آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
بازار پول و ارز
۱۳

آیا امید به ریسکی ها بازگشته؟

بازگشت بیت کوین از لبه پرتگاه

دنیای اقتصاد : درحالی که بازارسهام ایالات متحده به دلیل تعطیلات سالگرد لغو قانون برده داری در تعطیلات به سر می برد، بازارهای سهام در سراسر دنیا با استقبال خریداران مواجه شده اند. شاخص STOXX 50 طی دو روز معاملاتی اخیر توانسته «رش» مناسبی داشته باشد، اما هنوز به سطح پیش از افزایش نرخ بهره ایالات متحده نرسیده است. شاخص NIKKIE 225 ژاپن نیز عملکرد چشمگیری داشته ولی این شاخص نیز نتوانسته به سطح پیش از افزایش نرخ بهره خود برسد. در میان دارایی های ریسکی، به نظر می رسد بیت کوین عملکرد چشمگیرتری از خود بر جا گذاشته و رشد 12 درصدی داشته، اما همچنان به سطوح قیمتی پیش از افزایش نخ بهره دست نیافته است. در همین حین که معاملات در بازار آمریکا متوقف شده است، معامله گران جهانی با حرکت به سمت بازارهای ریسکی موجب شدند دلار آمریکا با افت ارزش روبه رو شود ولی این شاخص همچنان محدوده 104 واحدی را حفظ کرده است.

پس از ریزش شدید بازارهای ریسکی در هفته گذشته، از آغاز این هفته با استقبال خریداران روبه رو شدند. اما سوال اساسی اینجاست که آیا این رشد بازارهای ریسکی ادامه خواهد داشت؟ بانک های گلدمن ساکس و مورگان استنلی گزارشی را درخصوص پیش بینی خود از بازارهای سهام ارائه کرده اند که در آنها به اهمیت و خطر رکود پیش رو برای بازارهای سهام اشاره کرده اند. این گزارش ها در هفته پیش و پس از ریزش 20 درصدی شاخص S&P  500 از ابتدای ژانویه منتشر شد. این تحلیلگران عقیده دارند که ریسک رکود اقتصادی، مهم ترین عامل ریزش بازارهای ریسکی در سال جاری خواهد بود. علاوه بر این موضوع، کاهش قدرت خرید افراد به دلیل وجود تورم موجب خواهد شد که بخش کمتری از سرمایه آنان به سرمایه گذاری اختصاص یابد و این می تواند عاملی برای تشدید ریزش های بازار باشد، چراکه سرمایه برای حمایت از بازار کاهش خواهد یافت.

در روزهای اخیر احساسات سرمایه گذاران نسبت به بازار بدتر شده است. سیاست های انقباضی فدرال رزرو و رشد تورم موجب شده که ترس از سرمایه گذاری میان فعالان بازارها افزایش یابد. برخی از تحلیلگران عقیده دارند که با توجه به شرایط کنونی و همچنین افزایش ریسک رکود، ریزش بازارهای سهام ادامه دار خواهد بود و همین موضوع می تواند شاخص S&P 500  را تا 2900 دلار پایین بکشد.

با توجه به شرایط تورمی، به نظر می رسد سیاست های انقباضی دولت ها به همین زودی به پایان نخواهد رسید. در تازه ترین اظهارات مقامات بانک مرکزی انگلستان، هو پیل، اقتصاددان ارشد این بانک، مدعی شد که وی از افزایش نرخ بهره تا زمان کنترل کامل تورم حمایت خواهد کرد. بانک مرکزی انگلستان پیش از این در 16 ژوئن نرخ بهره این کشور را به 25/ 1 درصدی رساند و به نظر می رسد قصد دارد این سیاست را همچنان ادامه دهد. ادامه سیاست های انقباضی بانک مرکزی می تواند ریسک رکود را بیش از پیش افزایش دهد.

درحال حاضر به نظر می رسد که روند صعودی کنونی در بازار دارایی های ریسکی صرفا یک روند اصلاحی در روند نزولی بلندمدت است. در این میان بازگشت بیت کوین به سمت بالا و عبور از سطح 19700 دلار به عنوان سقف تاریخی این رمزارز نشان می دهد که این محدوده قیمتی برای بیت کوین بسیار مهم بوده و معامله گران با قدرت زیادی از آن دفاع می کنند. به عقیده تحلیلگران گلدمن ساکس، روند نزولی در بازارهای ریسکی تا زمانی که ریسک رکود خارج از کنترل یا تورم خارج از کنترل وجود داشته باشد، همچنان ادامه خواهد داشت مگر آنکه بازار وارد دوران رکودی شده یا ریسک رکود اقتصادی از بین رود.