آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
جهان
۴
تحلیل روز

مقابله با نابرابری؛ هدف بزرگ رئیس جمهور چپ گرای کلمبیا

مترجم: زهره صفاری
نویسنده: تحریریه رویترز

به باور تحلیلگران و کارشناسان تجاری، انتخاب «گوستاوو پترو»، نخستین رئیس جمهور چپ در کلمبیا، نشانه ای برای تحقق آرزوی سالیان طولانی این کشور برای ایجاد جامعه ای برابر و فراگیر است اما چریک سابق نیز باید هر چه سریع تر برای تضمین سرمایه گذاری هایش وارد عمل شود.

«پترو»ی 62 ساله شهردار سابق بوگوتا و سناتور فعلی کلمبیا، با کسب 50.4 درصد آرا در انتخابات روز یکشنبه، رقیبش «رودولفو هرناندز» را شکست داد. اما این انتخاب تحولی اساسی برای کشوری است که دهه ها شاهد درگیری بوده و از جناح راست به خاطر ایجاد فاصله طبقاتی خشمگین است. «پترو» اما متعهد شده در کشوری که نیمی از جمعیت آن در فقر زندگی می کنند، با نابرابری ها در آموزش های دانشگاهی رایگان، اصلاح حقوق بازنشستگی و مالیات های سرسام آور مبارزه کند. با این حال او زمانی قدرت را در دست می گیرد که کلمبیا در پایین ترین سطح درآمدی و بالاترین مبلغ بدهی ملی قرار دارد که پیش بینی می شود درآمد خالص سالانه را به 56.6 درصد برساند.

«سانچز گارزولی»، کارشناس اندیشکده واشنگتن در امریکای لاتین معتقد است: «مردم، تغییر به هر قیمتی را نمی خواهند. آنها درصدد تحولاتی هستند که طرح های واقعی مانند توافقات صلح را در اولویت داشته باشد.»

«پدرو سانچز»، یکی از تحلیلگران اسپانیایی اما در تایید انتخاب پترو، در توئیتی نوشت: «کلمبیا با این انتخاب، برابری و عدالت اجتماعی و قضایی را برگزیده است.» «اولیور کاپلان»، استادیار دانشگاه دنور نیز با نگاهی مثبت به نتیجه انتخابات گفت: «انتخاب پترو دست کم می تواند فرایند صلح را حفظ کند.»

این دیدگاه ها در حالی مطرح است که شامگاه یکشنبه پترو در جمع هوادارانش و در جریان برگزاری جشن پیروزی اش در انتخابات، با اطمینان از برنامه هایش برای صلح کلمبیا گفت: «صلح چیزی شبیه من است که توانست رئیس جمهور شود.» او در عین حال از جوانانی که در سه سال اخیر در اعتراض به نابرابری و خشونت به خیابان ها آمده بودند، تقدیر کرد.

به باور کارشناسان، تحقق طرح های پترو با چالش های بسیاری روبه رو است چراکه کنگره با مجموعه ای از احزاب دچار شکاف های عمیقی است. «سرجیو گوژمان»، تحلیلگر «کلمبیا ریسک» در این باره معتقد است: «پترو از روز اول اپوزیسیون بسیار قدرتمندی پیش رو دارد چرا که یک شبه کمیته اجرایی کنگره گرفتار انفصال شدیدی شده است.»

«پترو» گزینه های اعتدالگرای بسیاری برای وزارت اقتصاد دارد که از جمله آنها می توان به «گاویریا»، اقتصاددان میانه رو و وزیر بهداشت سابق و همچنین «رودولف هومز» و «خوزه آنتونیو اوکامپو» از وزرای سابق کلمبیا اشاره کرد. «بروس مک مستر»، رئیس اتحادیه تجاری کلمبیا پس از پیروزی «پترو» در بیانیه ای در این باره گفت: «در برهه فعلی اینکه حس اعتماد میان افراد بالا برود بسیار اهمیت دارد و این اطمینان پذیری باید در همه حوزه ها؛ تجاری، شهروندی، سرمایه گذاری و حتی قضایی ایجاد شود و در همین راستا او می تواند یک معاون یا شریک عملگرا داشته باشد.»

شاید همین دلایل نیز سبب شد تا «پترو» در جمع هوادارانش شرط تقویت کاپیتالیسم در کلمبیا را فائق آمدن بر «فئودالیسم» و «پیش مدرنیسم» عنوان کند؛ موضوعاتی که امروزه کلمبیا بشدت گرفتار آنها است.