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران صعب العلاج و خاص اظهار داشت: یکی از نکات مهمی که می توانیم عدالت اجتماعی را ایجاد کنیم و به مردم خدمت کنیم بیمه است. در رابطه با بیمه در سال های متمادی مشکلات بسیار زیادی داریم و باید سعی کنیم مشکلات را تا حد امکان حل کنیم. 

وی افزود: بیمه ها باید بتوانند به قدری توانمند شوند که خدمات سلامت را ارائه کنند. امروز مسئله دارو مطرح است و در مسئله دارو باید بیمه ها به قدری توانمند باشند که قیمت انواع دارو ها را تامین کنند.

وزیر بهداشت گفت: عمده خدمات بیمه ها به منابع تخصیص یافته و قدرت بیمه ها باز می گردد. با توجه به مشکلات بسیاری که در دو سال اخیر داشتیم و حجم زیاد بیماران کرونایی تحت پوشش، منابع ما صرف درمان این بیماران شد. طبق برآوردها، هزینه هر مریض کرونایی بین 30 تا 40 میلیون بوده است. از طرفی هم درآمد اختصاصی بیمارستان ها به شدت کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: البته زحمات مدافعان سلامت برای درمان بیماران کرونایی با کار سه شیفت و مطالبات آنها نیز یکی از معضلات و مشکلات وزارت بهداشت است.

عین اللهی با اشاره به مطالبات بیمه ها اظهار داشت: امروز بیمه ها مطالبات بسیاری دارند که حدود 12 هزار میلیارد تومان برآورد می شود. اخیرا هم رهبر انقلاب در صندوق توسعه ملی موافقت کردند تا وزارت بهداشت و دولت اجازه داشته باشند تا منابع مورد نیاز را در این خصوص به کار بگیرند. 

400 هزار نفر در حاشیه شهرها تحت پوشش بیمه قرار گرفتند

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم تامین مطالبات بیمه ها تصریح کرد: مسئله مهم بیمه وصول مطالبات و تخصیص اعتبارات است تا بیمه ها بتوانند به مردم خدمات ارائه کنند. ما اعتقاد به همگانی شدن بیمه ها داریم و در این راستا از دی ماه سال گذشته در حدود 400 هزار نفر از جمعیت آسیب پذیر در حاشیه شهر ها و مناطق کم برخوردار را به صورت آزمایشی و رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دادیم.

وی افزود: امسال با توجه به موفقیت در طرح آزمایشی که سال گذشته داشتیم، اسامی سه دهک پایین را از وزارت رفاه دریافت کردیم و از تعداد 5 میلیون و 397 هزار و 510 نفر، تعداد 5 میلیون و 264 هزار و 404 نفر را به صورت فعال تحت پوشش بیمه قرار دادیم و امکان دریافت خدمات را برای این عزیزان فراهم کردیم. البته اگر 400 هزار نفر سال گذشته را نیز در نظر گرفته و به این مبلغ اضافه کنیم باید بگوییم که این تعداد به 5 میلیون و 664 هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

وزیر بهداشت گفت: طبق آماری که داریم حدود 95 درصد از مردم کشور تحت پوشش بیمه هستند و 5 درصد بعدی خود مراجعه نکردند. در این راستا وزارت بهداشت آمادگی دارد تا با مراجعه این افراد آنها را تحت پوشش بیمه قرار دهیم. البته این 5 درصد جز سه دهک پایین نیستند بلکه افرادی هستند که از نظر مالی نیز متمکن هستند، اما خود مراجعه نکرده اند تا تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. این راستا آماده هستیم تا این افراد را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

وی ادامه داد: تحت پوشش قراردادن مردم از افتخارات دولت و مجلس است، اما گام بعدی افزایش و ارتقای کیفیت خدمات بیمه ای است. این مورد نیز عمدتا به منابع و اعتبارات ما باز می گردد که بتوانیم با خدمات و دارو های تحت پوشش را افزایش بدهیم. وزارت بهداشت به دنبال این است که تفاوتی که در ارز وجود دارد به بیمه ها پرداخت کنیم تا از این طریق بتوانیم وضعیت دارو ها را به نحو احسن پوشش دهیم.

عین اللهی با اشاره به کیفیت و عمق خدمات بیمه ای و کاهش پرداختی از جیب مردم اظهار داشت: اکنون میزان سهم پرداختی سازمان بیمه سلامت در سه دهک پایین جامعه در بستری 95 درصد است و در سربالایی 80 درصد است. البته امیدواریم تا بتوانیم این سهم را افزایش بدهیم. این میزان در افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به ترتیب به 100 درصد و 85 درصد ارتقا یافته است.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه درباره هزینه های درمانی برای بیماران اوتیسم و معلولان بهزیستی، پیشنهاد پرداخت 70 درصد تعرفه خصوصی و توانبخشی را به شورای عالی بیمه ارائه کرده ای، بیان داشت: اگر این موضوع در این شورا به تصویب برسد از یکی از شهرستان های محروم به صورت آزمایشی آغاز خواهد شد. همچنین پیشنهاد تعرفه خدمات خصوصی ناباروری 70 درصد را به هیئت دولت داده ایم که بعد از تصویب در هیئت وزیران به اجرا در می آید.

وی افزود: از مجلس برای اختصاص بودجه به بیماران صعب العلاج که با اجرای بسته مربوطه، پرداخت از جیب مردم کاهش محسوسی خواهد داشت، متشکرم. برای اینکه شورای عالی بیمه بتواند پوشش کامل خدمات را داشته باشد باید منابع آن مشخص شود که هنوز امسال اجرا نشده و هر وقت انجام شود، بسته های ما که آماده است به سرعت در شورای عالی بیمه بارگذاری خواهد شد.