آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
سیاسی
۲

اخبار

رئیس صداوسیما در نامه ای از رهبر انقلاب عذرخواهی کرد

روز گذشته با انتشار مشروح بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای جامعه عشایری کشور که بیش از یک هفته پیش برگزار شده بود و در پی تذکر حضرت آیت الله خامنه ای درباره برخورد یکی از برنامه های صداوسیما با یکی از توفیقات نیروی انتظامی در این جلسه، رئیس رسانه ملی در نامه ای به معظم له، از غفلت پیش آمده عذرخواهی کرد. به گزارش صداوسیما، متن نامه پیمان جبلی بدین شرح است:

«باسمه تعالی

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب ؛ سلام علیکم،

فرزندان شما در رسانه ملی تذکر و گلایه شما را با گوش جان شنیدند. از غفلت و قصور پیش آمده عذرخواهی می کنیم و بدیهی است که جبران خواهد شد. بی شک؛ ما سربازان شما در صدا و سیما همواره نیازمند تذکرات و نصایح راهگشایتان هستیم و یکی از شاخصه های تحول در رسانه ملی، توجه جدی و پیگیری مجدانه هشدارها و رهنمودهای حضرتعالی خواهد بود.

با تجدید احترام - پیمان جبلی»

رهبر انقلاب در سخنان خود با انتقاد از عملکرد صداوسیما در ماجرای سرقت از صندوق امانات بانک ملی فرموده بودند:

«من باب مثال نیروی انتظامی کشور مثلا یک تعدادی دزد را ظرف 48 ساعت بعد از دزدی دستگیر می کنند؛ خب باید تشویق بشوند، [اما] در رسانه ملی خود ما جوری حرف زده می شود که به جای تشویق، کانه سرزنش می شوند! عمدی که نیست مسلم است که عمدی نیست اما غفلت است؛ این غفلت ها به سود دشمن تمام می شود. هر کسی که مردم را از آینده ناامید کند برای دشمن دارد کار می کند؛ چه بداند، چه نداند. هر کسی ایمان های مردم را تضعیف کند به سود دشمن دارد کار می کند؛ چه بداند، چه نداند. هر کسی مردم را نسبت به فعالیت و تلاش و برنامه ریزی های مسئولین کشور بی اعتقاد و بدبین بکند، دارد به سود دشمن کار می کند؛ چه بداند، چه نداند.»

جلیلی: نسبت به تذکر رهبر انقلاب توجه جدی و پیگیری صادقانه وجود دارد

وحید جلیلی، قائم مقام سازمان صدا وسیما ضمن تشکر از رهبر انقلاب اسلامی گفت: تذکر رهبر انقلاب برای ما حساسیت زا و هوشیار کننده است و از طرفی این تذکر برای ما شیرین است و نشان دهنده توجه خاص رهبری به سربازان خط مقدم جنگ نرم است که این سربازان از سوی فرماندهی رصد می شوند و خطایشان ناصحانه و دلسوزانه تذکر داده می شود . جلیلی به اشاره به بیان رهبر انقلاب درباره عمدی نبودن این خطا افزود که این اشتباه در ساعات اولیه با واکنش ریاست صدا و سیما و معاونت سیاسی روبه رو  شد  و دوستانی که غفلت کرده بودند توبیخ شدند. وی افزود: یکی از شاخصه های تحول در صدا و سیما این است که نسبت به ملاک های دقیق رهبری و تذکرات ایشان توجه جدی و پیگیری صادقانه وجود دارد.

 
قالیباف در جمع نمایندگان اصناف و بازاریان سراسر کشور: مالیات فعالیت های تولیدی را به حداقل می رسانیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع فعالان اصناف کشور با بیان اینکه در دهه 60 شما از ما رزمندگان در جبهه و خط مقدم پشتیبانی کردید و امروز شما رزمندگان ما در جنگ اقتصادی هستید تاکید کرد: مطمئن باشید که ما در مجلس از شما و هرکس که در جنگ اقتصادی رزمنده ملت ایران است پشتیبانی و پادویی می کنیم و به شما قول شرف می دهم در حوزه مالیات کسانی که کار تولید انجام می دهند، مالیاتشان را آنقدر به حداقل برسانیم که سودشان اقتصادی شود و نسبت به کسانی که سرمایه دارند اما کاری نمی کنند و سپرده گذاری می کنند، سود بیشتری کسب کنند اما به ما نگویید سیستم را هوشمند نکنید، اتفاقا سیستم باید هوشمند شود تا مشخص شود چه کسی فرار مالیاتی دارد.سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در نشست اصناف با رئیس مجلس به مناسبت گرامیداشت روز ملی اصناف گفت: در زمینه اصناف توزیعی کار بسیار خوبی صورت گرفته آن هم ایجاد سامانه نظارت و بازرسی هوشمند است که امروز رونمایی می شود. ممکن است برخی از واحدهای صنفی به دلایلی تخلف کنند اما نباید این تخلف به پای کل صنف نوشته شود.

وی ادامه داد: در مرحله اول نظارت و بازرسی بر واحدهای صنفی را به خود اصناف می سپاریم یعنی پیش از اینکه سازمان حمایت و واحدهای بازرسی ورود کنند موضوع به سازمان تعزیرات ارجاع شود، خود صنف به تخلف رسیدگی می کند و اگر مساله حل نشد آن وقت در سطح بالاتر و مباحث داوری و تعزیراتی مساله دنبال می شود. فاطمی امین با بیان اینکه مهمترین مساله اقتصادی ناترازی ها است، بیان کرد: به عبارتی موضوعاتمان با یکدیگر همراستا و همتراز نیستند، در جاهای مختلف گلوگاه هایی داریم. بین نظام تولید و توزیع هماهنگی و انسجامی وجود ندارد و در صنایع مختلف شاهد هستیم توزیع سرمایه گذاری در سطوح متفاوت یکسان نیست، این اتفاق در گستره جغرافیا هم رخ داده است در برخی شهرها صنایع بسیار زیاد است و آلودگی هوا زندگی مردم را مختل کرده اما در برخی مناطق نبود صنایع را شاهد هستیم.

 
سخنگوی قوه قضائیه  اعلام کرد : برخورد قاطعانه با شرور، زورگیر و متعدی به حریم مردم

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص آخرین وضعیت اجرای اصل یکصدوچهل ودوم قانون اساسی و قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران که در سال 1394 به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است، گفت: قانون اساسی فصل الخطاب است و تاخیر برای اجرای آن دلیلی ندارد.  در راستای تحقق اصل مربوط به اعلام اموال مسئولان، دفتری ویژه برای پیگیری این موضوع اختصاص یافته است. آنچه که ماحصل قوه قضائیه است، 80 درصد اموال اعلام شده است و روند مثبت ارزیابی می شود اما در حوزه اجرا، مطالبه ما جدی تر است و در دولت نیز آقایان مخبر معاون اول رئیس جمهور و اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور با صدور بخشنامه پیگیر موضوع و خواستار تسریع این روند هستند.

سلب ارفاقات قانونی از مخلان امنیت عمومی و آسایش مردم

سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به عدم بازدارندگی احکام برای مجرمان استفاده کننده از سلاح سرد، گفت: تاکیدات موکدی که در این حوزه داریم و از دستورات مکرر رئیس قوه قضائیه است، از این موضوع حکایت دارد به زورگیران، اخلالگران در نظم جامعه و افرادی که افساد فی الارض می کنند هیچ گونه ارفاقی نخواهد شد. وی افزود: ارفاق و ترحمی به مخلان امنیت عمومی و آسایش مردم نخواهیم کرد، اعطای هرگونه بخشش، عفو، تخفیف یا برخورداری از ارفاق از مجرمان حوزه جرایم خشن سلب شده است.  ستایشی با بیان اینکه دستورات و تاکیدات رئیس قوه قضائیه در خصوص این موضوع به تمامی دادستان ها و زندان های کشور ابلاغ شده است، اظهار کرد: هر فردی که با استفاده از سلاح سرد یا گرم بخواهد امنیت مردم را خدشه دار کند، با قاطعیت تمام با وی برخورد خواهد شد، لذا ضابطان قضایی با صلابت و قاطعیت با این موارد بر اساس موازین قانون برخورد کنند تا شاهد برخی موارد در سطح جامعه نباشیم.