آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
سیاسی
۲

معاون اول رئیس جمهور در حاشیه حضور در وزارت راه و شهرسازی: نقدینگی و سرمایه گذاری در کشور به سمت بخش مسکن هدایت شود

دکتر محمد مخبر عصر دیروز در حاشیه حضور در وزارت راه و شهرسازی و بازدید از سامانه های مسکن این وزارتخانه، با اشاره به اهمیت حضور فعالانه مردم در ساخت و ساز مسکن در راستای تحقق شعار دولت برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم، افزود: توان مالی و اجرایی و همچنین خلاقیت مردم می تواند زمینه ساز یک شکوفایی و رونق بزرگ و همچنین سرعت ساخت و ساز در صنعت مسکن شود.معاون اول رئیس جمهور در جمع معاونان و مدیران ارشد این وزارتخانه، مکان یابی مناسب برای طرح مسکن ملی را یک امر ضروری برشمرد و گفت: در این صورت سرمایه گذاری ها در این بخش توجیه پذیر می شود و نقدینگی سرگردان در جامعه می تواند در اقتصاد کشور اثر مثبت داشته باشد که البته در کنار این موارد باید از فناوری های نوین جهانی هم در ساخت مسکن استفاده کرد. مخبر از وزارت راه و شهرسازی خواست تا در مسیر اجرای نهضت طرح ملی مسکن و ساخت 4 میلیون واحد مسکونی، یک مدل جامع و با توجیه پذیری بالای اقتصادی تنظیم کند تا برای سرمایه گذاران انگیزه کافی درخصوص ورود به صنعت مسکن ایجاد شود.

ضرورت اتمام واحدهای نیمه تمام مسکن مهر

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ساخت وساز مسکن در رشد و ارتقای بسیاری از مولفه های اقتصادی کشور نقش کلیدی دارد، ادامه داد: باید برنامه ریزی ها و اقدامات در راستای ریشه کن کردن فقر و خانه دار شدن مردم نتیجه عملی بدهد.  مخبر همچنین بر ضرورت اتمام واحدهای نیمه تمام مسکن مهر و طرح اقدام ملی ساخت مسکن برای روستاییان و تمرکز بر بافت های فرسوده در ساخت وساز مسکن تاکید کرد. وی با اشاره به برنامه های دولت در حوزه ساخت مسکن برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی گفت: با کمک سازمان ها و نهادهای انقلابی و غیردولتی به گونه ای برنامه ریزی شده است که تا پایان دولت سیزدهم مشکل مسکن این بخش از جامعه حل شود.معاون اول رئیس جمهور در این مراسم از سامانه های وزارت راه و شهرسازی از جمله سامانه ملی املاک و اسکان کشور، سامانه نهضت ملی مسکن و همچنین سامانه تسهیلات این وزارتخانه بازدید کرد و با توضیحات و گزارش مسئولان مربوطه در جریان روند کاری این سامانه ها قرار گرفت.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی نیز گزارشی از عملکرد برنامه مسکن حمایتی در قالب قانون جهش تولید مسکن و آمار متقاضیان ثبت نام شده طرح نهضت ملی مسکن به تفکیک استانی و شهرها، وضعیت اجرای واحدهای مسکونی شروع شده و کلنگ زده شده و وضعیت پیشرفت فیزیکی طرح ملی مسکن در دولت سیزدهم ارائه کرد.

برخورد سازمان تعزیرات با بنگاه های متخلف

 مخبر همچنین در حاشیه این مراسم در گفت و گویی با اشاره به سخنان رئیس جمهور درخصوص ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم، گفت: این اقدامی بسیار بزرگ است که ان شاءالله با همت تمام بخش های مربوطه، محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: دولت در حوزه بازار مسکن چند کار را همزمان انجام می دهد که یکی نظارت بر وضعیت اجاره بهای واحدها است. همچنین در این راستا کمک ودیعه مسکن را پیش بینی کرده ایم که اقدامات اجرایی برای پرداخت به متقاضیان آغاز شده است و در کنار این اقدامات، بخشنامه ای هم در جلسه سران تصویب شد تا اجاره مسکن بی رویه بالا نرود و در روزهای آتی بازرسی ها در این رابطه هم شروع خواهد شد و سازمان تعزیرات با بنگاه هایی که در این خصوص تخلف کنند برخورد خواهد کرد.

آماده شدن زمین یک میلیون و سیصد هزار واحد مسکونی

معاون اول رئیس جمهور افزود: تسریع در تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن از عوامل مهم حل مشکل مسکن است که در این طرح ها برخی زیرساخت ها آماده نبوده که برنامه ریزی شده تا بسرعت روند اتمام و تکمیل آنها نهایی شود و در اختیار مردم قرار گیرد. وی با اشاره به طرح نهضت ملی مسکن در دولت سیزدهم ادامه داد: خوشبختانه مشکل زمین بیش از یک میلیون و سیصد هزار واحد مسکونی در این طرح حل شده و پیشرفت خوبی در شروع ساخت این واحدها ایجاد شده است.

 مخبر بر اهمیت بهره گیری از فناوری روز دنیا در ساخت این واحدها تاکید کرد و افزود: مدلی در وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه است تا با ارائه تضمین های کافی، سرمایه گذاری در طرح نهضت ملی مسکن برای سرمایه گذاران مهیا شود که البته تکیه بر توان مالی و اجرایی مردم در اجرای نهضت ملی مسکن به اجرای موفقیت آمیز این طرح کمک می کند.

بررسی طرح های اجرایی  4 استان درگیر تنش آبی

در جلسات جداگانه ای که با حضور محمد مخبر و وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و همچنین استانداران 4 استان خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد و مسئولان ذی ربط برگزار شد، چگونگی اجرا و نحوه تامین مالی و اختصاص اعتبارات طرح های کوتاه مدت تعدیل مشکلات آبی این استان ها مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. بررسی تکمیل طرح های آبرسانی تامین آب شرب و احداث 165هزار مترمکعب مخزن در استان یزد، گزارشی از تامین آب کشاورزی استان اصفهان در سال زراعی و افزایش ظرفیت تامین و انتقال آب شرب این استان و رفع مشکلات و تنش آبی استان چهارمحال و بختیاری مورد تاکید قرار گرفت. مقرر شد طرح آبرسانی به 144 مرکز جمعیتی روستایی با جمعیتی بالغ بر صد هزار نفر در چهارمحال و بختیاری هر چه سریع تر تکمیل و نهایی شود. همچنین در این جلسه درخصوص تکمیل طرح آبرسانی میان مدت غدیر  در روستاهای استان خوزستان و تصفیه فاضلاب شهر اهواز با اولویت نقاط بحرانی بحث، بررسی و تصمیم گیری شد.گفتنی است عصر دیروز جلسه هماهنگی سفر استانی رئیس جمهور به استان مرکزی نیز به ریاست محمد مخبر برگزار شد.