آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
اخبار کشور
۱۱

خبر

با حکم رئیس جمهور «وحید یامین پور» دبیر شورای عالی جوانان شد

رئیس جمهور به پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان، وحید یامین پور را به عنوان «دبیر شورای عالی جوانان» منصوب کرد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی با نظر به مراتب تعهد و سوابق شایستگی و به پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان، دکتر وحید یامین پور را به عنوان «دبیر شورای عالی جوانان» منصوب کرد.

بر این اساس و با توجه به ضرورت توجه جدی تر به مسائل جوانان و فراهم نمودن زمینه اثرگذاری بیشتر، جایگاه دبیرخانه شورای عالی جوانان ارتقا یافته و به زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری انتقال می یابد تا با اختیارات و ظرفیت بیشتر پیگیر مسائل مربوط به حوزه جوانان باشد.

بر اساس این حکم احیای دبیرخانه شورای عالی جوانان و فعال کردن ظرفیت دستگاه های اجرایی عضو این شورا، ایفای نقش نمایندگی شورا در مراکز و مجامع مربوط به جوانان و ارتقای نقش و جایگاه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان بخشی از انتظارات رئیس جمهور از دبیر شورای عالی جوانان است.

در جمع نمایندگان اصناف قالیباف: مالیات فعالیت های تولیدی را به حداقل می رسانیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه مالیات کسانی که کار تولید انجام می دهند، آن قدر پایشان می ایستیم و مالیاتشان را به حداقل می رسانیم که سودشان اقتصادی شود.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه (31 خرداد ماه) در مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف و در جمع نمایندگان اصناف و فعالان صنفی و بازاریان سراسر کشور، با بیان اینکه کل مالیاتی که از چند میلیون کسبه خرد و امثالهم دریافت می شود کمتر از 10 هزار میلیارد تومان است گفت: این درحالی است که به عنوان نمونه میزان فرار مالیاتی هزار نفر بیش از 30 هزار میلیارد تومان است و کسی نباید از ما انتظار داشته باشد که به این افراد کاری نداشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: من اینجا به شما قول شرف می دهم در حوزه مالیات کسانی که کار تولید انجام می دهند، آن قدر پایشان می ایستیم و مالیاتشان را به حداقل می رسانیم که سودشان اقتصادی شود و نسبت به کسانی که سرمایه دارند اما کاری نمی کنند و سپرده گذاری می کنند، سود بیشتری کسب کنند اما به ما نگویید آقای قالیباف سیستم را هوشمند نکنید، اتفاقا سیستم باید هوشمند شود تا مشخص شود چه کسی فرار مالیاتی دارد.

قالیباف تصریح کرد: ما از تولیدکننده و کسی که ایستاده و زحمت می کشد، حمایت می کنیم و هر جا که لازم باشد حتی قوانین مالیات را اصلاح کنیم، اما بپذیرید که ما باید جلوی سوداگران و دلالان را بگیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با وجود اینکه همه می دانیم فعالیت اقتصادی در دوران شیوع کرونا کاهش پیدا کرده اما به دلیل این که دریافت مالیات به سمت سیستمی شدن و سامانه محور بودن رفت و اخذ مالیات بر روی افرادی متمرکز شد که به دنبال سوداگری و فرار مالیاتی بودند، میزان دریافت مالیات ها افزایش پیدا کرد.

وی افزود: من آدم نشسته روی صندلی نیستم و از شرایط اصناف و تولیدکنندگان خبر دارم و به مسئولان سازمان مالیاتی عرض کردم تاکید ما این است که باید بر روی افرادی متمرکز شویم که فرار مالیاتی دارند، یعنی درآمد هنگفت دارند و هیچ مالیاتی پرداخت نمی کنند و متقابلا تاکید می کنم که هر کسی که زحمت می کشد و در عرصه تولید فعال است باید تولیدش اقتصادی باشد؛ لذا زحمتکشان عرصه تولید و اصناف نگران نباشند و یک بار دیگر می گوییم که همه تلاش خود را می کنیم که سیستم هوشمندسازی برای جلوگیری از ناعدالتی فعال شود.

دستگیری عوامل موساد در سیستان و بلوچستان؛ ترور دانشمندان هسته ای در دستور کار آنها بود

دادستان زاهدان از دستگیری عوامل موساد در سیستان و بلوچستان خبرداد و گفت: همکاران ما در اداره اطلاعات حدود 8 ماه رصد اطلاعاتی داشتند و خیلی دقیق کیس ها را رصد می کردند به گونه ای که متوجه شدند ترور دانشمندان هسته ای نیز در دستور کار تعدادی از این افراد بوده است.

مهدی شمس آبادی، دادستان زاهدان در نشست خبری با اصحاب رسانه در زاهدان جزئیات چگونگی دستگیری عوامل موساد در سیستان و بلوچستان را تشریح کرد.

وی اظهار داشت: همکاران ما در اداره اطلاعات حدود 8 ماه رصد اطلاعاتی داشتند و خیلی دقیق کیس ها را رصد می کردند به گونه ای که متوجه شدند ترور دانشمندان هسته ای نیز در دستور کار تعدادی از این افراد بوده است.

به گزارش فارس، دادستان زاهدان افزود: با اشراف اطلاعاتی قوی که وجود داشت، اعضا در هر کدام از استان های مختلف کشور شناسایی و دستگیر شدند، قابل ذکر است مستندات زیادی بر علیه این افراد وجود دارد به گونه ای که قرار بازداشت متهمان که صادر شد هیچ گونه اعتراضی نکردند.

شمس آبادی گفت: هم اکنون نیز پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و به زودی کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال می شود.

دادستان زاهدان در زمینه سایر پرونده های در دستور کار بیان کرد: هیچ حکمی تا زمانی که قطعی نشود اطلاع رسانی نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: در پرونده منطقه آزاد چابهار کیفرخواست صادر شده است و متهمانی که کیفرخواست خوردند، حتما از کار معلق می شوند.

شمس آبادی گفت: درخصوص پرونده شهرداری زاهدان نیز مراحل آخر تحقیقات مقدماتی در حال اتمام است و تا پایان تیرماه آن هم کیفرخواست می خورد.

دادستان زاهدان با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما پیشگیری از اطاله دادرسی است، اظهار داشت: تلاش می کنیم پرونده های در دستور کار سریع تر رسیدگی شوند.

وی افزود: 10 سر شاخه در استان که عامل برهم زدن امنیت جامعه بوده اند، توسط ارگان های امنیتی شناسایی شده اند.

شمس آبادی درخصوص جمع آوری سلاح در استان بیان داشت: برای تضمین امنیت مردم در ابتدا باید سلاح های غیرمجاز جمع آوری گردد و خانواده ها نیز داوطلبانه اقدام به این کار نمایند زیرا اولین آسیب به خود خانواده ها وارد می شود.

دادستان زاهدان گفت: در برخورد با سارقین مسلح، دستگاه قضایی هیچ رافتی نخواهد داشت و رویکرد ما در دستگاه قضایی برخورد با این افراد است که مخل امنیت مردم هستند.

وی از اختصاص شعبه 5 بازپرسی به پرونده های مواد مخدر در استان خبر داد و افزود: 42 درصد پرونده های مواد مخدر در استان منتهی به صدور رای شده است.

شمس آبادی بیان داشت: سیاست دستگاه قضائی بر این است که مانع از قاچاق سوخت شویم و با اجرایی شدن طرح رزاق تا حدود زیادی جلوی قاچاق سوخت گرفته می شود.

احداث خط ریل قطار سریع السیر اصفهان-تهران روی ریل سرعت

اصفهان- خبرنگار کیهان: زیرساخت ، قطار سریع السیر اصفهان قم تهران 85 درصد پیشرفت داشته است.

مجری طرح های زیربنایی وزارت راه و شهر سازی اصفهان گفت: بعد از 17 سال طرح قطار سریع السیر اصفهان قم تهران با فرازونشیب زیادی مواجه بوده است.

علیرضا صلواتی با اشاره به اینکه تا دوسال پیش این طرح در حالت تعطیل بود، اما با پیگیری ها ، در مسیر 410 کیلومتری تهران- قم قم - اصفهان 6 کارگاه فعال هستند افزود: حدود 1700 نفر در این کارگاه ها مشغول به کار هستند و از راه 250 کیلومتری قم اصفهان حدود 150 کیلومتر زیر سازی انجام شده است.

وی گفت: از حدود 350 مشکلی که در این طرح بود در حال حاضر کمتر از 60 مشکل باقی مانده و 85 درصد کل مسیر آماده شده است.

مجری طرح های زیربنایی وزارت راه و شهر سازی اصفهان افزود: با پیگیری و پشتیبانی رئیس جمهور روند احداث قطار سریع السیر اصفهان قم تهران سرعت می گیرد. با بهره برداری از قطار سریع السیر اصفهان- قم- تهران ، نخستین و بزرگ ترین قطار سریع السیر کشور به طول 410 کیلومتر (200 کیلومتر محدوده اصفهان) و با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت ، زمان سفر تهران به اصفهان با پیش بینی جابه جایی 16 میلیون مسافر در سال بین 90 تا 100 دقیقه می رسد.

سردار تنگسیری: نباید به جو سازی رسانه های معاند توجه کرد

شهرکرد- خبرنگار کیهان: فرمانده نیروی دریایی سپاه در آیین تجلیل از شهدای مدافع حرم جامعه عشایری کشور گفت: امید دنیا امروز به ایران است، اما رسانه ها و بوق های مسموم معاند نمی گذارند این صدا فراگیر و طنین انداز شود.

سردار علیرضا تنگسیری پشتیبانی از ولایت فقیه را نقطه مشترک وصیت نامه شهدا دانست و افزود: تا زمانی که در مسیر ولایت باشیم هیچ کشوری جرات نمی کند به ایران اسلامی نزدیک شود.

وی بااشاره به اینکه عشایر عرب، بختیاری، ترک و لر در مقابل سربازان دشمن با دست خالی؛ اما شجاعانه ایستادند ادامه داد: امید دنیا امروز به ایران است، اما رسانه ها و بوق های مسموم معاند نمی گذارند این صدا فراگیر و طنین انداز شود.

تنگسیری با بیان اینکه شهدای ما حماسه هایی آفریدند، افزود: حضرت آقا در 25 تیر 97 بعد از گرفتن کشتی نفتی ایران توسط انگلیس در جبل الطارق فرمودند: انگلیس خبیث دزدی دریایی می کند جمهوری اسلامی ان شاءالله این خباثت را بی جواب نمی گذارد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به اینکه شهدای ایران حماسه ای را آفریدند که ما همچنان از عزت آن بهره می بریم، عنوان کرد: ملت ایران شجاع است که بیش از 300 هزار شهید را تقدیم ایران و انقلاب کرده است.

وی با بیان اینکه عزت شهدا ترس و رعب در دل دشمنان انداخته است، خاطر نشان کرد: کشورهای جهان از جمله یونانی ها باید بدانند اجازه بی احترامی به ایران و ایرانی را ندارند و به جای یک کشتی ایرانی که آنها از ما گرفتند، ما دو کشتی از آنها توقیف کردیم.

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکرده گروهک تروریستی «تندر» برگزار شد

چهارمین جلسه محاکمه «جمشید شارمهد» سرکرده گروهک تروریستی تندر دیروز در شعبه 15 انقلاب و به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، در این جلسه، نماینده دادستان با قرائت ادامه کیفرخواست متهم، مواردی از جمله افشای اطلاعات طبقه بندی شده درخصوص اطلاعات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از طریق انجمن پادشاهی ایرانیان، انفجار بمب صوتی توسط اعضای گروهک تروریستی تندر در شهرستان آبدانان در فروردین ماه سال 1395 یک ، انفجار پالایشگاه شاهرود در مورخه 16 مهر 95، انفجار ساختمان صدا و سیمای استان فارس در شهر شیراز در سال 95 با بمب دست ساز، برنامه ریزی ناموفق برای ترور یکی از مقامات و مسئولان محلی شهرستان مریوان، برنامه ریزی ناکام برای انفجار بمب شیمیایی جا سازی شده در موتورسیکلت در حوالی حرم حضرت معصومه(س)، برنامه ریزی به سرانجام نرسیده برای بمب گذاری در حوزه علمیه امامزاده شاه فیض شیراز، برنامه ریزی ناموفق برای بمب گذاری در سرویس حمل ونقل مسئولان و پرسنل اداری بسیج و سپاه در شهر شیراز و برنامه ریزی ناموفق برای ترور آیت الله حائری امام جمعه وقت شیراز در زمان برگزاری مراسم نماز عید فطر را از دیگر موارد اتهامی سرکرده گروهک تروریستی تندر اعلام کرد.

وی افزود: با توجه به اوراق پرونده و گزارش وزارت اطلاعات، اقاریر متهم، اعترافات متهمان دیگر پرونده علیه متهم شارمهد در انجام عملیات ها، شکایت اولیای دم شهدای حسینیه شیراز، شکایت شکات مجروح شده در حادثه تروریستی حسینیه شیراز؛ مستند به مواد قانونی 286، 290، 196 و 265 قانون آیین دادرسی کیفری، کیفرخواست متهم قرائت شد.

قاضی ابوالقاسم صلواتی ضمن اعلام ختم این جلسه از دادگاه، گفت: با توجه به اتمام قرائت کیفرخواست متهم جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر توسط نماینده دادستان، ختم این جلسه را اعلام کرده و متعاقبا جلسه بعدی با حضور اولیای دم شهدای حسینیه شیراز، شکات و متهم برگزار خواهد شد تا ضمن دریافت شکایات اولیای دم دفاعیات متهم نیز در جلسه دادگاه مطرح شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب: سیاست ثابت مناطق نفت خیز جنوب حمایت از حرکت های علمی و پژوهشی است

اهواز- خبرنگار کیهان: مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب سیاست ثابت این شرکت را حمایت از حرکت های علمی و پژوهشی عنوان و تصریح کرد: در این راستا تفاهم نامه ها مهمی با مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری امضا کردیم و سطح ارتباط و تعامل با شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی و دانشگاهی نیز درحال افزایش است.

علیرضا دانشی با اشاره به برگزاری همایش علمی فرصت ها و چالش های خوزستان در تحقق شعار سال اظهار کرد: همایش های علمی برای تقویت تولید فکر و نهادینه سازی دانش در ایجاد نرم افزار اداره جامعه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان اینکه امروز نیاز جامعه ما به تولید دانش و تعیین کنندگی آن در ایجاد قدرت ملی و اقتصاد سازنده بیش از پیش احساس می شود اضافه کرد: یکی از مواردی که می تواند به این مهم بپردازد و گفتمان سازی کند، برگزاری همایش های علمی است.

دانشی تصریح کرد: مناطق نفت خیز جنوب از طریق حوزه بسیج شهید تندگویان و اداره پژوهش و فناوری در برگزاری این حرکت علمی همکاری داشته است و تعدادی از کارشناسان مناطق در ارائه مقالات فنی و تخصصی مشارکت جدی داشته اند.

به گفته وی علم نافع در ارتباط دو سویه دانشگاه و صنعت شکل می گیرد و صنعت و دانشگاه بدون ارتباط با هم و پیوند عمیق و عالمانه، نمی توانند در شئون مختلف حیات جامعه اثرگذار باشند. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: در همین راستا و با اتخاذ رویکردی جدید، مناطق نفت خیز جنوب در حوزه دانش و پژوهش، تفاهم نامه ها و قراردادهای مهمی با مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری امضا کرده و البته سطح ارتباط و تعامل با شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی و دانشگاهی استان در حال افزایش است.

وی گفت: اعتقاد ما این است که برای عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تقویت شعار سال، باید نیاز مناطق نفت خیز با توان دانشگاه و شرکت های دانش بنیان تقاطع پیدا کند و خروجی مطلوبی برای توسعه استان خوزستان و صنعت نفت حاصل شود.